home cinema

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

billyss

New member
16 September 2012
35
Γεια σας ! Ηρθε η ωρα να αγορασω το πρωτο home cinema!! Σκεφτομουν για το Samsung HT-J5500.

Αλλα διαβαζωντας στο φορουμ ειδα και το Harman kardon avr 151s + htks 5bk/230 οπου διαβασα καλυτερες κριτικες.
Τι εχετε να μου προτεινετε για ενα home cinema γυρω στα 500
.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά πρόσεξε, δεν έχει πηγή αναπαραγωγής δίσκων, είναι απλά ενισχυτής κι ηχεία σε σχέση με το samsung που είναι all in one κι έχει ενσωματωμένο blue ray player.
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Το δεύτερο είναι καλύτερο αλλά πρόσεξε, δεν έχει πηγή αναπαραγωγής δίσκων, είναι απλά ενισχυτής κι ηχεία σε σχέση με το samsung που είναι all in one κι έχει ενσωματωμένο blue ray player.

ναι το ξέρω οτι δεν εχει αναπαραγωγή δίσκων . εγω προς το παρόν βλέπω με usb απευθείας στην τηλεόραση η συνδέω laptop . (μελλοντικά αν χρειαστεί θα αγοράσω ξεχωριστό blue ray θα το υποστηρίζει ο harman ? ) γενικα για ταινιες το θελω αρα το samsung να το αποφύγω σαν αγορα ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Επίσης δεν έχει hdmi 2.0. Όχι πως έχει το πρώτο, αλλά λέμε. Μακράν το 2ο.

το hdmi 2.0 που θα μου χρειαστεί ; και ο harman μελλοντικά αν παρω 4k τηλεόραση το υποστηρίζει ; εχεις κατι αλλο να μου πρότεινεις ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Θα σου χρειαστει στο hdr και στο 4k σε υψηλα frame rates νομιζω.
Εναλλακτική θα ήταν όταν με το καλό ωριμάσει η τεχνολογία κάποιο media player με διπλή έξοδο HDMI. Ο κινέζος προσφέρει πλέον αυτή τη δυνατότητα "σχετικα" οικονομικά. Αλλά έχει δρόμο μπροστά ακόμα η φάση.
Σε αυτά τα χρήματα το Harman φαντάζει μονόδρομος. Μακρυά από all in one. Αν κάτι χαλάσει το πετάς σχεδόν όλο. Άντε να σου μείνουν τα ηχεία. Και αυτά όχι όλα. Πετάς και το sub. Δηλαδή συν 100 ευρώ για νέο. Και ζεις και με περιορισμούς στο player και τη συνδεσιμότητα.
Άλλη λύση είναι να πεις ότι σιγά σιγά, κομμάτι κομμάτι θα φτιάξεις κάτι καλύτερο Αλλά θα δώσεις τα 500 φεύγα μόνο για ενισχυτή και ένα ζευγάρι ηχεία. Και μετά έξτρα κεντρικό, έξτρα sub και έξτρα surround...
Ανοίγεις πληγή δλδ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Βασικά έχει HDMI 2.0 αλλά αν δεν έχει HDCP 2.2 σημαίνει ότι σε UHD Blu Ray ας πούμε ότι θα υπάρχει θεματάκι. Και δεν ξέρω που μπορεί να βρει κάποιος splitter που κάνουν strip το HDCP 2.2... .
 
Last edited:

billyss

New member
16 September 2012
35
Βασικά έχει HDMI 2.0 αλλά αν δεν έχει HDCP 2.2 σημαίνει ότι σε UHD Blu Ray ας πούμε ότι θα υπάρχει θεματάκι. Και δεν ξέρω που μπορεί να βρει κάποιος splitter που κάνουν strip το HDCP 2.2... .

δηλαδη σε uhd blu ray δεν θα παίζει καθόλου ; είδα και το Home Cinema Pioneer HTP-075 (και το http-074) ειναι καλο home cinema ? (το harman εχει αρκετα χρόνια που κυκλοφορεί το συγκεκριμένο μοντέλο ; )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Θα σου χρειαστει στο hdr και στο 4k σε υψηλα frame rates νομιζω.
Εναλλακτική θα ήταν όταν με το καλό ωριμάσει η τεχνολογία κάποιο media player με διπλή έξοδο HDMI. Ο κινέζος προσφέρει πλέον αυτή τη δυνατότητα "σχετικα" οικονομικά. Αλλά έχει δρόμο μπροστά ακόμα η φάση.
Σε αυτά τα χρήματα το Harman φαντάζει μονόδρομος. Μακρυά από all in one. Αν κάτι χαλάσει το πετάς σχεδόν όλο. Άντε να σου μείνουν τα ηχεία. Και αυτά όχι όλα. Πετάς και το sub. Δηλαδή συν 100 ευρώ για νέο. Και ζεις και με περιορισμούς στο player και τη συνδεσιμότητα.
Άλλη λύση είναι να πεις ότι σιγά σιγά, κομμάτι κομμάτι θα φτιάξεις κάτι καλύτερο Αλλά θα δώσεις τα 500 φεύγα μόνο για ενισχυτή και ένα ζευγάρι ηχεία. Και μετά έξτρα κεντρικό, έξτρα sub και έξτρα surround...
Ανοίγεις πληγή δλδ.

σε ευχαριστω για την αναλυτική απάντηση αρα μονόδρομος το harman βλέπω


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Και το Pioneer http 74 που έβαλες πιο πάνω φαντάζει καλή λύση με την έννοια ότι είναι future proof καθώς έχει επικαιροποιημένη hdmi αλλά αυτό το πράγμα με τα full range ηχειάκια με φοβίζει ως προς την ποιότητα του ήχου. Θεωρώ ότι καθαρά σαν ήχος το harman θα είναι καλύτερο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
δηλαδη σε uhd blu ray δεν θα παίζει καθόλου ; είδα και το Home Cinema Pioneer HTP-075 (και το http-074) ειναι καλο home cinema ? (το harman εχει αρκετα χρόνια που κυκλοφορεί το συγκεκριμένο μοντέλο ; )


Sent from my iPhone using Tapatalk

Νομίζω ότι δεν το συγκρίνεις σωστά. Κατ' αρχήν με το σύστημα της samsung δεν θα είχες έτσι κι αλλιώς 4Κ. Με το Harman σου δίνεται η δυνατότητα να περάσεις αναλύσεις 4Κ, απλά αν δεν έχει HDCP 2.2 σημαίνει ότι δεν θα κλειδώνει Blu ray player UHD. Και πάλι δεν είναι βέβαιο το τελευταίο.
Αν ας πούμε χρησιμοποιείς Media player για 4Κ ή κάποιο PC, τότε για το 4Κ δεν σε απασχολεί καθόλου το κλείδωμα HDCP.

Γενικότερα μεταξύ των δύο εγώ θα επέλεγα το Harman, κι ας μην έχει ξεκάθαρα στα specs του τι γίνεται με το 4Κ ακριβώς.
 

billyss

New member
16 September 2012
35
Νομίζω ότι δεν το συγκρίνεις σωστά. Κατ' αρχήν με το σύστημα της samsung δεν θα είχες έτσι κι αλλιώς 4Κ. Με το Harman σου δίνεται η δυνατότητα να περάσεις αναλύσεις 4Κ, απλά αν δεν έχει HDCP 2.2 σημαίνει ότι δεν θα κλειδώνει Blu ray player UHD. Και πάλι δεν είναι βέβαιο το τελευταίο.
Αν ας πούμε χρησιμοποιείς Media player για 4Κ ή κάποιο PC, τότε για το 4Κ δεν σε απασχολεί καθόλου το κλείδωμα HDCP.

Γενικότερα μεταξύ των δύο εγώ θα επέλεγα το Harman, κι ας μην έχει ξεκάθαρα στα specs του τι γίνεται με το 4Κ ακριβώς.

σε ευχαριστω πολυ για την εξήγηση τωρα το κατάλαβα . αρα πιστεύω το harman θα με καλύψει. πάντως αν εχεις να μου προτείνεις και κατι αλλο γιατι γενικα λιγο που το έψαξα 2-3 τέτοια set υπάρχουν (harman pioneer και onkyo )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Να κοιτάξεις στα άλλα δυο που λες, να έχουν ενεργό subwoofer και σε ό,τι αφορά τα ηχεία να μην είναι τίποτε full range κουτάκια του ενός χάρτινου μεγαφώνου.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Αν ας πούμε χρησιμοποιείς κάποιο PC, τότε για το 4Κ δεν σε απασχολεί καθόλου το κλείδωμα HDCP

Αν θες να παίξεις Bluray 4K από PC, σαφώς και σε ενδιαφέρει το HDCP 2.2 κλπ
 

billyss

New member
16 September 2012
35
ευχαριστω πολυ όλους για τις συμβουλές . το απόγευμα θα παραγγείλω τον harman kardon avr 151s /htks 5 . έλπιζω να εχω καλές ακροάσεις ( όταν θα βάζω ραδιο η τραγούδια εχει επιλογή να γυρνάει σε 2.1 σωστα ; )


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

billyss

New member
16 September 2012
35
τελικα αγοράσα τον harman kardon avr 151s /htks 5.
σας ευχαριστω όλους για τις συμβουλές και το χρονο που διαθέσατε.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

mitsosnikolo

New member
25 October 2017
5
Καλημέρα σας. Νεος στο forum. Ήρθα εδώ καθώς έψαχνα πληροφορίες για το συγκεκριμένο Samsung home cinema . Βλέπω όμως ότι όλοι σας προτείνετε το Harman σαν πολύ καλύτερο. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι από τη μια θέλω να γλιτώσω τα καλώδια ( ο λόγος που κατέληξα αρχικά στο Samsung) άλλα θέλω επίσης να έχω ποιοτικό ήχο. Η χρήση που ενδιαφέρομαι είναι για gaming και ταινίες. Η αγορά θα γίνει μαζί με tv ( Samsung επίσης σκέφτομαι περίπου σε αυτό το budget για να έχω και μια απροβλημάτιστη συνδεσιμότητα ). Μετά από μερικούς μήνες θα αγοράσω και desktop και είχα στο μυαλό μου να συνδέσω ασύρματα με κάποιο τρόπο το pc με το home cinema. Εδώ λοιπόν έρχεται και η απορία μου. Η ασυρματη σύνδεση με τον υπολογιστή που σκεφτομαι με το harman ειναι εφικτή; για gaming κυρίως άλλα και για ταινίες ( και λίγο μουσική θα με καλύψει). Υπάρχει δυνατότητα σύνδεσης και κινητού; με τη συμβατότητα θα έχω θέμα; σόρρυ για τις πολλές μαζεμένες ερωτήσεις καθώς και για το μακροσκελές post.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Για gaming είσαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να συνδέσεις το πισί με την τηλεόραση ασύρματα μέσω του Samsung; Δεν ξέρω... Για δες το.
Για ταινίες παντως με το hk θα χρειαστείς ένα (πιθανον και αρκετά φτηνό, τύπου 50αρικο) media player. Ίσως και αυτό που θα έχει ήδη η τηλεόραση σου να σε καλύψει αν δεν ψάχνεις για dts ma κλπ.
Τώρα για τα καλώδια, τι να σου πω... Όπως καταλαβαίνεις κάνεις. Δεν είναι εύκολο. Αν είναι να χαλάσεις το σπίτι η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο συστημάτων μάλλον για μένα δεν το αξίζει.
 

mitsosnikolo

New member
25 October 2017
5
Δε θέλω να συνδέσω το pc και την τηλεόραση μέσω του home cinema. Αυτό που σκέφτομαι είναι να χρησιμοποιήσω το home cinema που θα πάρω ( όποιο πιο τελικά και αν είναι αυτό) σαν πηγή εξόδου για τον ήχο. Αντί δηλαδή να έχω ξεχωριστό ηχοσύστημα για το pc και ξεχωριστό για την t.v. να έχω το home cinema και για τα δύο και όποια συσκευή είναι ανοιχτή θα ακούγεται από τα ηχεία. Απλά θα ήθελα να αποφύγω την ενσύρματη σύνδεση pc- home cinema. Τέλος όσον αφορά τη διαφορά ποιότητας μεταξύ των 2 συστημάτων, όχι δε χαλάω το σπίτι αν πάρω το hk και μπορώ να συμβιβαστώ με τα καλώδια αν το κέρδος στην ποιότητα ήχου είναι σημαντικό.