Fiio F5 - Παρουσίαση.

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
http://fiio.gr/index.php/product/f5/

470x0_1f4ba34ff326adb74bfb5b07903b486a___jpg____4_b32d6e25.jpg


Προσεχώς πρώτη παρουσίαση!

Μετά από ένα μεγάλο διάστημα συμβίωσης και ακροάσεων με τα Fiio F5 νομίζω πως ήρθε η ώρα να γράψω τις εντυπώσεις μου.
Αρχικά μια μικρή περιγραφή των τεχνικών προδιαγραφών.
Η ποιότητα κατασκευής είναι άριστη το μέταλο είναι ποιοτικό και ελαφρύ το δε χρώμα δεν έχει ξεθωριάσει καθόλου μετά από τόση χρήση.
Είναι κατασκευασμένα με μια μικρή κλίση ώστε να είναι άνετα κατά την εφαρμογή. Πραγματικά και σε συνδυασμό με τα παρεχόμενα tips που είναι πολλά είναι αδύνατο να μην καταφέρεις να τα φορέσεις με άνεση για πολύωρες ακροάσεις , δεν κουράζουν καθόλου και με την σωστή εφαρμογή έχουν και πολύ καλή απομόνωση από εξωτερικούς θορύβους.
Όσο αφορά τα καλώδια είναι αποσπώμενα mmcx και παρέχονται δυο , το ένα με smartphone controls και κλασσικό βύσμα 3.5mm ενώ το άλλο είναι υψηλής ποιότητας balanced 2.5mm.
Άριστη ποιότητα που εκπλήσσει για την τιμή του.
Όσο αφορά την αντίσταση είναι στα 32ohm/102 dB και παίζουν άνετα χωρίς ενισχύτη από φορητές συσκευές
αν και κερδίζουν πολύ από ποιοτική συσκευή με καλή ικανότητα οδήγησης.

Τέλος αυτό που ενδιαφέρει πιο πολύ ο Ήχος.
Εν συντομία ΆΡΙΣΤΟΣ
Πιο αναλυτικά το ακουστικό θα το χαρακτήριζα φυσικό , καθαρό με αρκετά μουσική παρουσία χωρίς όμως ιδιαίτερους χρωματισμούς.
Για την κατηγορία τιμής είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει και πολύ περισσότερο.
Υπάρχει μια ελάχιστη έμφαση στο μπάσο το οποίο το βρίσκω ποιοτικό και περιγραφικό χωρίς υπερβολή και χωρίς να ενοχλεί την περιοχή του mid bass. Οι μεσαίες είναι ισορροπημένες χωρίς ιδιαίτερη προβολή αλλά και χωρίς να χάνονται οι φωνές.
Πολύ φυσικές θα τις χαρακτήριζα.
Τέλος στα ψηλά υπάρχει πολύ καλή περιγραφή και λεπτομέρεια χωρίς καμία απολύτως ενόχληση.

Η έκταση της σκηνής κυρίως στο πλάτος είναι υπεράνω των προσδοκιών για την κατηγορία ενώ ο διαχωρισμός και η τοποθέτηση των οργάνων είναι ικανοποιητική.
Οι δυναμικές του προγράμματος αποδίδονται πολύ καλά και το ακουστικό συμπεριφέρεται πολύ καλά ακόμα και σε δύσκολα ακούσματα με μεγάλες ορχήστρες.
Όλα τα όργανα αποδίδονται με ικανοποιητική φυσικότητα.
Οι εντυπώσεις αυτές προκύπτουν αβίαστα με την κανονική σύνδεση του ακουστικού 3.5mm
Αν όμως έχουμε την δυνατότητα fully balanced σύνδεσης με κάποιο player όπως το Fiio X5 ή το X3 τότε η απόδοση εκτοξεύεται!
Καλύτερα δυναμικά , άνοιγμα της σκηνής σε βάθος , πιο ακριβής διαχωρισμός των οργάνων και πιο πολύ ενέργεια στις λεπτομέρειες.
Ειλικρινά απόδοση που δεν την πιστεύεις για την τιμή του.
Το ακουστικό είναι πολύ ικανό σε single ended σύνδεση αλλά πραγματικά σε balanced είναι που αποδίδει τα μέγιστα.
Τελικό συμπέρασμα είναι ότι είναι ένα κορυφαίο ακουστικό για την κατηγορία του και στα 90 που πωλείται νομίζω παίζει χωρίς ανταγωνισμό.
Είναι η καλύτερη λύση για την είσοδο στην κατηγορία "audiophile" ήχου και σε συνδυασμό με μια balanced πηγή αντιπροσωπεύει απίστευτο vfm.
Οι λάτρεις του υπερβολικού μπάσου και του χρωματισμένου ήχου μάλλον πρέπει να ψάξουν για κάτι άλλο.
Οι φίλοι της πιστής και ισορροπημένης
παρουσίασης νομίζω ότι πρέπει να δώσουν τουλάχιστον τα διπλά - τριπλά χρήματα για να ξεπεράσουν το συνολικό αποτέλεσμα του Fiio F5 στα 90 .
Από εμένα είναι προτεινόμενο χωρίς καμία επιφύλαξη και είναι το κύριο ακουστικό μου για της καθημερινές on the go ακροάσεις.

Τα προϊόντα της Fiio στην Ελλάδα αντιπροσωπεύονται από την Fiio.gr με δύο χρόνια εγγύηση.
Ευχαριστώ για την δυνατότητα που μου έδωσε για την δοκιμή.
Το ακουστικό μετά την δοκιμή φυσικά και ζήτησα να το αγοράσω αλλά ο αντιπρόσωπος πολύ ευγενικά μου το παραχώρησε.
 
Last edited by a moderator:

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Σε σχέση με τα νέα fiio ex1 second gen που είναι σε παρόμοια τιμή έχεις εικόνα? Αν ναι ποια προτείνεις περισσότερο από τα δύο?
Και τα F9 θα είχαν ενδιαφέρον αν είχε την καλοσύνη τα παραχωρήσει και αυτά για παρουσίαση ο Έλληνας αντιπρόσωπος.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Αυτά είναι καλύτερα και από τα EX1 και EX1 ii.
Τα EX1 όπως γνωρίζεις ήταν το βασικό μου ακουστικό αλλά πλέον
αντικαταστάθηκε από τα F5.
Για εμένα έχουν πιο ισορροπημένο ήχο , πιο φυσικό αποτέλεσμα και μεγάλη
διαφορά στις δυναμικές και στο σώμα (όγκο ήχου).
Επίσης ενώ στην σκηνή τα EX1 είναι μια ιδέα μεγαλύτερα στο πλάτος τα F5
έχουν πολύ καλύτερο διαχωρισμό οργάνων και μεγαλύτερο βάθος.
Τέλος αν έχεις balanced πηγή τότε δεν υπάρχει σύγκριση.
Το F9 θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον να το ακούσουμε και ίσως γίνει σε κάνα μήνα.
Πάντως εδώ στα 150 αλλάζουμε κατηγορία τιμής και μπαίνουν στο παιχνίδι και
άλλα αξιόλογα ακουστικά με πρώτο και καλύτερο το giant killer Pinnacle P1.
Από αυτά που διαβάζω και βλέπω στις μετρήσεις (που φυσικά είναι μόνο ενδεικτικές)
το F9 παρουσιάζει κακή συμπεριφορά μετά τα 6Khz και φλερτάρει με συριστικά και ενοχλητικά πρίμα.
Επίσης σε άμεση σύγκριση που έκανε ένας γνωστός τυπάς του HeadFi (Brooko) βρίσκει τα P1
καλύτερα με μεγαλύτερη σκηνή και σώμα.
Γράφει ότι τα F9 χρειάζονται EQ για να φτάσουν το P1.
Πάντως η Fiio έχει μπει πολύ γερά στο παιχνίδι των iem έχει κυκλοφορήσει και το FH1 με 1 dynamic + 1 armature driver.
Και τέλος επειδή είμαι σίγουρος ότι θα με ρωτήσεις! F5 vs P1 , σίγουρα F5<<P1 όμως μου αρέσουν και τα δύο
και δεν σου κρύβω ότι χρησιμοποιώ πιο συχνά το F5! παίζει άριστα χωρίς βαρβάτο ενισχυτή (ενώ το P1 τον θέλει)
και τοποθετείται στο αυτί πιο γρήγορα και πιο εύκολα.
 

natna

Established Member
9 February 2011
215
Kαβάλα - Χαλκιδική
Πολύ ενδιαφέρον.
Τα μέτρησες για το FR?
Όσες μετρήσεις έχω δει δείχνουν οτι έχουν τσιμπημένα πρίμα...
(Το είπαμε, είμαι ευαισθητούλης εκει)
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,303
Θεσσαλονίκη
Δεν έχω σύστημα μετρήσεων.
Εδώ υπάρχει πλήρης μέτρηση και ανάλυση.
http://reference-audio-analyzer.pro/en/report/hp/fiio-f5.php
Δεν βλέπω (και δεν ακούω) κάτι ενοχλητικό.
Φυσικά τα πρίμα του δεν έχουν roll off.
Υπάρχει παραπάνω ενέργεια στα 2.5 και 5 khz που σε συνδυασμό με την υπόλοιπη απόκριση εξασφαλίζουν την πολύ καλή λεπτομέρεια που έχει χωρίς να ενοχλεί καθόλου.
Αυτό βέβαια συνεπάγεται (όπως συμβαίνει σε όλα τα αναλυτικά ακουστικά) ότι δεν χαρίζει "κάστανα" σε κακές ηχογραφήσεις.
Τώρα το ποσό ευαίσθητος είναι κάποιος στα πρίμα και τι roll off θέλει να έχουν είναι υποκειμενικό.
Αυτό πάντως το ακουστικό δεν είναι καθόλου ενοχλητικό.