Wormwood [Netflix]

Ψηφίστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα

Wormwood.jpg


Netflix | Imdb | Facebook




Απο τον Ερολ Μορρις εχουμε μια μινι-σειρα 6 επεισοδιων σχετικα με πειραματα τις CIA με ψυχοτροπες ουσιες και την
δολοφονια(;) του βιοχημικου Frank Olson. Ο ερολ μορρις ειναι γνωστος για τα ντοκυμαντερ του που βασιζονται
στις συνεντευξεις. Πιο γνωστες του δουλειες το Thin Blue Line, Fog of War και το The Unknown Known.

Ειμαι περιεργος να δω πως θα ειναι στημμενη αυτη η μινι-σειρα, μιας και υποτιθεται οτι δεν θα βασιζεται τοσο
σε συνεντευξεις οσο οι αλλες του δουλειες. Θεωρητικα θα εχει περισσοτερα δραματοποιημενα στοιχεια.

Τα 2 πρωτα επεισοδια επαιξαν στο Venice Film Festival και απεσπασαν καλες κριτικες.

Βρισκω ενδιαφερον το κεντρικο θεμα, ενω τοσο το cast οσο και ο σκηνοθετης μου εχουν αφησει πολυ
θετικη εντυπωση στο παρελθον. Αναμενουμε στις οθονες μας!






 
Last edited by a moderator:

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,334
Utopia..
To 'Wormwood' θα είναι το φετινό true crime κόλλημα του Netflix

Ο σπουδαίος ντοκιμαντερίστας Errol Morris εξερευνά μια φονική συνωμοσία δεκαετιών που εμπλέκει από υψηλά κλιμάκια της CIA
μέχρι απόπειρα βιολογικού πολέμου με τη Σοβιετική Ένωση.


http://www.oneman.gr/pop-code/t/til...flix-review-venice-film-festival.4835280.html
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072
Re: Wormwood (2017, Netflix)

ειδα το μισό πρώτο επεισόδιο και ειναι καλοδουλεμένο οπως σχεδόν ολα τα έργα του Errol Morris.
(The thin blue line, A brief history of time ειναι εξαιρετικά 8/10, Gates of heaven και Vernon, Florida ειναι πολύ καλα 7/10)
εξαιρετική ατμόσφαιρα, μουσική, κινηματογράφιση. ειναι και mini series αρα δεν θα ξεχυλώσει για να γεμίζει κύκλους και τηλεοπτικό χρόνο. έπεται συνέχεια!
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Wormwood (2017, Netflix)

Είδα το πρώτο αλλά δεν νομίζω ότι θα το συνεχίσω. Δεν είδα τίποτα που να με κρατάει. Το δραματοποιημένο κομμάτι μου αρέσει. Οι συνεντεύξεις του Μόρρις επίσης μου αρέσουν. Η μίξη όμως δεν μου αρέσει.