Ερώτηση για σύνδεση καλωδίων ηχείων σε home cinema

tyler durden

New member
12 August 2006
76
Καλησπέρα,

Πρόσφατα μου τοποθέτησε ηλεκτρολόγος σε πλαστικά κανάλια τοίχου τα δύο πίσω surround ηχεία ενός 5.1 συστήματος. Το κακό είναι ότι τα καλώδια μπήκαν ανάποδα (τουλάχιστον χρωματικά) και η πιο ανώδυνη λύση μου είπε ότι είναι να τα αλλάξω θύρες.

Το έκανα και όντως, στο τεστ ήχου από κάθε ηχείο, βγαίνει σωστά ο ήχος.

Η διάταξη στην ουσία που έχω είναι η 2η στην εικόνα αντί της 1ης ('στάνταρ') :

home cinema.jpg

Με προβληματίζει που δεν είναι στη 'σωστή' χρωματικά θύρα, αν και ο ηλεκτρολόγος μου πε ότι δεν παίζει ρόλο. Δηλ. με την ίδια λογική θα μπορούσε το L Surround να μπει στη θύρα του L Front?


Ευχαριστώ
 

Αντώνης-Κ

AVClub Addicted Member
22 June 2007
2,053
Αν το δεις άπλα ηλεκτρολογικά δεν υπάρχει κίνδυνος, υπάρχει όμως θέμα λάθους στη διάταξη των ηχείων. Απλά τα πίσω καλώδια για τα περιφερειακά ηχεία στον ενισχυτή θα τα συνδέσεις ανάποδα, στο Left θα συνδέσεις το Right και στο Right το Left ηχείο.
 

tyler durden

New member
12 August 2006
76
Αν το δεις άπλα ηλεκτρολογικά δεν υπάρχει κίνδυνος, υπάρχει όμως θέμα λάθους στη διάταξη των ηχείων. Απλά τα πίσω καλώδια για τα περιφερειακά ηχεία στον ενισχυτή θα τα συνδέσεις ανάποδα, στο Left θα συνδέσεις το Right και στο Right το Left ηχείο.

Άρα τα χω σωστά (βλ. δεξιό μέρος της εικόνα παραπάνω), οπότε σετάρονται καλώδιο+ηχείο μαζί και δεν παίζει ρόλο μετά σε ποια θύρα του ενισχυτή θα μπουν?