Sony BDV-E2100 πρόβλημα σύνδεσης σε υπηρεσίες ίντερνετ βίντεο

Tzolakas

New member
16 September 2017
1
Καλημέρα στο φόρουμ.

Πριν λίγες μέρες έγινα κάτοχος του εν λόγω συστήματος (Sony BDV-E2100 3D Blu-Ray 5.1 Home Cinema) και με το καλημέρα έχω το εξής θέμα:
Ενώ έχω κάνει κανονικότατα τις διαδικασίες για σύνδεση στο ίντερνετ και μου τα βγάζει όλα ΟΚ, όταν πάω να μπω στο ίντερνετ περιεχόμενο (είτε μουσική είτε βίντεο) είτε μου βγάζει "Προσπάθεια σύνδεσης 1/3" και μετά από κάμποση ώρα (κάνα 10λεπτο) μου βγάζει connection timed-out είτε "Έλεγχος σύνδεσης ίντερνετ" και μετά τίποτα και κοινώς δεν μπορώ να μπω σε αυτές τις υπηρεσίες.
Κατά τα άλλα η σύνδεση στο ίντερνετ είναι όλα οκ, και κουτσά-στραβά μπαίνει στον ενσωματωμένο browser αν και εκεί κάθε τρεις και λίγο βγάζει "Συναγερμό SSL" ότι υπάρχει περιεχόμενο του οποίου η ασφάλεια δεν μπορεί να επιβεβαιωθεί.
Η έκδοση του λογισμικού είναι η M16.R.0214 η οποία είναι η τελευταία και θεωρητικά δεν έχει θέμα μιας και κάποια θέματα που είχαν δημιουργηθεί πίσω το 14 με τους server της Sony (και ουσιαστικά προκαλούσαν τα παραπάνω προβλήματα) υποτίθεται είχαν λυθεί με την έκδοση 0210 του λογισμικού (η οποία είναι και η τελευταία διαθέσιμη στο ίντερνετ και ούτε λόγος πουθενά για την 0214...).
Μίλησα με Sony και μου πρότειναν τις φοβερές λύσεις της επανεκκίνησης του router, την έξοδο των άλλων συσκευών από το router, της αποσύνδεσης από το ρεύμα και επανασύνδεσης μετά από ένα λεπτό και του factory reset της συσκευής.
Για να μην λένε, τα έκανα και εννοείται δεν άλλαξε κάτι...
Το μόνο άλλο που βρήκα και με έβαλε σε σκέψεις λίγο (αν και δεν μου κολλάει πολύ) ότι μήπως το ιντερνετικό περιεχόμενο {το οποίο καταλαβαίνω έρχεται από τους server της Sony) δεν υποστηρίζεται εδώ στο Ελλαδιστάν.
Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει κάτι τέτοιο; Αν είναι να το πάρω απόφαση και να δουλεύω την συσκευή με όλους τους άλλους τρόπους.
(αν και το ότι βγαίνει το SSL πρόβλημα δεν μου φαίνεται ότι σχετίζεται με αυτό.

Παρακαλώ αν υπάρχει κάποιος που γνωρίζει κάτι παραπάνω θα βοηθούσε πάρα πολύ γιατί μετά με βλέπω να δοκιμάζω κάνα firmware downgrade σε 0210 το οποίο όμως το φοβάμαι μην γίνει καμιά βλακεία και μείνω μετά με ένα άχρηστο κουτί...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,412
Θεσσαλονίκη
Αυτό που πάτε και αγοραζετε προϊόντα χωρίς εισόδους hdmi με προσπερνά.
Να βολευτεις μέσω αναπαραγωγής απο usb η μεσω αναλογικής και ψηφιακής με κάποιο εξωτερικο player δεν παιζει;