Δωστε τα φωτα σας για αγορα ηχειων..

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kpv7

New member
16 September 2013
36
Βρηκα απι τον πατέρα μου τα εξής κομμάτια. Εναν hafler dh 101 προενισχυτη ,
ενα hafler dh 200 ενισχυτη και ενα
Garrard 401 πικαπ. Τα ηχεία που είχε ο πατέρας μου ήταν κατεστραμμένα. Ψαχνω ένα καλό ζευγάρι ηχεία για να τα χαρώ. Ελπίζω να μην ξεπεράσω τα 800 ευρω. Τι προτείνετε εσείς που ξερετε? Ο χώρος που θα τοποθετηθούν είναι περίπου100 τμ.
Ένας γνωστός μου πρότεινε τα Chario constellation Delphinus μεταχειρισμένα στα 900 ευρω. Αλλά μου φαίνονται πολύ μικρα... Στα ίδια λεφτα σχεδόν βρίσκω τα focal 726 καινούργια.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ξεκινώντας απο τα βασικά, θα πρεπει πρωτα να ελεγξεις αν η "κληρονομιά" δουλεύει σωστα. Μετα βλέπεις.
Πάντως τα chario έχουν μπόλικο μπάσο. Απο την αλλη ο χώρος φαντάζει τεράστιος για οποιοδήποτε ηχείο. Σε τι απόσταση θα κάθεσαι;
 

kpv7

New member
16 September 2013
36
Τα πηγα σε μαγαζί και μου κάνανε σέρβις σε όλα.ειναι κομπλέ. Θα καθομαι γυρω στα 2 με 3 μέτρα μακρια.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Χωρίς να ξέρω τις δυνατότητες και τον ήχο των ενισχυτικων και καθαρά καιροσκοπωντας θα πηγαινα απο δευτέρα κιόλας στην audioveterans η οποία αφήνει τη b&w και ξεστοκαρει να ακούσω και να δω τα b&w 683 s2 που είναι στα λεφτά που σκοπεύει να διαθέσεις. Αργότερα βάζεις και ενα sub.
 

kpv7

New member
16 September 2013
36
Βρήκα αυτό στο google. Τι εννοείς να βάλω ένα sub ? Αφου παιρνει 2 ηχεια ( ειμαι άσχετος μην γελασετε ....)😀
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Αν ο προενισχυτης σου δεν έχει sub woofer out υπαρχουν sub woofers τα οποία δέχονται τα preouts πριν πάνε στον τελικο, κροσαρουν κιόλας και μετα βγάζουν preouts για τον τελικο.
 

kpv7

New member
16 September 2013
36
Και γιατι να βαλεις εξτρα sub και να μην πάρεις κατευθείαν πιο μεγάλα ηχεία δρομων??
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Γιατί σιγά μην πάρεις κάτι ποιοτικό και μεγαλο με 800 ευρω. Και αν το καταφέρεις (λέμε) άντε μετα να το οδηγήσει ο ενισχυτής σου. Και το 683 δεν είναι μικρο ηχείο. Τουναντίον.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
3 δρομων ηθελα να γράψω...ο˜‹

Τριδρομο είναι.

https://www.stereophile.com/content/bowers-wilkins-683-s2-loudspeaker

Αλλα μιλάς για θεόρατο (ως προς το χαμηλό) χώρο.

Ως προς την τιμή, σου εξήγησαν γιατί έχει διαμορφωθεί στα 800+ για λιγα κομματια.

Το αν είναι καλυτερο απο τα focal, κατα τη γνώμη μου απο τη σειρα 7 της focal ναι η σειρα 6 της b&w είναι καλύτερη. Και κανονικά ακριβότερη.
 

kpv7

New member
16 September 2013
36
Συγγνώμη δεν κατάλαβα τι εννοείς με το θεορατο... Η τιμη τούς είναι στα1330?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εννοώ οτι 100 τ.μ. για να γεμίσουν κάτω απο τα 60-70 hz θες 3-4 15ιντσα. Ασχέτως απόστασης απο τη θέση ακρόασης.
1330 είναι η κανονική τιμή τους. ΤΩΡΑ ο αντιπρόσωπος έχει δυο κομματια σε προσφορά. Η audioveterans.
 

kpv7

New member
16 September 2013
36
Ευχαριστω πολυ . θα παρω την Δευτέρα τηλεφωνο να ρωτησω. Αν ειναι έτσι είναι ευκαιρία νομιζω..
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Παρολα αυτά πρεπει να εχεις κατα νου οτι καμια φορά οι ευκαιρίες κοστίζουν πολύ.
Θα πρεπει να βεβαιωθεις πριν την αγορά οτι ο ήχος τους είναι του γούστου σου και οτι ο ενισχυτής σου μπορεί να ανταπεξελθει στο αρκετά δύσκολο φορτίο των εν λόγω ηχείων.
Δηλαδή να κανονισεις ακρόαση με τα ενισχυτικά σου στο χώρο του αντιπροσώπου.
 

kpv7

New member
16 September 2013
36
Θα παρω τηλ την δευτερα να παω τα ενισχυτικά κου απο κει για ακροαση. Πως μπορω να ξέρω οτι τα σηκωνουν άνετα?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Μια γενικη και προχειρη ενδειξη ειανι στο ποσο πρεπει να ανοιξει καποιος το ποτενσιομετρο της εντασης για να πιασει μια επιθυμητη σταθμη...λαβε υποψη οτι ο χωρος σου θα ειναι μεγαλυτερος λογικα απο το χωρο της εκθεσης
Ωστοσο το κυριοτερο θα ειναι σε συνθετη μουσικη, με πολλα οργανα και γρηγορα περασματα θα μπουκωσει ο ηχος, το μπασο θα γινει ασαφες και γενικα τα οργανα οχι τοσο ευδιακριτα
Γενικα το ακουσμα θα ειναι σκληρο και γενικα μετα απο λιγη ωρα θα ενοχλει

Αυτα απο εμενα σε γενικες γραμμες

Παντως σαν χωρος φωναζει για κορνες και γενικα για πολυ ευαισθητο ηχειο, τα οποια ομως σε αξιολογες υλοποιησεις ειναι αρκετα ακριβα
 

SpyNet

AVClub Enthusiast
5 June 2011
922
Κερατσίνι
Οι μέχρι τώρα αντιπροσωπεία B&W στην Ελλάδα Audio Veterans έχει προσφορά σε κάποια τελευταία μοντέλα που έχει στοκ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μια γενικη και προχειρη ενδειξη ειανι στο ποσο πρεπει να ανοιξει καποιος το ποτενσιομετρο της εντασης για να πιασει μια επιθυμητη σταθμη...

Όχι φυσικά. Είναι ένα από τα πιο γνωστά λάθη που μπορεί να κάνει κάποιος. Υπάρχουν ενισχυτές με λογαριθμικό ποτενσιόμετρο, ενισχυτές που έχουν περισσότερο gain στην αρχή της διαδρομής κ.ο.κ.