Tvbox -> projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mixalis

Senior Member
28 January 2009
372
Καλησπέρα σε ολους,
Εχω το tvbox beelink mini mxiii ii συνδεδεμενο με την τηλεοραση με ανάλυση 1920x1080/60p. Το ιδιο συμβαίνει και με τον δεκτη του cosmotetv.
Επίσης, εχω τον προτζεκτορα viewsonic pj503d dlp που στα specs του εχει ως αναλυσεις
Resolution: 800x600
Aspect Ratio: 4:3 (SVGA)
Video Modes: 720p, 1080i, 480p, 480i.
Το θεμα ειναι πως δεν εχει εισοδο hdmi οποτε πηρα εναν μετατροπεα hdmi σε dsub.
Οταν συνδέω το καλωδιο απο το cosmote στον μετατροπεα, ο προτζεκτορα λειτουργεί κανονικά και δειχνει σε hd αναλυση την εικονα του cosmotetv.
Οταν ομως συνδέω το καλωδιο απο το tvbox στον μετατροπεα, εμφανίζεται "analog rgb out of range". Χαμηλωνω την αναλυση στο tvbox αλλα πιστευω πως οταν ξανασυνδεω το καλωδιο στον μετατροπεα τοτε το tvbox δεν προσαρμοζει την αναλυση ωστε να βγαζει εικονα.
Καμια ιδεα ωστε να μπορω να εχω την εικονα απο το tvbox στον προτζεκτορα;
Υ.γ. σκεφτηκα να παρω ενα hdmi splitter ωστε να εχω εικονα και στην τηλεοραση οταν συνδεω το tvbox με τον προτζεκτορα, απλα ψαχνω καμια αλλη πιο γρηγορη υλοποιηση λυσης.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
δοκιμασες να αλλαξεις αναλυση χειροκινητα στο tvbox; το cosmote πως το συνδεεις στον προβολεα; και με τι αναλυση ;
 

mixalis

Senior Member
28 January 2009
372
Την αλλαξα αλλα μαλλον μολις βγαζω το καλωδιο απο την τηλεοραση για να το συνδεσω στον μετατροπεα, χανει την ρυθμιση.
Το οτετβ απλα βγαζω το καλωδιο απο την τηλεοραση, το βαζω στον μετστροπεα και βρίσκει μονο του την ρυθμιση