καλώδιο ethernet για σύνδεση media player με router

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
επειδή προβλέπεται να βάλουμε πάτωμα πάνω από τα εργοστασιακά πλακάκια έλεγα είναι ευκαιρία να περάσω από κάτω προς όλα τα δωμάτια καλώδια ethernet γιατί έχουμε σε κάθε δωμάτιο ένα media player που τώρα είναι ασύρματα συνδεδεμένα με ρουτερ και κατ επέκταση με το πισι από τους σκληρούς του οποίου βλέπουμε ταινίες κλπ.

απλά μέσω WiFi απαιτητικά αρχεία πχ 1080p κολλάνε.

η ερώτηση είναι τι προδιαγραφών πρέπει να είναι τα - μακριά - αυτά καλώδια ethernet? διαβάζω για gigabit κλπ.

ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

pathfinder

AVClub Addicted Member
28 October 2007
1,510
Πικέρμι
επειδή προβλέπεται να βάλουμε πάτωμα πάνω από τα εργοστασιακά πλακάκια έλεγα είναι ευκαιρία να περάσω από κάτω προς όλα τα δωμάτια καλώδια ethernet γιατί έχουμε σε κάθε δωμάτιο ένα media player που τώρα είναι ασύρματα συνδεδεμένα με ρουτερ και κατ επέκταση με το πισι από τους σκληρούς του οποίου βλέπουμε ταινίες κλπ.

απλά μέσω WiFi απαιτητικά αρχεία πχ 1080p κολλάνε.

η ερώτηση είναι τι προδιαγραφών πρέπει να είναι τα - μακριά - αυτά καλώδια ethernet? διαβάζω για gigabit κλπ.

ευχαριστώ

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τουλάχιστον CAT6 με τις αντίστοιχες μπρίζες. Αφου περνάς, καλό ειναι να περάσεις 2 προς κάθε δωμάτιο, απλά θα πρέπει να αποφασίσεις σε ποιο σημείο του σπιτίου σου, θα συγκεντρώσεις τα καλώδια.
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Τουλάχιστον CAT6 με τις αντίστοιχες μπρίζες. Αφου περνάς, καλό ειναι να περάσεις 2 προς κάθε δωμάτιο, απλά θα πρέπει να αποφασίσεις σε ποιο σημείο του σπιτίου σου, θα συγκεντρώσεις τα καλώδια.
τι εννοείς πρίζες; από το ρουτερ κατευθείαν καλώδια ένα σε κάθε δωμάτιο έλεγα. τα καλώδια θα "βγαίνουν" από κάποιο σημείο του νέου πατώματος σε κάθε δωμάτιο εκεί που δεν φαίνεται

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,578
Από cat5e και πάνω είσαι καλυμμένος όσον αφορά την gigabit ταχύτητα. Πόσα καλώδια θα τραβήξεις;

Στάλθηκε από το XT1650 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Από cat5e και πάνω είσαι καλυμμένος όσον αφορά την gigabit ταχύτητα. Πόσα καλώδια θα τραβήξεις;

Στάλθηκε από το XT1650 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Στο ρουτερ απο πισω με κιτρινο χρωμα εχει 4 θεσεις για καλωδιο ethernet νομιζω.(NETGEAR 3500 DGN) απο εκει ελεγα να τραβηξω τρια καλωδια ενα για καθε δωματιο.απο το ρουτερ που ειναι πανω στο γραφειο ισια κατω ,μεσα στο πατωμα και μετα θα "τρεχουν" προς το καθε δωματιο οπου θα "βγαινουν" απο καποια τρυπα του πατωματος στα σημεια βεβαια που θα ειναι τα media players .
 

achillesgk

AVClub Addicted Member
19 September 2009
1,578
Οκ, απλά αν θέλεις και να τραβήξεις και άλλα καλώδια δίπλα στο ρούτερ πρέπει να βάλεις switch.

Στάλθηκε από το XT1650 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
Οκ, απλά αν θέλεις και να τραβήξεις και άλλα καλώδια δίπλα στο ρούτερ πρέπει να βάλεις switch.

Στάλθηκε από το XT1650 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ενοιεις πανω απο 4 που εχει το ρουτερ?
 

tuxx

Supreme Member
3 January 2014
3,319
/dev/null
O σωστός τρόπος να υλοποιήσεις αυτό που θες είναι να βάλεις:

- πρίζες με δυο υποδοχές (rj-45) jacks σε κάθε σημείο που θες να έχεις συσκευή. Μπορείς να βάλεις και μία εννοείται, αλλά μια φορά το κάνεις οπότε καλό είναι να έχεις καβάτζα διαθέσιμες θέσεις
- patch panel από τη μεριά που μαζεύονται όλα τα καλώδια - ας πούμε ότι είναι η μεριά που έιναι το router/server κλπ. Στο patch panel πάει η άλλη μεριά του καλωδίου (η πρώτη είναι στην πρίζα)

Αν θες να δώσεις λοιπόν πρόσβαση στο router στη θέση 1 στο σαλόνι σου, βάζεις ένα patch cord από τον media player στην πρίζα και μετά από την άλλη μεριά βάζεις ένα καλώδιο από τη θέση 1 του patch panel προς το router.


Όλο το παραπάνω μπορεί να είναι overkill για τις ανάγκες ενός σπιτιού και φυσικά μπορείς να ρίξεις τερματισμένο καλώδιο με plugs και από τις 2 μεριές και να κάνεις τη δουλειά σου. Να έχεις υπόψιν σου όμως ότι μόνο αυτό που σου λέω παραπάνω θεωρείται δομημένη καλωδίωση και είναι συμβατό με τα standards.

Επαναλαμβάνω, αυτό δε σημαίνει όμως ότι αυτό που θες εσύ να κάνεις, δηλαδή επί της ουσίας να "τρέξεις" μεγάλα patch cords προς τις συσκευές δεν θα δουλέψει!
 

fuorigioco1981

AVClub Addicted Member
29 November 2007
1,440
οκ καταλαβα απλα δεν θελω καν να σκεφτομαι να φτιαξω/δημιουργησω τρυπες για νεες πριζες!σας ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια!