Ρύθμιση δορυφορικού πιάτου

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

joecoolgr

New member
19 September 2017
2
καλησπέρα παίδες.

είμαι νέος στην παρέα σας και έχω ένα 2,40 famaval με μοτέρ στημένο σε περιοχή Αθηνών, το οποίο το χρησιμοποιώ για feeds. Έχω πρόβλημα με την εταιρία που μου το έστησε και το ρύθμισε. Χάνει συνέχεια τους δορυφόρους, χαλάει τα μοτέρ (τα οποία υποτίθεται ότι είναι και heavy duty) και γενικά δεν μπορώ να βγάλω FEED σε απλούς δορυφόρους (10E, 7W, 16E, 23,5E κλπ). Έχω απογοητευτεί πάρα πολύ (έφερα μέχρι και απο Θεσσαλονίκη τεχνικό να το ρυθμίσει με τα ίδια αποτελέσματα). Υπάρχει κάποιος περιοχή Αθηνών που να ΞΕΡΕΙ να ρυθμίσει κινητό πιάτο 2,40m για χρήση FEEDS? δεν με ενδιαφέρει απλά να βγάζω τον 7Ε πχ. θέλω καθαρά στήσιμο για FEEDS. Θα το εκτιμούσα αν είχατε κάποιον να μου συστήσετε.

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Re: ΡΥΘΜΙΣΗ ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟΥ ΠΙΑΤΟΥ

Καταρχας να σε καλωσορισω στο avclub.gr. Για τετοια μεγεθη (το δικο σου δε το γνωριζω, αν ειναι αλουμινιο ή χαλυβας) χρησιμοποιουνται actuators. Δε μπορω να φανταστω πως μπορει ενα μοτερ να κινησει και να κρατησει σταθερο σε καιρικες συνθηκες τοσο μεγαλο κατοπτρο. Με συγχωρεις αν εννοεις actuator και εσυ. Οσο για τεχνικους, μαλλον απο το χρυσό οδηγό, εκτος και αν εχει καποιο μελος να προτεινει καποιον.
 
Last edited:

joecoolgr

New member
19 September 2017
2
Καλησπέρα και ευχαριστώ. δικό μου περιγραφικό λάθος. Actuator είναι (απλά απο ταχύτητα το αναφέρω μοτέρ).
Σχετικά με την αναζήτηση στον χρυσό οδηγό, το έχω δοκιμάσει αλλά έπεσα σε 4-5 περιπτώσεις οι οποίες με το που ανέβηκαν στην ταράτσα, το πρώτο που έκαναν ήταν να βγάζουν φωτογραφίες το πιάτο (γιατί φαντάζομαι ότι δεν είχαν ξαναδεί στην ζωή τους 2,40). Ο ένας μάλιστα έβγαλε και selfie...xa xa xa... :grinning-smiley-043
Οπότε μπορείς να καταλάβεις ότι δεν άφησα ούτε να το ακουμπήσουν.
Για αυτό το ιδανικό θα ήταν, αν υπάρχει κάποιο απο τα παιδιά του forum που να έχει 2,40m πιάτο, να μου συστήσει τον εγκαταστάτη του. Λόγο του μεγέθους και του λόγου που το χρειάζομαι, δυστυχώς δεν αρκεί ένα απλό στήσιμο, μόνο για να πιάσει το τόξο κλπ. Θέλει πολύ ψάξιμο και σωστή ρύθμιση ώστε να βγάζει FEED. Επίσης θέλει και πειραματισμούς (εκείνη την στιγμή) με διάφορα LNB (γιατί και αυτό παίζει μεγάλο ρόλο). Οπότε ο τεχνικός θα πρέπει να έχει ξανακάνει ρυθμίσεις για FEED (έστω και σε μικρότερο πιάτο 1,80πχ), και να ξέρει την διαδικασία κλπ. πραγματικά αν κάποιος φίλος έχει κάτι να προτείνει θα το εκτιμούσα. Και πάλι ευχαριστώ
 

stingg43

Established Member
17 May 2009
145
Φίλε μου αφου το χρειάζεσαι για λήψη feeds,θα πρέπει να έχεις Lnb C-120 & polarizer για να μπορείς να ρυθμίζεις το skew στο 100% στον κάθε δορυφόρο.
Εξοπλισμό που δεν ξέρω αν μπορείς πλέον να βρείς στην Ελλάδα,εκτός αν βρείς κάτι μεταχειρισμένο στους λάτρεις του χόμπυ.
Αν θέλεις στείλε pm να σου εξηγήσω μερικά πράγματα(μου είναι λίγο δύσκολο την συγκεκριμένη στιγμή να γράφω στον υπολογιστή).
Προσωπικά έχω ένα μονοκόμματο 3.10 και μέχρι πριν 3-4 χρόνια που ανεβοκατέβαινα ταράτσα έτσι για πλάκα,είχα ακριβώς το setup που χρειάζεσαι και όλα δούλευαν ρολόι...τώρα δεν είμαστε πια πιτσιρικάδες,αλλά σίγουρα αυτά που ξέρουμε δεν τα ξεχνάμε.