Αγορά av receiver και 5.1.2 ηχείων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Καλησπέρα σε όλους , θέλω να προχωρήσω σε αγορά ενός τέτοιου συστήματος
Ο χώρος που θα τοποθετηθεί είναι ένα δωμάτιο 4μΧ4μΧ4μ,ύψος, 16τμ δηλαδή.
Αριστερά και δεξιά από τις δύο θέσεις θέασης υπάρχουν 2 πόρτες και πίσω ένα παράθυρο .
Τι θα άξιζε να τοποθετηθεί σε ένα τέτοιο χώρο ?
Μόνο για ταινίες .
Το atmos αν δεν αξίζει για το χώρο το αφήνουμε .
Υπάρχουν δύο sub από έτοιμα home cinemas με δική τους τροφοδοσία και ενισχυτή αν από θέμα κόστους δε βγαίνει
σαν προσωρινή λύση .
Για το budget ας πούμε 1.500€ και βλέπουμε
Υπόψη ότι δεν έχω ιδέα από τέτοια πράγματα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Λόγω αναλογιών χώρου θα εχεις πολύ χοντρά θέματα με την ηχητική του. Και δε νομιζω το dsp να μπορεσει να τα συμμαζέψει.
 

SurfDrifter

Established Member
25 July 2007
159
Λόγω αναλογιών χώρου θα εχεις πολύ χοντρά θέματα με την ηχητική του. Και δε νομιζω το dsp να μπορεσει να τα συμμαζέψει.

Ένταξει, μπορεί να ισχυει αυτό, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν μπορει να βλέπει ταινίες ο άνθρωπος,επειδη το δωματιο του είναι κύβος!

Ας το στησει και εφόσον τον ενοχλει η ηχητική, θα φτιαξει/βάλει κάποια πανελάκια, ωστε να μπορεσει να απολαύσει τις ταινίες που θέλει.

Πέραν τουτου, νομίζω ότι μπορει να βάλει Atmos. Για να την βγάλει φθηνα, θα πάρει έναν ενισχυτη τύπου Yamaha RX-581, που εχει 520 στο skroutz.gr και με το υπόλοιπο 1000 , αγοράζει 7 ηχεία και φτιάχνει πάνελς για τους τοιχους και μια φθηνη μοκέτα.

Εγω έτσι θα το πήγαινα το στησιμο.
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Τι ηχεία θα πρότεινες για τον Yamaha και για ένα χώρο όπως αυτόν?
Εγώ αυτόν που κοιτούσα είναι αυτός Denon AVR-X1400H
ίδια κατηγορία πρέπει να είναι με το Yamaha
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Με τον Denon θα μπορέσεις καλύτερα να μαζέψεις (κάπως) πιο εύκολα τα θέματα ακουστικής μέσω της ισοστάθμισης από το app της Audyssey. Για το χώρο σου μια χαρά είναι.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
σε τέτοιους χώρους απο προσωπική πείρα θα έβαζα μικρά ηχεία (βάσης ή βιβλιοθήκης) Μεγάλα ηχεία θα τονίσουν τόσο πολύ το χαμηλό φάσμα που θα ακούγεται πολύ μπουκομένο το όλο σύνολο.
υπάρχουν εξαιρετικά μικρά ηχεία όλο μουσικότητα. στην ανάγκη αν θες ανοίγεις και το ένα subwoofer.
υπάρχει τώρα και η λύση να βάλεις ηχομόνωση στον τοίχο, αν είναι ένα δωμάτιο μόνο για home cinema. έτσι όκ, διορθώνεις πολλά προβλήματα, αλλά αισθητικά δεν είναι και ότι πιο όμορφο.
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Όμορφο ηχειάκι πάντως.

Αλλά, ιδεατά θέλεις τουλάχιστον τα front και το κεντρικό να μπορούν να κατέβουν πραγματικά στα 80hz και με κάποια άνεση (όχι στο -6db) για να δέσουν σωστά με ένα sub woofer. Ο χώρος σου με φοβίζει από την άλλη και δεν ξέρω αν μπουν μεγαλύτερα τελικά αν κάνει περισσότερο κακό απότι καλό. Τεχνικά πάντως θα είναι πιο άρτια λύση. Τα μικρούλια αδυνατώ να πιστέψω ότι δε θα ακουστούν λεπτόηχα και πριμάτα. Δες και το σενάριο των qacoustics 2020 ή 3020 για μπροστινά με το αντίστοιχο κεντρικό τους και αν λόγω χωροταξίας χρειάζεσαι μικρά ηχεία για πίσω πάρε για τη θέση αυτή αυτά που λίνκαρες.
Καλό θα ήταν να κανονίσεις μια βόλτα σε κάποιο μαγαζί που εμπορεύεται διάφορες μάρκες ηχείων και να ακούσεις δύο τρεις μάρκες και τύπους μόνος σου να δεις τι σου κάνει το κλίκ.
Ας πούμε τα dali zenzor τα έχει ψωνίσει πολύς κόσμος και έχει δηλώσει ευχαριστημένος. Αντίστοιχα και η Monitor audio με τη σειρά bronze (που νομίζω ότι ξεφεύγει λίγο). Τα polk audio s20 επίσης φαντάζουν πολύ καλοφτιαγμένα.
Στη θέση σου από αυτές τις μάρκες θα ξεκινούσα.
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
Δηλαδή κάτι τέτοιο θεωρείς καλή λύση
Front
https://www.skroutz.gr/s/4166586/Dali-Zensor-3.html
Rear
https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html
Center
https://www.skroutz.gr/s/385148/Dali-Zensor-Vokal.html
Atmos
https://www.skroutz.gr/s/7628629/Dali-Zensor-Pico.html
Εννοείτε ότι θα πάω να τα ακούσω και αν είναι δυνατόν και με τον Denon απλά ένα μπούσουλα από ανθρώπους που γνωρίζουν θέλω
 

SurfDrifter

Established Member
25 July 2007
159
Νομίζω ότι σωστα το πάς το πραγμα και ορθά σε συμβουλευει ο Panoramix.

Δες πως πρέπει να το στήσεις και άποψη μου είναι να φέρεις κάποιον να στο ρυθμίσει το σύστημα, ειδικά που έχεις και 2 sub. Θα είναι μεγάλη διαφορά.
Mπατζετάρισε χοντρικα γύρω στα 100 για ρύθμιση και δεν θα απογοητευεις.

Kαι αφου το στήσεις και διψάσεις για χαμηλό, πάρε κι ένα SVS PB-2000 μετα! :D
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Το δεύτερο sub δε νομίζω ότι θα χρειαστεί μόνο από περιέργεια θα μπει, ένα υπέρκαλύπτει το χώρο.
Καλά αυτό το SVS PB-2000 είναι λιιιγο υπερβολικό για το χώρο ε και κάπως ''βαρύ'' για τη τσέπη 😃
Απλά θα τα αντικαταστήσω με κάποιο που να δένει καλύτερα με τα υπόλοιπα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Δύο ζεύγη Dali Zensor 3 για χρήσh ως κυρίως αλλά και για περιφερειακά και το κεντρικό το vocal είναι κατά την ταπεινή μου άποψη ό,τι καλύτερο για το χώρο σου και θα ταιριάξει μια χαρά μ έναν Denon, αφού κάνεις ισοστάθμιση με τον ενισχυτή δες μετά τι σ ενοχλεί στον ήχο γιατί το μεγάλο ύψος θα είναι ένα πρόβλημα και γενικά η όλη συμμετρία στο χώρο και βάλτο θέμα εδώ να σου δώσουν τα φώτα τους οι ειδήμονες του αντικειμένου, σειρά μετά έχει ο προτζέκτορας. :2thumb22sup:
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις.
Δηλαδή κάτι τέτοιο θεωρείς καλή λύση
Front
https://www.skroutz.gr/s/4166586/Dali-Zensor-3.html
Rear
https://www.skroutz.gr/s/380692/Dali-Zensor-1.html
Center
https://www.skroutz.gr/s/385148/Dali-Zensor-Vokal.html
Atmos
https://www.skroutz.gr/s/7628629/Dali-Zensor-Pico.html
Εννοείτε ότι θα πάω να τα ακούσω και αν είναι δυνατόν και με τον Denon απλά ένα μπούσουλα από ανθρώπους που γνωρίζουν θέλω

Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι απο τη στιγμή που το θες μόνο για ταινίες σε ένα χώρο 4-4 το συγκεκριμένο setup είναι περιττό. Θ δεις θα δοκιμάσεις στον χώρο σου και θα καταλήξεις cross τα 80hz μην σου πω και στα 100. Ειναι προτιμότερο να πας σς dali zensor 1 μην σου πω και pico για όλα και center dali zensor pico και να κάνεις και επένδυση σε ένα svs pb 1000 και θα είσαι κομπλέ. Εκτός αν ακούς υπερβολικά δυνατά και έχεις σκοπό να διώχνεις τους γείτονες απο την ένταση που τότε οι επιλογές σου είναι σωστές.
 
Last edited:

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το θέμα είναι τι γίνεται άμα στο μέλλον αλλάξει χώρο και πάει σε μεγαλύτερο τι γίνεται; Τα pico είναι μικρά κατά την άποψή μου για τον χώρο του, τα 3άρια θεωρώ ως ιδανικότερα, θα μπορεί ν ακούσει και μουσική αξιοπρεπέστατα.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Με το αν και αν το χέρι μπαίνει όλο και πιο βαθια στην τσέπη, τώρα όσο αφορά την μουσική, είμαστε σε μια εποχή που οι ευκολίες είναι άπειρες π.χ mp3 και πάει λέγοντας που μπορείς να έχεις την μουσική σου δωρεάν με τους γνωστούς τρόπους, πόσοι είναι αυτοί που χώνουν σε βινύλιο και cd, να τολμήσω να πω ελάχιστοι !!!! Αν λοιπόν ακουλουθεί το ρεύμα της εποχής σαν το εύκολο φαγητό ένα πράγμα τι το θέλει το καπέλο του zensor 3 και πάνω, αφού στην ουσία τα + της επιλογής είναι στα watt και στο χαμηλό που εδώ το εξισώνει με ένα καλό sub. Να έλεγα για ακουστική ποιότητα μουσικής τότε και τα zensor 3 είναι απλά ένας συμβιβασμός και τίποτα παραπάνω. Οταν ξέρεις τι ζητάς και τι σου χρειάζεται ζυγίζεις και αποφασίζεις το τι θα πάρεις για να είσαι καλλυμένος, τα συν που θα διαθέσεις είναι απλά για να έχουμε να λέμε. Αποψή μου πάντα για να μην παραξηγηθώ....
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Zensor και από εμένα, αν έβγαινε ματζετικά βεβαίως θα πήγαινα σε Klipschάκια.
Μια χαρά στέκεται το Atmos ( με ηχεία στην οροφή, όχι τα ανακλαστικά ) σε τέτοιο χώρο ;)
 

X box fun

Established Member
31 January 2011
118
Με το αν και αν το χέρι μπαίνει όλο και πιο βαθια στην τσέπη, τώρα όσο αφορά την μουσική, είμαστε σε μια εποχή που οι ευκολίες είναι άπειρες π.χ mp3 και πάει λέγοντας που μπορείς να έχεις την μουσική σου δωρεάν με τους γνωστούς τρόπους, πόσοι είναι αυτοί που χώνουν σε βινύλιο και cd, να τολμήσω να πω ελάχιστοι !!!! Αν λοιπόν ακουλουθεί το ρεύμα της εποχής σαν το εύκολο φαγητό ένα πράγμα τι το θέλει το καπέλο του zensor 3 και πάνω, αφού στην ουσία τα + της επιλογής είναι στα watt και στο χαμηλό που εδώ το εξισώνει με ένα καλό sub. Να έλεγα για ακουστική ποιότητα μουσικής τότε και τα zensor 3 είναι απλά ένας συμβιβασμός και τίποτα παραπάνω. Οταν ξέρεις τι ζητάς και τι σου χρειάζεται ζυγίζεις και αποφασίζεις το τι θα πάρεις για να είσαι καλλυμένος, τα συν που θα διαθέσεις είναι απλά για να έχουμε να λέμε. Αποψή μου πάντα για να μην παραξηγηθώ....

Μουσική εννοείται ότι θα παίζει το σύστημα και πολύ περισσότερο από ταινίες, αλλά δεν έχω καθόλου απαιτήσεις γιαυτό και δε μετράει στην επιλογή. Δηλαδή μουσική μόνο από αρχεία, όχι μόνο mp3 πάντως .
Τώρα επειδή το κόστος των zensor 3 για front-rear μαζί με τον denon το center και τα Pico είναι κάνα 150αρι παραπάνω από το budget δεν υπάρχει πρόβλημα, αν ήταν 500+ δε το συζητάμε.
Αν πάω στα Pico και κάτι δε μου αρέσει, θα με τρώει όσο δε πάει και θα σκέφτομαι συνέχεια αν έβαζα τα 3 μήπως ήταν καλύτερα κτλ κτλ, ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω έτσι όπως το γράφω