USB Audio Interface για PC και iPad

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Η κατάσταση έχει ως εξής:
Σκέφτομαι για ένα interface που θα το χρησιμοποιώ είτε στο σπίτι είτε on the go (όχι στον δρόμο) κυρίως για ακρόαση μουσικής, αναπαραγωγή σε παρουσιάσεις (μάθήματα) και για κάποιες ηχογραφήσεις αν χρειαστεί αφού πρώτα αποκτήσω και κάποια μικρόφωνα -δεν επείγει γιατί υπάρχει φορητός εγγραφέας-!
Θέλω να μπορεί να συνδεθεί με PC αλλά και με το iPad μου μέσω CCK!!
Βρήκα τα εξής Steinberg UR22mkII, Behringer U-Phoria UMC404HD και 204HD και τα τρία 24/192!
Το πρώτο αναφέρει πως έχει δυνατότητα να παίξει με iPad ενώ τα άλλα δύο δεν αναφέρουν κάτι αλλά από όσο το έψαξα παίζουν!
Τις έξτρα εισόδους του 404 ουσιαστικά δεν τις χρειάζομαι αλλά το μικρό 204 δεν δέχεται εξωτερική τροφοδοσία πράγμα που νομίζω είναι σημαντικό!
Το Steinberg έχει προενισχυτές μικροφώνου Yamaha ενώ τα Behringer MIDAS
Τι λέτε; Με ενδιαφέρει κυρίως η ποιότητα ήχου! Tα Behringer είναι πιο καινούρια σαν μοντέλα από το Steinberg! Από τη άλλη διαβάζω πως η Steinberg ισως να έχει πιο καλούς και αξιόπιστους drivers για το PC! Οι προενισχυτές μικροφώνων είναι μάλλον παρόμοιοι σε ποιότητα!! Δεν ξέρω πάλι...
Υπάρχει εμπειρία από κάποιο από αυτά;

Με Focusright δεν ασχολήθηκα και πολύ γιατί δεν έχει σαφή συμβατότητα με το iPad εκτός από τα iTrack που είναι πιο χαμηλών specs και μάλλον δεν παίζουν με PC!
Δεν θέλω να δώσω πιο πολλά χρήματα από τα περίπου 140 που στοιχίζει το Steinberg!

Ευχαριστώ!
 
Last edited: