Επέκταση δικτύου ethernet 10/100 μέσω κατανεμητή .

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Αν ξέρει κάποιος θέλω μια βοήθεια .
Θα θέλαμε να στείλουμε ένα δίκτυο στην άλλη άκρη ενός κτηρίου όσο το δυνατόν πιο οικονομικά και εύκολα . Η μόνη φυσική σύνδεση που μπορεί να γίνει με το γραφείο αυτό έιναι μέσω των κατανεμητών του κτηρίου (Θα υπάρχουν σίγουρα 3-4 ενδιάμεσοι κατανεμητές) . Θα ήθελα δηλαδή απο την θύρα του switch που υπάρχει για το γραφείο αυτό , να τραβήξω ένα καλώδιο ethernet προς κάποιο module/modem και το οποιό να ρίξω στον τοπικό κατανεμητή σε ενα ζευγάρι , να το βρώ και να το προωθήσω στην άλλη πλευρά στο γραφείο του ενδιαφερόμενου και να το τερματήσω σε ενα ιδιο Module/Modem που θα μου δώσει ethernet έξοδο . Η απόσταση μέσω κατανεμητών δεν ξεπερνά τα 150 μέτρα . Θέλω δλδ κάτι σαν αυτό : https://www.perle.com/products/10-100-1000-ethernet-extender.shtml μόνο που το θέλω απο ελληνικό κατάστημα και κατα προτίμηση φυσικό . Και αν γίνεται κάτι που να έχει δοκιμαστεί .

Ευχαριστώ
 

tmjuju

Administration Team
Staff member
21 January 2007
21,651
Τι αποσταση είναι ?
Το wireless το αποκλείεις? τσέκαρε κατι Ubiquiti NanoStation που κυκλοφορουν
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Τα μπικουτί (που λέω εγώ )τα ξέρω αλλά δεν βολεύουν γιατι πρέπει να γίνει εξωτερική όδευση καλωδίου , τρυπήματα σε τοίχους κλπ κλπ . Δεν βολεύουν στην περίπτωση μου . Οι κατανεμητές με το ζόρι να βάζουν 200 μέτρα χαλκού