Πρόβλημα με Sony STR-V555ES

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimitris_gr

New member
20 January 2010
85
Αθηνα
Καλημέρα θα ήθελα μια βοηθεια. Ένας φίλος μου αγόρασε ένα Sony STR-V555ES που υποτίθεται οτι θα δούλευε. Μου τον έφερε να τον δω γιατι υπάρχει το έξεις πρόβλημα.

Όλες οι είσοδοι παιζουν μόνο σαν direct με έξοδο μόνο σε 2 κανάλια και πουθενά αλλού ούτε καν στο 2 chanels. Tο ίδιο παρουσιάζει και το ενσωματωμένο tuner. Στην αρχή πήγε το μυαλό μου για πρόβλημα του ενισχυτή στης εξόδους. Όμως έκανα κάποιες δοκιμές οπως να συνδέσω απ ευθείας στης εισόδους 5+1 ηχο σε κάθε μια ξεχωριστά. Είδα οτι όλες οι έξοδοι είχαν ήχο, άρα την εκδοχή του τμήματος του ενισχυτή την ξεχνάμε.

Απο την digital κάρτα όταν δινω είσοδο από μια πηγή από coaxial (εχει 2) βλέπω οτι δέχεται σήμα καθώς ανάβει ένα ενδεικτικό led μπλε. Όμως από εδώ δεν εχω καμιά έξοδο σε κανένα κανάλι. Από της toslink δεν δοκίμασα καθώς δεν είχα πηγή να του δώσω.

Βρίσκοντας το service manual του έκανα 3 διαφορετικά reset που εχει ώστε να επανέλθουν τα εργοστασιακά αλλα και πάλι το πρόβλημα υπάρχει.

Τώρα εμένα το μυαλό μου σκέφτεται εφ όσων κατ αρχήν η digital δέχεται σήμα ίσως να μην ειναι εκεί η ζημιά? Το ποιό πιθανών που σκέφτομαι να ειναι από θέμα software?

Κάποια βοηθεια πάνω σε αυτό?
Ευχαριστω Δημήτρης.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Καλημερα..αφου εκανες reset και τιποτα..θα συμφωνησω και εγω με τον Panoramix...θες τεχνικο....