Στήσιμο Home Theater

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
Καλημερα στην παρεα του Avclub. Θα ηθελα τα φωτα σας μιας και εχω ξεκινησει να συνθετω τα κομματια για το home theater. Λοιπον ας τα παρουμε απο την αρχη. Εχω στην κατοχη μου εναν Denon AVR 1910 (https://usa.denon.com/us/product/hometheater/receivers/avr1910) μαζι με τα ηχεια B&W DM 305 (http://www.hifi-classic.net/review/b-w-dm305-563.html) που τα συνοδευει ενα κεντρικο ηχειο (http://www.tmraudio.com/product/undefined-2131). Θα ηθελα να παρω γνωμες για ενα ζευγαρι Surround ηχεια και για ενα subwoofer 10". Το ποσο θα ηθελα να διαθεσω ειναι γυρω στα 350-400 και για τα 2. Ζαχαρωνω στο αμαζον το Klipsch R10SW τι λετε για αυτο θα δεσει με τα υπολοιπα ηχεια? Ευχαριστω
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ωραίο φαίνεται το κλιπς. Και βαρβάτο ενισχυτικό. Αν ο χώρος σου δεν ξεφεύγει πάνω από 25 τ.μ. θα σε καλύψει μια χαρά. Για μεγαλύτερο χώρο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μεγαλύτερο woofer.

Τώρα για τα surround... Καλό θα ήταν να ξέραμε την απόσταση από τη θέση ακρόασης, αλλά εν πάσει περιπτώσει βλέπω ότι το budget πιέζεται πάρα πολύ και ούτως ή άλλως δε θα έχεις πολλές επιλογές. Απλά αν μπορείς βρες κάποιο με κροσάρισμα στα 3khz όπως είναι τα b&w που έχεις ήδη
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
Ωραίο φαίνεται το κλιπς. Και βαρβάτο ενισχυτικό. Αν ο χώρος σου δεν ξεφεύγει πάνω από 25 τ.μ. θα σε καλύψει μια χαρά. Για μεγαλύτερο χώρο θα σου πρότεινα να κοιτάξεις μεγαλύτερο woofer.

Τώρα για τα surround... Καλό θα ήταν να ξέραμε την απόσταση από τη θέση ακρόασης, αλλά εν πάσει περιπτώσει βλέπω ότι το budget πιέζεται πάρα πολύ και ούτως ή άλλως δε θα έχεις πολλές επιλογές. Απλά αν μπορείς βρες κάποιο με κροσάρισμα στα 3khz όπως είναι τα b&w που έχεις ήδη
Η θεση ακροασης θα απεχει δεξια και αριστερα γυρω στα 2 μ απο το καθε ηχειο. Ουσιαστικα θα ειναι δεξια και αριστερα του καναπε γιατι απο πισω θα υπαρχει τοιχος. Εχεις καποια προταση να μου δειξεις γιατι δεν καταλαβαινω τι σημαινει να βρω καποιο με κροσαρισμα στα 3khz που ειπες. Σε ευχαριστω!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Θέλει λίγο ψάξιμο. Μπες στο Σκρουτζ και ξεκινά απο το βασικό. Την τιμή.
Ψαχνεις ηχείο κατα προτιμηση με ξύλινη καμπίνα που θα μπορεί να κατέβει βάσει προδιαγραφών τουλαχιστον στα 100hz +-3db. Όσο πιο κάτω τόσο καλυτερα. Απο πλευράς απόστασης είσαι αρκετά καλά. Ουτε κοντά, ουτε μακρια.
Το ηχείο θα έχει δύο μονάδες. Το tweeter και το woofer. Απο κάποια συχνότητα και πανω παιζει το tweeter. Απο την ίδια και πανω παιζει το woofer. Εσύ θέλεις ιδεατά το tweeter να μπαίνει πανω απο τα 3khz γιατί έτσι μπαίνει στα b&w. Έτσι τα ηχεία θα ταιριάξουν καλυτερα. Ξεχνάς ηχεία που έχουν κόρνες στα tweeter όπως τα jbl και τα klipsch. Θα υπάρξει ανομοιομορφία.
Δες τι παιζει και τα λέμε :)
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
Θα πρεπει τα Surround να ειναι ιδια αντισταση με τα μπροστινα - κεντρικο για να μη ζοριζεται ο ενισχυτης? Δηλαδη καλο θα ειναι να ειναι ολα 8ohm?
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Από 65 μέχρι 99ε εχεις αρκετές επιλογές, διάλεξε και πάρε. Προσωπικά θα έπαιρνα αυτά του γερμανικού ebay για να έχω μια σιγουριά.

Υ.γ τα περισσότερα είναι σε καλή τιμή (65 ευρώ δεν είναι απλά καλή τιμή είναι ξεφτίλα, αν σκεφτείς οτι τόσο κάνουν αρκετά πλαστικά logitech)..δηλαδή και 150ε να δώσεις πάλι καλά είναι για αυτά τα ηχεία αν είναι σε καλή κατάσταση πιστεύω.
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
Από 65 μέχρι 99ε εχεις αρκετές επιλογές, διάλεξε και πάρε. Προσωπικά θα έπαιρνα αυτά του γερμανικού ebay για να έχω μια σιγουριά.

Υ.γ τα περισσότερα είναι σε καλή τιμή (65 ευρώ δεν είναι απλά καλή τιμή είναι ξεφτίλα, αν σκεφτείς οτι τόσο κάνουν αρκετά πλαστικά logitech)..δηλαδή και 150ε να δώσεις πάλι καλά είναι για αυτά τα ηχεία αν είναι σε καλή κατάσταση πιστεύω.

Δεν τα βλεπω και σε πολυ καλη κατασταση τα συγκεκριμενα δεν ξερω :/
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Δεν το χω ακούσει ποτέ το συγκεκριμένο, αλλά αφού λες ότι είναι της ίδιας σειράς και πήγαιναν μαζί θα ταιριάζουν και είναι safe bet.
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
Πιστευω παντως πως θα δω διαφορα απο τα Z5500 που εχω τωρα. Βασικα λιγο που εβαλα τα μπροστινα + κεντρικο στον Denon ειδα αρκετη διαφορα και κρυσταλλινο ηχο στις ταινιες. Φανταζομαι τι θα γινει με τα Surround + Subwoofer.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
Σίγουρα! Για το sub αν μπορείς να κάνεις υπομονή και οικονομία να πάρεις κάτι αξιοπρεπές κατευθείαν θα ήταν καλύτερο πιστεύω (300ε+) Αν πάλι είναι πολλά δεν χάθηκε και ο κόσμος. Όπως και να χει είναι ένα μεγάλο βήμα μπροστά.