Samsung HT-TZ212T χειριστήριο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

yiannis424

New member
21 September 2017
4
Καλησπερα εχω προβλημα με το συγκεκριμένο home cinema Samsung HT-TZ212T το πηρα απο εναν φιλο χωρις το γνησιο χειριστήριο του, ειναι 5.1 και ειναι ρυθμισμενο να παιζει σε 2.1, εχω ψαξει τα παντα εχω δοκιμασει 2 χειριστηρια που ειναι ναι μεν συμβατα αλλα το μονο που δεν κανουν ειναι η συγκεκριμενη ρυθμιση δλδ απο 2.1 σε 5.1, πηρα τηλ στην samsung και μου ειπαν οτι δεν βγαζουν πλεον χειρηστιρια για το συγκεκριμενο μοντελο, αν γνωριζει καποιος κατι που μπορει να με βοηθησει, η που μπορω να βρω χειριστηριο αντιστοιχο ας μου στειλει μνμ ευχαριστω πολυ..!!!
 

yiannis424

New member
21 September 2017
4
καλημερα ναι δοκιμασα κ απο το ebay λειτουργει κανονικα ολα κομπλε αλλα την ρυθμιση που θελω να κανω δεν την κανει
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Επειδή έχω το ΤΖ315 (με το ίδιο χειριστήριο) πατάς δηλαδή το "mode" και δεν αλλάζει κυλιόμενα σε music>cinema>prologic>matrix>stereo; Το έχεις συνδέσει σε Tv να το ρυθμίσεις μέσω αυτής; Υπάρχει περίπτωση να μην έχουν δηλωθεί τα ηχεία στο setup; Δες στο manual εδώ κάτω στη σελίδα 55.
 

yiannis424

New member
21 September 2017
4
ναι αυτο ακριβως παταω το mode αλλα δεν αλαζει τπτ, τωρα σε tv το εχω συνδεσει αλλα δεν το πολυ εψαξα πολυ κοιταξα το menu το setup αλλα δεν αλλαξα κατι. α και στο test tone που το πατησα να κανει δεν κανει τπτ περναει δλδ απο ηχειο σε ηχειο στην οθονη αλλα δεν ακουγεται τπτ μονο στο radio αν το βαλω παιζει κανονικα αλλα σαν 2.1
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Αυτό δεν ακούγεται σαν πρόβλημα χειριστηρίου όμως. Αν είναι δηλωμένο σε stereo και κάνεις test tone παίζουν κανονικά τα μπροστά/κεντρικό/sub και όχι τα πίσω (τα περνάει μεν, αλλά δεν ακούγονται. Εσύ λες δεν παίζει κανένα. Υπάρχει περίπτωση να έχουν τσακίσει τα καλώδια από τα βύσματα; Δοκίμασες να βάλεις τα πίσω στη θέση των μπροστά να δεις ότι τουλάχιστον παίζουν;
 

yiannis424

New member
21 September 2017
4
καλημερα οχι τα καλωδια και τα βυματα ειναι οκ τα εχω τσεκαρει ναι εχω δοκιμασει να βαλω τα πισω στην θεση για τα μπροστα και παιζουν κανονικα και αυτα, στο test tone δεν ακουγεται κανενα δεν ξερω γιατι ενω μπορει να παιζει σε ραδιο σαν 2.1 στο test tone τπτ δεν ακουγεται τπτ. ειδα το εγχειριδιο σελ.55 και εκει που λεει dvd type και μπορεις να το αλλαξεις σε dvd audio η dvd video εμανα μου βγαζει DIVX(R) REGISTRATION δεν ξερω τι φαση πρεπει να κανω λογαριασμο? ευχαριστω και παλι για την βοηθεια και το χρονο σου...!!
 

diablo

AVClub Enthusiast
18 June 2006
1,026
Θεσσαλονίκη
Γι' αυτό είμαστε εδώ, για να βοηθάμε όσο μπορούμε. Δυστυχώς δεν μπορώ να βρω κάτι άλλο που θα μας έδειχνε που ακριβώς είναι το πρόβλημα. Το χεις συνδέσει σε εξωτερική πηγή (pc, media player, κλπ) και πως; Ή προσπαθείς μόνο με dvd;

Εγώ το έχω συνδέσει με οπτική με pc και δίνω passthrough. Οπότε όταν το αρχείο μου έχει dolby digital ή dts το samsung κλειδώνει σε αυτά τα modes (ανάβει και ένδειξη στο καντραν) και δεν μπορώ να το γυρίσω σε stereo! Αυτό φυσικά συμβαίνει όποια επιλογή (πχ stereo, matrix κλπ) κι αν είχα διαλέξει από πριν. Δεν συμβαίνει μόνο, όταν έχω επιλέξει από το μενού της σελ. 55 που σου έγραψα να απενεργοποιήσω τα πίσω ηχεία.