TV 50" για σπίτι προς ενοικίαση

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Καλημέρα σας,

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω μία τηλεόραση 50" για σαλόνι σε σπίτι που θα ενοικιάζεται με βραχυχρόνια μίσθωση. Με το φτωχό μου μυαλό κρίνω ως σημαντικότερο χαρακτηριστικό το smart, δεύτερο την εμφάνιση και τρίτο το 4K. Το budget είναι περί τα 600 ευρώ. Πήγα σε δύο καταστήματα να τις δω από κοντά, όσον αφορά στην εικόνα λίγα κατάλαβα, όσον αφορά στο smart τίποτα καθώς δεν λειτουργούσε το internet λόγω σύνδεσης πολλών συσκευών. Αυτές που κοίταξα περισσότερο είναι οι εξής:

LG 49UJ634V, 49UJ670V, 49LH630V FHD, SAMSUNG 49MU6102, 50MU6102 (δεν ξέρω αν υπάρχει καμία διαφορά πέραν του μεγέθους) και UE49K5500 FHD

Οποιαδήποτε βοήθεια είναι ιδιαιτέρως εκτιμητέα.


[h=2][/h][h=1][/h]
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Σημαντικότερο το smart κομμάτι, μετά η εμφάνιση και ακολούθως η ανάλυση. Η εικόνα πάει περίπατο δηλαδή... Για να είναι χρήσιμη η 4K ανάλυση, η απόσταση θέασης για 50" θα πρέπει να είναι περίπου δύο μέτρα. Επίσης, για συχνή θέαση αθλητικών, θα είναι χρήσιμο η τηλεόραση να έχει 100 Hz ρυθμό ανανέωσης ή πιο πάνω. Ακόμα, αν προορίζεται για θέαση ταινιών, κάποια με VA panel θα είναι καλύτερη λύση. Οπότε, χωρίς γνώση για την απόσταση θέασης και τη χρήση, δύσκολο είναι να γίνουν κατάλληλες προτάσεις.
 

firstofmay

New member
8 March 2013
20
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Δεν εξήγησα επαρκώς. Η απόσταση είναι 2,40μ και αυτή τη στιγμή υπάρχει μία τηλεόραση 55" που είχα αγοράσει συμβουλευόμενος το forum και ήταν εξαιρετική επιλόγή. Το σπίτι όμως θα νοικιάζεται πλέον με βραχυχρόνια μίσθωση κυρίως σε τουρίστες και κρίνω πως μία 55" είναι λίγο μεγάλη για το χώρο όχι σαν διάσταση θέασης αλλά σαν αντικέιμενο στο χώρο, οι περισσότεροι νομίζω δεν θα την ανοίγουν καν. Οπότε λέω μήπως για τη χρήση που θα κάνουν το smart είναι το πιο σημαντικό, η εμφάνιση με ενδιαφέρει για να δείχνει κάτι ποιοτικό και το 4Κ πολύ περισσότερο για το ότι θα ακούγεται ωραία παρά για την ουσία. Με ενδιαφέρει η εικόνα και επί της ουσίας περισσότερο για αυτό και γαι το smart ρωτάω αφού λίγο πολύ την εμφάνιση και το αν έχει 4κ το βρίσκω, ήθελα όμως να διευκρινίσω πως προτιμώ μία τηλεόραση με καλύτερο smart και χειρότερη εικόνα από το ανάποδο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Η LG UH635V, της οποίας η τιμή ανεβοκατεβαίνει κοντά στα 600 ευρώ τις τελευταίες εβδομάδες, μάλλον θα είναι ικανοποιητική επιλογή.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αν νοικιαζεις το σπιτι σε ξενους ισως να έπαιρνες μια με δορυφορικό δέκτη, για να είχαν και κάτι να βλέπουν;
τι να την κάνουν την τηλεόραση με ελληνικό πρόγραμμα; το σμαρτ κοματι καλό ειναι αλλά και πάλι δεν μπορώ να σκεφτώ χρησιμότητα. το netflix νομίζω παίζει στη χώρα που έχει κάνει ο καθένας την συνδρομή του λόγω δικαιωμάτων.
 

fotis1976

AVClub Enthusiast
6 February 2014
812
Χανιά
ειχα τη συζήτηση αυτή πριν 2 εβδομάδες με καποιον που νοικιάζει και αυτ;oς με βραχυχρόνια μίσθωση και μου οτι οι ξένοι δεν δίνουν τόσο σημασία στη τv αλλά στη ασυρματη μετάδοση της μουσική τους από το κινητό σε ηχοσύστημα μεσω bluetooth wifi dlna στου κυρίως χωρους ψυχαγωγίας (πισίνα, bbq, σαλόνι).