Απαγορεύσεις για φωτογραφική σε αεροπλάνο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Παιδιά καλησπέρα

Μια ερώτηση. Επειδή θα ταξιδέψω με αεροπλάνο προς κάποια νησιά στο Αιγαίο, υπάρχει περίπτωση να δημιουργηθεί πρόβλημα με τη φωτογραφική μηχανή και τον εξοπλισμό της ? Μπορώ να την πάρω μέσα στο αεροπλάνο ? (δεν θα έχω βαλίτσα μόνο ένα σακίδιο).
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,938
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Απάντηση: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Μπορείς αρκεί το σακίδιο να χωρά στο ντουλαπάκι του αεροπλάνου. Φροντισε να μαθεις με τι πετας και τι χώρο εχει πάνω απο το κεφάλι σου αν ειναι μεγάλο το σακίδιο.
 

dstil

AVClub Addicted Member
29 December 2011
1,589
Αθήνα
Re: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Απλά στον έλεγχο μπορεί να σου ζητηθεί να ανοίξεις τους φακούς από την κάμερα και να τα ρίξουν μια ματιά.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Εγώ νόμιζα ότι μπορεί να στραβώσουν με το gimbal αλλα τους ήταν παγερά αδιάφορο στον έλεγχο.
 

_tzo_

Banned
18 November 2007
11,985
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Εμένα μια φορά με ρώτησε με ενδιαφέρον ο ελεγκτής πόσο το πήρα το gimbal Pilotfly Action-1 για την X3000R, χαχα.
 

Billy the Kid

Moderator
Staff member
28 April 2007
14,785
Αθήνα με απόσπαση.
Απάντηση: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Άλλες εποχές! :flipout:
Εμένα παραλίγο να με πιάσουν αιχμάλωτο μόλις είδαν το Gitzo.....σε πτήση απο το Ελληνικό προς Χανιά!
 
Re: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Θεωρητικά μιλώντας, το μόνο πρόβλημα που μπορούν να σου κάνουν φασαρία είναι το να μεταφέρεις μπαταρίες στο χώρο αποσκευών, και όχι στην καμπίνα, διότι (δικαίως) φοβούνται ότι υπάρχει πάντα μια ελάχιστη πιθανότητα να φουσκώσουν/σκάσουν. Οπότε, μπαταρίες πάντα στην χειραποσκευή. Κατά τα άλλα, απλά το πολύ πολύ να σε ζαλίσουν λίγο (άνοιξε τσάντα, βγάλε φακούς, κλπ κλπ κλπ). Η πλάκα είναι ότι τους φακούς μου τους ελέγχουν συχνά μόνο στο Ελ. Βενιζέλος και πουθενά αλλού στον κόσμο.
 

ΒΛΑΣΙΔΗΣ

AVClub Fanatic
19 June 2006
19,341
Θεσσαλονίκη
Re: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Θεωρητικά μιλώντας, το μόνο πρόβλημα που μπορούν να σου κάνουν φασαρία είναι το να μεταφέρεις μπαταρίες στο χώρο αποσκευών, και όχι στην καμπίνα, διότι (δικαίως) φοβούνται ότι υπάρχει πάντα μια ελάχιστη πιθανότητα να φουσκώσουν/σκάσουν. Οπότε, μπαταρίες πάντα στην χειραποσκευή. Κατά τα άλλα, απλά το πολύ πολύ να σε ζαλίσουν λίγο (άνοιξε τσάντα, βγάλε φακούς, κλπ κλπ κλπ). Η πλάκα είναι ότι τους φακούς μου τους ελέγχουν συχνά μόνο στο Ελ. Βενιζέλος και πουθενά αλλού στον κόσμο.

εμένα και στην Αγία Πετρούπολη.
 

Dark74

Senior Member
25 August 2010
476
Re: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

ευχαριστώ παιδιά. Είχα ένα μικρό άγχος. Θα έχω μόνο την κάμερα στο χέρι με έναν extra φακό και ένα μικρό battery pack οπότε δεν νομίζω να υπάρξει θέμα.... hadnheld gun and run σενάριο. Ούτε τρίποδες όυτε τίποτα.
 

Skywriter55

AVClub Enthusiast
11 January 2015
952
Re: Videocamera & φωτογραφική σε αεροπλάνο

Παντού μου ελέγχουν φωτογραφική και φακούς ,ειδικά αν δεν τα βγάλω έξω από το σακίδιο ξεχωριστά ,εκτός και αν ταξιδέψεις με ένα φακό σε μικρή μηχανή πάνω .Στο Ελ.Βενιζέλος μία φορά ξέχασα να τα δείξω και έφαγα 10 λεπτά σε έλεγχο και να πακετάρω πάλι.