USBridge Allo

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kostiska

New member
6 September 2006
95
Θεσσαλονίκη
Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό ; https://www.allo.com/sparky/usbridge.html Χρησιμοποιώντας usb dac και έχοντας δεί μεγάλο καλό απο την αναβάθμιση της τροφοδοσίας του dac προβληματίζομαι για την βελτίωση του jitter και τα εν γένη πελονεκτήματα του sparky στο Ι/Ο bus . Τα φώτα σας παρακαλώ (να συμπληρώσω ότι κυρίως ακούω spotify θα ήθελα και tidal αλλα δεν έχω την software λύση)
Υπόχρεος
 

kostiska

New member
6 September 2006
95
Θεσσαλονίκη
Τελικώς το πήρα ! Μετά από πτώση τιμής στα 150ευρω μαζί με sparky case power supply και eMMC (like sd) . Στην κάρτα ήρθε Dietpi με roon bridge (καταπληκτικο) και γρηγορα επαιζα bit perfect τα flac μου (μεχρι 176 kbps το μεγιστο που διεθετα και μπορει να παιξει το dac μου bit perfect ). Το dac ειναι ifi micro idac και δοκιμασα και hrt streamer ii. Παρεμβαλεται ενα γραμμικο τροφοδοτικο usb για το dac. Μεγαλη διαφορα στον ηχο με την προηγουμενη κατασταση volumio raspberry τροφοδοτικο dac ! Εξαιρετικο βαθυ μπασο , εικονα , καθαροτητα . Χωρις κουραση ακροαση για ωρες . το roon καταπληκτικο δυνατοτητα να γεμισω το σπιτι clients και να παιζω μουσικη απο παντου. ελλειψη η υποστηριξη spotify αλλα εχει tidal λιγο πιο ακριβο αλλα και πολυ καλυτερο.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
γεια σου φιλε μου.

Μπορεις να πεις τι ειναι ολες αυτες οι λεξεις; χαχα :)

Λογικα πηρες το USBridge Allo. Το οποιο βελτιωνει την usb εξοδο για ηχο hifi σωστα;
το sparky case power supply ειναι για τροφοδοσια του ρασμπερι;ειναι γραμμικο;
και υστερα οτι πηρες και μια emmc...οκ αλλα γτ; για να βαζεις τραγουδια εκει;

το Dietpi με roon bridge δεν εχω ιδεα τι ειναι...οπως επισης και το hrt streamer ii.
Μετα λες παρεμβαλεται γραμμικο τροφοδοτικο usb....αφου το dac σου δεν τροφοδοτειται απο usb.


εχω χασει επεισοδια :p
 

kostiska

New member
6 September 2006
95
Θεσσαλονίκη
Γεια σου και σενα ,
Τα εγραψα συνοπτικα στο ipad ξαπλωμένος ...
Λοιπόν εψαχνα μια λύση για streamer και οργάνωση ψηφιακά της μουσικής βιβλιοθήκης μου και είχα raspberry με volumio και usb dac το ifi micro idac και το HRT music streamer II και επίσης streaming plugin στο volumio απο spotify . Και τα δύο dac περνουν ρεύμα απο το usb του raspberry γιατί έτσι είναι κατασκευασμένα . Προσπαθωντας να βελτιώσω τον ήχο κινήση πρώτη είναι να βελτιιώσω την τροφοδοσία του dac (και τα δύο παίρνουν τροφοδοσία απο το usb ) και πέρνω ένα γραμμικό τροφοδοτικό usb από ebay που αμέσως βελτίωσε σημαντικά τον ήχο (ας μην μπω σε λεπτομέρειες). Κατόπιν έψαξα για καιρό τα i2s dac reclockers κτλ και ανακάλυψα την allo που πραγματικά πιστεύω δίνει εξαιρετικό value for money . Το sparky είναι ενα rasberry like sbc (single board computer) που όμως το usb bus δεν το μοιράζεται με το ethernet port (οπως συμβαίνει στο raspberry) αρα αναμένει κάποιος καλύτερη λειτουργία του usb καναλιού (μάλλον σημαντικό τουλάχιστον για σύγχρονα usb dac). To bundle μπορείτε να το δείτε εδώ https://www.allo.com/sparky/usbridge.html . Το συγκεκτιμένο shield πάνω στο sparky (νομίζω μπαίνει και στο raspberry) δίνει μια καθαρή γαλβανικά απομονωμενη απο το υπόλοιπο sbc εξοδο usb με αποτέλεσμα το χαμηλότερο jitter. Εν πάσει περιπτώση τα όργανα δεν έχω για να το βεβαιώσω αλλά ο ήχος που έχω είναι δραματικά πλεόν αλλαγμένος ! Σαν να μιλάμε για άλλο σύστημα. Και λόγω του χαμηλού κόστους του όλου πράγματος σκέφτηκα να το μοιραστώ με το φόρουμ . Πολλοί σε headfi το συγκρίνουν ως καλύτερο με sonore microrendu http://www.sonore.us/microRendu.html πολύ ακριβότερο $$$ . Τωρα το τελικό μπονους είνια το roon bridge . Αυτό είναι συνεργαζόμενο λογισμικό service με το προγραμμα της roon labs roon ποτ πραγματικά το θεωρώ κορυφαίο σε λειτουγικότητα αλλα και τεχνικές δυνατότητες στο στήσιμο του ήχου https://roonlabs.com/howroonworks.html .
To eMMC που δίνει η allo για το sparky είναι σαν το SD card του raspberry οπου γράφεις το λειτουργικό του .
Αυτα ελπίζω να έλυσα τις απορίες σου.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
To hrt music ειναι dac σωστα;

Εφοσον δουλευει κανονικα γτ παιζεις μεσω i2s; εγω που εχω το micro παιζω χωρις i2s.

Για το usb.... Με ενδιεφερε και μενα και ψαχνομουν... Αλλα δεν ειχα δει κατι ουτε καποιος φιλος αναφερθηκε εκει. Καλα εκανες και το αναφερες. Ομως συγκρίσεις πρεπει να κανεις με την τωρα τροφοδοσία με συνδεση στο usbridge και κατευθείαν στο raspeberry γτ μπορει η βελτιωση που πηρες να ναι απο την τροφοδοσία.

Aπο κει και περα αυτο που λες ειναι κιτακι; που περιλαμβάνει τροφοδοτικο, emmc, psu, sparky, usbridge? Αναγκαστικα τα παιρνεις ολα ή μπορεις και χωριστα; δουλευουν με runeaudio?

Eγω που εχω sd card δεν χρειαζομαι emmc σωστα; ή το εκανες για καποιον λογο;

Κοιτα εγω ηδη εχω γραμμικο τροφοδοτικό και παίζω μονο με runeaudio.... Oποτε με βολευει;
 

kostiska

New member
6 September 2006
95
Θεσσαλονίκη
To hrt music ειναι dac σωστα;

Εφοσον δουλευει κανονικα γτ παιζεις μεσω i2s; εγω που εχω το micro παιζω χωρις i2s.

Για το usb.... Με ενδιεφερε και μενα και ψαχνομουν... Αλλα δεν ειχα δει κατι ουτε καποιος φιλος αναφερθηκε εκει. Καλα εκανες και το αναφερες. Ομως συγκρίσεις πρεπει να κανεις με την τωρα τροφοδοσία με συνδεση στο usbridge και κατευθείαν στο raspeberry γτ μπορει η βελτιωση που πηρες να ναι απο την τροφοδοσία.

Aπο κει και περα αυτο που λες ειναι κιτακι; που περιλαμβάνει τροφοδοτικο, emmc, psu, sparky, usbridge? Αναγκαστικα τα παιρνεις ολα ή μπορεις και χωριστα; δουλευουν με runeaudio?

Eγω που εχω sd card δεν χρειαζομαι emmc σωστα; ή το εκανες για καποιον λογο;

Κοιτα εγω ηδη εχω γραμμικο τροφοδοτικό και παίζω μονο με runeaudio.... Oποτε με βολευει;

1. Σωστα έχω βάλει και link
2. Δεν παίζω μέσω i2s αλλά μέσω usb , ολα τα dac που αναφέρω είναι usb.
3. Φυσικά μπορείς να τα πάρεις ξεχωριστα
4. Ναι το emmc το δίνουν αυτοί και μπορείς να το παρακάμψεις με το sd σου
5. Νομιζω ναι.
αυτά
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
φιλε σε ξαναζαλιζω για να το κανω πιο λιανα.

το usbridge παει μαζι με sparky απο οσο βλεπω....δεν υπαρχει μονο του.
και....κατω κατω λεει Compatibility: OS Volumio and DietPi....αρα δεν κανει για rune?!σωστα;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
USBridge & Sparky. Μόνο μεταξύ τους συνεργάζονται και αν δεν κάνω λάθος παίζουν μόνο Volumio και τον client του Roon το Dietpi. Για το οποίο βέβαια πρέπει να έχεις λογαριασμό στο Roone για να παίξει...
Νίκο αν θες να παίξεις με Rune δεν σου κάνει!
 

kostiska

New member
6 September 2006
95
Θεσσαλονίκη
Το shied νομιζω παίζει και με raspberry αλλα δεν νομίζω (εψαξα αλλα δεν βρήκα) να το πωλουν μονο του . To πλεονεκτημα του sparky είναι ότι το bus δεν το μοιράζονται usb καναλια και ethernet . Εται ιαχυριζεται η Allo. Εγω έχω απροβληματιστη λειτουργία εδω και ενα μήνα. Στο προηγουμενο setup που είχα με volumio το ίδιο dac (hrt streamer) και raspberry pi B+ είχα αρκετα θεματάκια . Αρα με το sparky δεν ασχολήθηκα καθόλου καθώς δεν χρειάστηκε. Η δεύτερη αποκάλυψη ηταν το dietpi . To image ηρθε ετοιμο απο την Allo και θα βαλω μερικά screenshots για να πάρετε μια ιδέα . Παίζει και άλλο (πολυ) λογισμικό (ετοιμο) για το allo usbbridge http://dietpi.com/phpbb/viewtopic.php?f=8&t=5#p5 . Και τέλος το roon το οποίο κατα την ταπεινή μου γνώμη είναι θειικό και αγορασα την συνδρομή και δεν βλεπω να γυρνώ πίσω. Οι λόγοι είναι πολύ. Το επόμενο βήμα είναι και άλλα usbridge στην κουζίνα και την κρεβατοκάμαρα να αξιοποίησουμε την μουσική μας.
 

Attachments

  • 2017-11-11 (2).jpg
    2017-11-11 (2).jpg
    71.2 KB · Views: 167
  • 2017-11-11 (1).jpg
    2017-11-11 (1).jpg
    75.3 KB · Views: 167

kostiska

New member
6 September 2006
95
Θεσσαλονίκη
Συγνώμη τυπογραφικό λάθος shield είναι η σωστή ορθογραφία , πρόκειται για την πλακετα που εμβυσματώνεται στην εξοδο γενικής χρήσης του raspeberry ή sparky και προσδίδει στο υπολογιστή μια νέα λειτουργικότητα (συνήθιως τηλεπικοινωνιακή) στην συγκεκριμένη περίπτωση μια καθαρή έξοδο usb
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Συγνώμη τυπογραφικό λάθος shield είναι η σωστή ορθογραφία , πρόκειται για την πλακετα που εμβυσματώνεται στην εξοδο γενικής χρήσης του raspeberry ή sparky και προσδίδει στο υπολογιστή μια νέα λειτουργικότητα (συνήθιως τηλεπικοινωνιακή) στην συγκεκριμένη περίπτωση μια καθαρή έξοδο usb
Είναι το όνομα συγκεκριμένου προϊόντος ή είδος περιφερικού όπως τα διάφορα HATs πχ.;
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Σε ερώτηση μου αν θα μπορεί να παίξει native dsd το teac ud 503 μου απαντησαν:

"Sparky USBridge support DSD native on UD-503 , Dietpi OS this updated driver Available.

On volumio OS Driver need to update through SSH login"

Τι θέλει να πει το ποιητη;
Τους ρώτησα αν υπάρχει κάπου το αρχείο ενημέρωσης και κάποιες οδηγίες και περιμένω απάντηση.

Παρόλα αυτά, λένε ότι το dietpi είναι ήδη έτοιμο. Αυτό ρε παιδιά κανονικό linux λειτουργικό δεν ειναι; είναι player;
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Το DietPi από όσο έχω καταλάβει δδν είναι λειτουργικό. Είναι ένας installer που σου επιτρέπει να εγκαταστήσεις το/τα λειτουργικά που θες στο Sparky.

Πάλι από όσο ξέρω στο Linux δεν είναι κ πολλοί οι DAC που υποστηρίζονται για native DSD. Ίσως ο Teac να υποστηρίζεται όμως από τη στιγμή που σου είπανε πως θέλει επέμβαση μέσω SSH στο Volumio να ξέρεις πως δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση γιατί το η πρόσβαση μέσω SSH στο Volumio είναι κλειδωμένη by default για λόγους ασφάλειας όπως λένε. Το ξεκλείδωμα του δεν είναι τόσο απλή υπόθεση. Όσο το έψαξα δλδ για κάτι εντελώς διαφορετικό που ήθελα εγώ.
Είχα ανοίξει ένα νήμα στο φόρουμ του volumio. https://volumio.org/forum/rasppi-check-t9972.html . Δεν το δοκίμασα όμως γιατί δεν χρησιμοποιώ volumio τελικά!
Αλλά γιατί θες υποχρεωτικά native DSD; Μια χαρά είναι και το DoP. Βασικά δεν έχει καμία διαφορά..
Σκέφτεσαι να πάρεις το Sparky/USBridge;
 
Last edited:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Στο teac έχει. Για κάποιο δικό του λόγο το native παίζει αισθητά πιο "αναλογικα". Μάλλον λόγω εσωτερικής διαχείρισης του dac.

Παντως μου κάνει ιδιαίτερα κακή εντύπωση για ένα προϊόν που αποστέλλεται πρακτικά έτοιμο και με το λειτουργικό σεταρισμενο να σου λένε ότι πρέπει να το χεριασεις.
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Στο teac έχει. Για κάποιο δικό του λόγο το native παίζει αισθητά πιο "αναλογικα". Μάλλον λόγω εσωτερικής διαχείρισης του dac.

Παντως μου κάνει ιδιαίτερα κακή εντύπωση για ένα προϊόν που αποστέλλεται πρακτικά έτοιμο και με το λειτουργικό σεταρισμενο να σου λένε ότι πρέπει να το χεριασεις.
Εντάξει δεν είναι ακριβώς έτσι!
Μπορείς να παίξεις DSD (DoP).
Τώρα αν εσύ θες κάτι πιο εξειδικευμένο (native) που δεν είναι ο κανόνας στο Linux ναι όντως θέλει δουλειά.

Από εκεί κ πέρα ο προβληματισμός μου είναι αν τελικά αξίζει να πάρει κανείς ένα κάπως περιορισμένης υποστήριξης προϊόν όπως το Sparky.
Ok η αρχική ιδέα πίσω από την υλοποίηση του USBridge είναι καλή και τα specs του Sparky ως board επίσης. Αλλά τι να τα κάνεις όλα αυτά αν έχεις υποστήριξη μόνο από μια πηγή στην ουσία;

Πάντως με άλλα λειτουργικά και το rpi το native DSD είναι υπόθεση μιας πανεύκολης αλλαγής στο mpd.conf
 

NikTsel

Senior Member
6 November 2007
451
Αθηνα ,Κεντρο
Το dietpi ειναι και αυτο ενα λειτουργικο για το raspberry και αλλα τετοια sbc . Το οποιο εγκαθιστοντας το σε μια sd σου δινει ενα μενου στην αρχη για να εγκαταστήσεις modules αναλογα με την χρηση (file server ,media server και αλλα πολλα ) η allo σε συνεργασια με τo diet pi εχει βγαλει ενα λειτουργικο για audio player οπως αυτα που δουλευουμε συνηθως ( archphile,volumio,moode κλπ) για να υποστηρίξει καλυτερα; τα προιοντα της και περισοτερο το sbc της το sparky .
https://dietpi.com/phpbb/viewtopic.php?t=2317 .
Ισως εκει εχουν κανει δουλιτσα σε σχεση με αλλες διανομες .Εγω το δοκιμασα στο raspberry και ειναι παρομοιας λογικης με τα υπολοιπα .Ευκολο στο στησιμο κλπ απο ηχο δεν ξερω καθως δεν μπήκα σε διαδικασια συγκρισης .Οποιος θελει μπορει να το δοκιμασει ισως τον βολευει .Θελει λιγο χωρο ενδεικτικα το εγκατέστησα σε μια καρτα 2 γιγα αλbc ενω δουλευει κανονικα μαλλον ηταν οριακα για updates αν εχετε καμια 4αρα να καθεται καντε του μια δοκιμη ειδηκα αν εχετε πλακετακια της allo μηπως εχουν ασχοληθεί περισοτερο.
Αυτα....

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk