Beyerdynamic DT150- Beyerdynamic's finest old wine?

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
τελικά πήρα τα beyer 150. δεν μπόρεσα να αντισταθώ στα τόσο ιδιαίτερα κατασκευαστικά ακουστικά συν ότι όπου διάβασα είχαν φοβερά σχόλια. thx από όλους για τις προτάσεις τους και συμβουλές :) Θα γράψω εντυπώσεις μόλις τα παραλάβω.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

τελικά πήρα τα beyer 150. δεν μπόρεσα να αντισταθώ στα τόσο ιδιαίτερα κατασκευαστικά ακουστικά συν ότι όπου διάβασα είχαν φοβερά σχόλια. thx από όλους για τις προτάσεις τους και συμβουλές :) Θα γράψω εντυπώσεις μόλις τα παραλάβω.

Με γειά. Τολμηρή επιλογή για σπίτι. Εδώ ή έξω τα παρήγγειλες; Το βέβαιο είναι ότι δεν πληρώνεις και έξοδα διαφήμισης για καταναλωτικά ακουστικά. Είναι ΤΑ γνήσια επαγγελματικά με κατασκευή νταμάρι made in Germany και προβλέπεται να μπορείς να περάσεις όλα τα ανταλλακτικά τους μόνος σου. Εικονικό μοντέλο. Θα σου κρατήσουν μια ολόκληρη ζωή. Θα εκπλαγούν και οι επισκέπτες σου. Δεν τα ξέρουν εκτός στούντιο ραδιοφωνίας κλπ. Ούτε βίντεο κριτικές δεν βρίσκω. Εκτός από έναν τύπο μάλλον Ινδικής καταγωγής που έκανε τον κόπο να τα δείξει το 2014 και από τότε έχει μόνο 13 σχόλια. Τα βλέπει σαν άρματα μάχης το κοινό και πατάει κλικ σε άλλα βίντεο φαίνεται. :flipout:

 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Απάντηση: Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Με γειά. Τολμηρή επιλογή για σπίτι. Εδώ ή έξω τα παρήγγειλες; Το βέβαιο είναι ότι δεν πληρώνεις και έξοδα διαφήμισης για καταναλωτικά ακουστικά. Είναι ΤΑ γνήσια επαγγελματικά με κατασκευή νταμάρι made in Germany και προβλέπεται να μπορείς να περάσεις όλα τα ανταλλακτικά τους μόνος σου. Εικονικό μοντέλο. Θα σου κρατήσουν μια ολόκληρη ζωή. Θα εκπλαγούν και οι επισκέπτες σου. Δεν τα ξέρουν εκτός στούντιο ραδιοφωνίας κλπ. Ούτε βίντεο κριτικές δεν βρίσκω. Εκτός από έναν τύπο μάλλον Ινδικής καταγωγής που έκανε τον κόπο να τα δείξει το 2014 και από τότε έχει μόνο 13 σχόλια. Τα βλέπει σαν άρματα μάχης το κοινό και πατάει κλικ σε άλλα βίντεο φαίνεται. :flipout:


όντος είναι πολύ ιδιαίτερα για να τα προτιμήσει κάποιος από ακουστικά που δείχνουν πολύ ποιο σύγχρονα. Αλλά είπαμε για όσους έχουν χόμπι και τον ήχο πάντα θα προτιμήσουν την ποιο ψαγμένη πρόταση. Οχι ότι τα seinheizer είναι άσχημο ακουστικό. Εγώ παραμένω οπαδός αυτής της εταιρείας. Απλά κάτι μου έκανε κλικ στο συγκεκριμένο. Μπορέι η απόλυτη 60-70' αισθητική τους.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

όντος είναι πολύ ιδιαίτερα για να τα προτιμήσει κάποιος από ακουστικά που δείχνουν πολύ ποιο σύγχρονα. Αλλά είπαμε για όσους έχουν χόμπι και τον ήχο πάντα θα προτιμήσουν την ποιο ψαγμένη πρόταση. Οχι ότι τα seinheizer είναι άσχημο ακουστικό. Εγώ παραμένω οπαδός αυτής της εταιρείας. Απλά κάτι μου έκανε κλικ στο συγκεκριμένο. Μπορέι η απόλυτη 60-70' αισθητική τους.

Είσαι ένας πραγματικός audio χίπστερ, τέλος. Άφησες στη σκόνη το mainstream marketing :grinning-smiley-043

 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,688
Αθήνα
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Με γεια!! Καλές ακροάσεις!
Αναμένουμε εντυπώσεις... τα έβλεπα στον Τομαν αυτά τα ακουστικα αρκετά συχνά και μου είχαν κινήσει το ενδιαφέρον.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Κοίτα chek2fire ένα δυνατό σχόλιο του Τάιλ (innerfidelity) που πέτυχα για τα DT 150:

"Beyerdynamic DT150 250 Ohm - Oh baby, come to papa. How come I don't know about these cans. Measurements are just a little rough, but boy, they look very close to the Harman target. I spent a little time listening to these and I've just got to get ahold of Beyer and get a pair."

Το παραπάνω μόνο και ένα φύλο με μετρήσεις βρήκα από αυτόν: https://www.innerfidelity.com/images/BeyerdynamicDT150250Ohm.pdf

Πάλι γύρω από τα 105dB/V ευαισθησία* και το 300Hz τετράγωνο δεν έχει κωδωνισμό πράγμα που υπονοεί σαφήνεια στην εικόνα. Γιατί δεν έκανε ολοκληρωμένο review δεν ξέρω.

*Αυτός μετράει 0.171V για 90dB. Αλλά μπορούμε από εκεί να βρούμε και την ευαισθησία στο 1V που είναι το στάνταρντ. 20log0.171V=-15.3dBV άρα 90+15.3=105.3dB/V
 
Last edited:

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

τώρα στην αναμονή μέχρι να έρθουν. δυστηχώς με 15 αυγούστου στα Ελληνικα ταχυδρομεία στην μέση θα είμαι και χαρούμενος αν έρθουν στα τέλη αυγούστου... :p
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Οταν με το καλο γινει η παραλαβη μια γραφη εντυπωσεων θα την εκτομουσα δεοντως προσωπικα
Φαινονται αρκετα ενδιαφεροντα και γραφονται απο καλα εως εξαιρετικα σχολια
Θα ηθελα πολυ να τα ακουσω και σε συγκριση με τα fostex t50 ή 40 και καποιο της akg που εχω, ειτε το 240 ειτε/και το 701
Δως στους ομως λιγο χρονο για να παιξουν και να συνηθισεις και εσυ το ακουσμα τους
Σε ευχαριστω προκαταβολικα
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

και εγώ τα περιμένω πως και πως αλλά ακόμα περιμένω :( Το έχω μετανιώσει που δεν έβαλα τα ταχύτερα μεταφορικά να τα είχα τουλάχιστον σε μια βδομάδα. Παραδοσιακά από το amazon.co.uk τα προιόντα τους μου φτάνουν μετά από 20 μέρες και έχω κάνει άπειρες αγορές εκέι. Ιδίως αν πέσει και 15 Αύγουστο τότε μπορεί να περιμένω και περισσότερο. Μου είχε τύχει το ίδιο και πέρσι . Οπως και να έχει θα γράψω σίγουρα εντυπώσεις.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Μόλις το παρέλαβα σήμερα! :) Καταρχήν αυτό που φοβόμουν ότι θα είναι άβολο δεν υφίσταται καθόλου σαν πρόβλημα. Όχι μόνο άβολα δεν είναι αλλά και δεν τα καταλαβαίνεις καθόλου συν ότι είναι πανάλαφρα. Μου αρέσει και η αίσθηση που έχουν που δεν σου πιέζουν τα αυτιά δλδ έχω στο dekstop κάτι razer κλειστά και στην κυριολεξία σου πιέζουν τα αυτιά ενώ σε αυτά εδώ τα ακουστικά είναι πάρα πολύ βολικά.
O ήχος τώρα να πω οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές αλλά λέω να τα αφήσω να παίξουν μερικές ώρες πρώτα.
Προβλήματα τώρα που θέλω αν ξέρεις κανείς πως θα τα λύσω.
Καταρχήν δυστηχώς το καλώδιο των 3 μέτρων είναι μικρό και για μισό μέτρο περίπου έχω πρόβλημα στο να κάθομαι άνετα στον καναπέ και να απολαμβάνω την μουσική. Μάλλον θα χρειαστώ καλώδιο επέκτασης γιαυτό αν έχετε να προτείνετε κάτι. Τώρα με λίγο ψάξιμο στο amazon βρήκα αυτό εδώ που είναι της ίδιας εταιρείας

https://www.amazon.co.uk/Beyerdynam...coding=UTF8&psc=1&refRID=PPVY6V6YWB5H77ERZF0H

η αν υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα.
Μετά θα πρέπει να ψάξω να βρω τρόπο ώστε να παίξω μουσική και από το στερεωφωνικό δλδ από το πικάπ κυρίως και το cd player.
Να εξηγήσω το σύνδεσα στο dac το pioneer στο οποίο έχω συνδέση σαν πηγή ένα logitech που παίζει τα ψηφιακά.
Αν θέλω να ακούσ μουσική από το στερεωφωνικό απλά έχω συνδέσει το dac με το στερεωφωνικό.
Πως θα γίνει να ακούσω μουσική από το πικάπ? Θα πρέπει να συνδέσω το pro να βγάζει στο pioneer?
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Καλοακουστα και ευχομαι να τα χαρεις οσο περισσοτερο γινεται

Αφησε τα να στρωσουν λιγο και με τον καιρο θα δειξουν τον χαρακτηρα τους

Τωρα οσον αφορα την συνδεση με το στερεοφωνικο θα πρεπει ο ενισχυτης η ο προενισχυτης να εχει εξοδο ακουστικων

Δεν ξερω εαν το pioneer ως dac εχει αναλογικη εισοδο για να συνδεθει εκει το πικαπ και δεν ξερω αν θα ηταν και δοκιμο απο ακουστικης αποψεως

Τωρα οσον αφορα στο καλωδιο αυτο ειναι ως διασυνδεση αλλα θεωρω οτι καλυτερο θα ηταν για εμενα ενα καινουργιο 5 μετρο για λογους ορθοτερης και ασφαλεστερης διασυνδεσης

Επισης το συγκεκριμενο εαν και δεν ξερω γερμανικα θεωρω οτι γραφει κτι δεν στελνει ελλαδα
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Μόλις το παρέλαβα σήμερα! :) Καταρχήν αυτό που φοβόμουν ότι θα είναι άβολο δεν υφίσταται καθόλου σαν πρόβλημα. Όχι μόνο άβολα δεν είναι αλλά και δεν τα καταλαβαίνεις καθόλου συν ότι είναι πανάλαφρα. Μου αρέσει και η αίσθηση που έχουν που δεν σου πιέζουν τα αυτιά δλδ έχω στο dekstop κάτι razer κλειστά και στην κυριολεξία σου πιέζουν τα αυτιά ενώ σε αυτά εδώ τα ακουστικά είναι πάρα πολύ βολικά.
O ήχος τώρα να πω οι πρώτες εντυπώσεις είναι αρκετά θετικές αλλά λέω να τα αφήσω να παίξουν μερικές ώρες πρώτα.
Προβλήματα τώρα που θέλω αν ξέρεις κανείς πως θα τα λύσω.
Καταρχήν δυστηχώς το καλώδιο των 3 μέτρων είναι μικρό και για μισό μέτρο περίπου έχω πρόβλημα στο να κάθομαι άνετα στον καναπέ και να απολαμβάνω την μουσική. Μάλλον θα χρειαστώ καλώδιο επέκτασης γιαυτό αν έχετε να προτείνετε κάτι. Τώρα με λίγο ψάξιμο στο amazon βρήκα αυτό εδώ που είναι της ίδιας εταιρείας

https://www.amazon.co.uk/Beyerdynam...coding=UTF8&psc=1&refRID=PPVY6V6YWB5H77ERZF0H

η αν υπάρχει κάτι ανάλογο στην Ελλάδα.
Μετά θα πρέπει να ψάξω να βρω τρόπο ώστε να παίξω μουσική και από το στερεωφωνικό δλδ από το πικάπ κυρίως και το cd player.
Να εξηγήσω το σύνδεσα στο dac το pioneer στο οποίο έχω συνδέση σαν πηγή ένα logitech που παίζει τα ψηφιακά.
Αν θέλω να ακούσ μουσική από το στερεωφωνικό απλά έχω συνδέσει το dac με το στερεωφωνικό.
Πως θα γίνει να ακούσω μουσική από το πικάπ? Θα πρέπει να συνδέσω το pro να βγάζει στο pioneer?

Α ωραία, με γειά. Εχθές παρήγγειλα και εγώ ένα DT 150 μέσω ενός φίλου που πήρε και αυτός. Το CD Player βάλτο με coaxial ή optical στον Pioneer. To πικάπ μπορείς να το ακούσεις από την έξοδο ακουστικών του ενισχυτή μόνο.

Κάτι τέτοιο χρειάζεσαι για προέκταση. Να μην προσθέτει υπερβολικό μάκρος και άρα παρασιτική χωρητικότητα αλλά και να καταργεί τον αντάπτορα 3.5mm σε 6.35mm της άκρης του Beyer. http://www.ebay.com/itm/1-4-6-35mm-...269226?hash=item2f0620b32a:g:EpIAAOSwFqNZUbWJ Είναι πολύ φτηνό. Θα αργήσει όμως από Κίνα και αν το βιάζεσαι δοκίμασε να το δείξεις σε ηλεκτρονικάδικα όπως Φανός, Κατουμάς κλπ. Μπορεί να έχουν κάτι τέτοιο η να σου δώσουν τα βύσματα και καλώδιο να στο συναρμολογήσεις αν ξέρεις από καλώδια η κάποιος φίλος που ξέρει και έχει κολλητήρι.
s-l1600.jpg
 
Last edited:

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Πρώτες εντυπώσεις αρκετά θετικές στην μουσική. Φοβερά καθαρή εικόνα και αρκετά μουσικά. Τα έβαλα και στο pc αν και δεν έχουν καμία σχέση σε ήχο με τα razer που έχω ήδη στο pc καθώς αυτά είναι gaming ακουστικά και το μπάσο απλά κάνει wipe out τα πάντα για ευνόητους λόγους. Το μπάσο σε αυτά τα ακουστικά είναι αρκετά ελεγχόμενο και πεντακάθαρο.
Αυτό που εντυπωσιάζει πάντως όπως είπα είναι στο πόσο καθαρή ακούγετε η μουσική.
Τώρα ψάχνω να βρω πως θα συνδέσω τον pro που έχω με το pioneer η τουλάχιστον πως θα να τα συνδέσω στον pro.
Το προ τελικός που έχω είναι ένα primare 32 και έχει αυτές εδώ τις συνδέσεις

Primare-C-f7146176-60017605.jpg


και ο pinoeer έχει αυτές εδώ

https://www.whathifi.com/pioneer/u-05/review

για πείτε καμιά ιδέα :)
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

να πω ότι το πάνω μέρος που πουλιέται ξεχωριστά με το primare το dac του δλδ δεν το έχω
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

O Pioneer είναι DAC. Δηλαδή αναλογική πηγή σήματος από ψηφιακή βάση. Έχει XLR και RCA εξόδους σήματος να τον συνδέσεις στον προενισχυτή σου balanced η single ended. Ώστε να ακούς τον Pioneer και από τα ηχεία. Ο προενισχυτής σου δεν έχει έξοδο ακουστικών. Έχει όμως μια digital out που αν τυχών δίνει ψηφιακά ότι δίνει ο προενισχυτής αναλογικά στο pre out μπορείς να δοκιμάσεις να την συνδέσεις με digital in coaxial στον Pioneer ώστε να σου περνά στην έξοδο ακουστικών του ότι παίζει ο προενισχυτής.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

τον pioneer τον έχω συνδέσει ήδη με το ενισχυτή. Το ανάποδο πως μπορώ να κάνω. H digital out που έχει ο primare έρχεται μαζί με το πάνω κομμάτι που το αγοράζεις ξεχωριστά και που είναι το dac του ενισχυτή κάτι που δεν έχω.
 

Salas

AVClub Addicted Member
4 December 2006
1,971
Απάντηση: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

Χωρίς το ADC κομμάτι (analog to digital converter) του Primare δεν γίνεται να συνδέσεις κάτι από αυτόν προς τον Pioneer. Αυτός μόνο ψηφιακές εισόδους έχει, DAC είναι.

Όσο για το ακουστικό... Αφού λες πολύ καλή εικόνα, καθαρότητα και ζεστασιά στην μουσική, έλλειψη μπουμ και V προβλημάτων, άνεση στο φόρεμα... ε, από κλειστό τόσο φτηνό; Πολύ καλές πρώτες εντυπώσεις που φαίνονται.
 

chek2fire

AVClub Enthusiast
1 January 2011
896
Re: Αναζήτηση ακουστικών μέχρι 200 ευρώ

ναι πολύ καλές :D Απλά δεν είναι γαι τίποτα extreme καταστάσεις. Δλδ είναι καθαρά μουσικό ακουστικό. Μην περιμένει κανείς ότι θα το πάρει και θα παίξει game :D Και όντος η μουσική του είναι απίστευτη. Χθές άκουγα από το pc το ένα κομμάτι μετά το άλλο στο yourtube ήταν σαν να ανακαλύπτω ξανά την μουσική μου