Chord Mojo vs iFi Micro iDSD Black vs Daps (Fiio X5iii) The battle of the portables

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Ακούει τα 1990 και θάβει το mojo.

Btw, έβγαλα τα Mimby και Eitr προς ανταλλαγή με Mojo στο SBAF και πέσανε να με φάνε! Γιατί τέτοια απαξίωση βρε παιδιά για το Mojo, εμένα άλλα πράγματα ακούνε τα αυτάκια μου που τα έχω όλα μαζί στα χέρια μου;
 
Last edited by a moderator:

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Θυμάσαι ποια εκδοση τους είχες απο πλευράς ωμικότητας;

Προσωπικά τα έχω κυρίως με το mojo και τα έχω ακούσει εκτεταμένα και με το teac ud 503.
Το ακουστικό είναι πολύ διάφανο και ακούει παρα πολύ σε αλλαγές. Για τις εντάσεις που ακούω το mojo με καλύπτει σαν οδηγηση. Ο Πετρος που το άκουσε με αυτά με κλασσική και τα χρωματα στο μπλε, λέει οτι του έβγαιναν σκληραδες και ευτράπελα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Προσωπικά το mojo μου αρέσει αρκετά. Όπως και σε ΟΛΟ τον "ειδικό" τυπο.
Το κακό του είναι το γκάζι. Ενω ως πηγή (πέρα απο τη στενή σκηνή για την οποία σε αποζημιώνει με βάθος τούνελ) είναι πραγματικα αξιώσεων, σαν οδήγηση έχει περιορισμούς με τους οποιους μπορείς να ζήσεις μεν, αλλα θα σε τραβάει για κάτι πιο δυνατό η καθημερινότητα σου με αυτό. Απο την αλλη, σε σχέση με κάποια fiio που έχω ακούσει έχουν μεν περισσότερο γκάζι αλλα λείπει ο εκλεπτυσμος και η διαφανεια - ησυχία.
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Προσωπικά το mojo μου αρέσει αρκετά. Όπως και σε ΟΛΟ τον "ειδικό" τυπο.
Το κακό του είναι το γκάζι. Ενω ως πηγή (πέρα απο τη στενή σκηνή για την οποία σε αποζημιώνει με βάθος τούνελ) είναι πραγματικα αξιώσεων, σαν οδήγηση έχει περιορισμούς με τους οποιους μπορείς να ζήσεις μεν, αλλα θα σε τραβάει για κάτι πιο δυνατό η καθημερινότητα σου με αυτό. Απο την αλλη, σε σχέση με κάποια fiio που έχω ακούσει έχουν μεν περισσότερο γκάζι αλλα λείπει ο εκλεπτυσμος και η διαφανεια - ησυχία.

Ακριβώς η εντύπωσή μου, ευχαριστώ! Προσωπικά θέλω να το χρησιμοποιήσω ως όχημα μετάβασης σε μια πλήρη αλλαγή του συστήματός μου. Όπως είπα και πριν ο Elise έχει κατά την γνώμη μου φτάσει στο όριό του, και ενδιαφέρομαι να κοιτάξω και άλλα πράγματα. Btw δεν μπορώ να βγάλω αγγελία εδώ ακόμα, αν ενδιαφέρεστε στείλτε μου pm ή αναζητήστε τις αγγελίες μου στο Head-Fi (ίδιο handle).

Ως προς τα FiiO, εγώ άκουσα από σπόντα το FiiO X5 genIII με τα Etymotic Hf3 μου και έπαθα πλάκα. Ο ιδιοκτήτης τους ωστόσο ισχυρίζεται ότι το στάδιο ενίσχυσής τους αποτελεί αδύναμο κρίκο, και ότι χρειάζονται εξωτερικό ενισχυτή για να αποδόσουν. Δεν τα άκουσα με τα HD600, αλλά αν ισχύει το θέμα τότε το Mojo είναι κατ' ευθείαν ένα εξαιρετικό VFM.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Hugo. Κάτω από 900 στο eBay.co.uk. Κι εγώ το ψήνω να σου πω την αμαρτία μου.
Παρεμπιπτόντως, αν το έχει κάνεις από Θεσσαλονίκη ας στείλει ένα Π.μ. μπας και καταφέρουμε να κανονίσουμε ακρόαση.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Το Fiio X5iii είναι high end μπροστά στο mojo.
To mojo είναι επιπέδου dragonfly black.
Πολύ φασαρία για το τίποτα.
Τώρα το τι γράφει ο ειδικός (κυρίως Αγγλικός) τύπος δεν μου λέει τίποτα.
Α το λατρεύουν και τα παιδιά από την άλλη πλευρά του ατλαντικού που τους αρέσει η εύπεπτη μουσική
και μοντάρουν τα HD800 ενώ μισούν τα Beyerdynamic.
Εδώ κάποιοι ορκίζονταν πως κάνει τα 650 με τα κρεμμυδάκια , μέχρι που είχα και εγώ την ευκαιρία να το ακούσω,
ούτε καν τα κουνάει κλιπάρει από την μέση και πάνω.
Όσο για τον ήχο εντάξει τι να πω , μάλλον γέρασα και δεν ακούω καλά.
Το dragonfly red μπροστά του είναι dac αναφοράς.
Με συγχωρείται αλλά,
Music for the masses...
(βέβαια είναι τοπ brand name και ανεβάζει το placebo)
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

iDSD Black!
Μεγάλες δυνατότητες οδήγησης και ουσιαστικά βελτιωμένο από το απλό! imo
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Όχι αλλά είχα για καιρό το απλό και είναι η αίσθηση που έχω έχοντας ακούσει αρκετές φορές το Black φίλου με 600 μου και τα 650 του.

Εχει γίνει βελτίωση σε επι μέρους υλικά ,αλλά το ερώτημα είναι αν αξίζει να κάνεις την αλλαγή -αναβάθμιση
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Εχει γίνει βελτίωση σε επι μέρους υλικά ,αλλά το ερώτημα είναι αν αξίζει να κάνεις την αλλαγή -αναβάθμιση
Αν έχεις ήδη το ασημένιο δεν ξέρω ίσως και όχι.
Προσωπικά βέβαια το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω για τις on the go καταστάσεις. Με laptop ή tablet εννοώ όχι στον δρόμο!
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Αν έχεις ήδη το ασημένιο δεν ξέρω ίσως και όχι.
Προσωπικά βέβαια το σκέφτομαι πολύ σοβαρά να το πάρω για τις on the go καταστάσεις. Με laptop ή tablet εννοώ όχι στον δρόμο!

Εχω ήδη το ασημί .
Είναι πραγματικό πολυεργαλείο που βέβαια δεν μπορώ να πώ ότι διακρίνεται ιδιαίτερα σε κάποιο τομέα .Απλά κάνει πάρα πολλά ,σε ικανοποιητικό βαθμό
 

DomieMic65

Supreme Member
10 July 2006
9,681
Αθήνα
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Εχω ήδη το ασημί .
Είναι πραγματικό πολυεργαλείο που βέβαια δεν μπορώ να πώ ότι διακρίνεται ιδιαίτερα σε κάποιο τομέα .Απλά κάνει πάρα πολλά ,σε ικανοποιητικό βαθμό
Το black τα κάνει λίγο καλύτερα imo!
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

.
Τώρα το τι γράφει ο ειδικός (κυρίως Αγγλικός) τύπος δεν μου λέει τίποτα.

Απο Αμερική:
Absolute sound:
In summary, the Chord Mojo is a marvel both of sound-quality-first design and cost-effective engineering. It is one of the finest and most capable portable amp/DACs I have yet heard regardless of price, and one whose value for money quotient is clear off the charts. If you have always craved a top-tier product of this type, but thought you could never afford one, the Mojo is now officially your ticket to ride.

Stereophile
Yes, Chord's Mojo is beautifully styled. But it also produced beautiful sound quality with all four of the headphones with which I tried it. All I can say is "Wow!"

Australia
Stereonet
have no hesitation in awarding the Chord Electronics MOJO, β€œBest in Class” in the combined portable headphone amplifier and DAC category, as well as an β€œOutstanding Value” award.

Holland
Hifi.nl
With the Mojo, Chord has already delivered a DAC that remains far from artificial or false detail, but just has a huge vitality and naturalness. This DAC is so good that you can even capture it in a high-quality hi-fi chain. Although it does not fit in with full-size hi-fi components, his musical performance compensates for it. Also, the Mojo is a huge asset, even if you have a better headphone and really want to listen in high quality

Philipines
Gatzetsmagazine
If you’re really, really serious about your audio, this is exactly the device you’ve been hoping it was.

Ε δεν είναι μονο οι Αγγλοι... Όχι τίποτα, να τα λέμε με το όνομα τους.
Βασικά κακή κουβέντα δύσκολα να βρεις.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Feliks Audio Elise ΟTL Τube Amp

Από Πέτρο Sonorus

Το δοκίμασα με ακουστικά 300 , 200 , 50 , 32 Ohm.
Τα 300 , 200 δεν τα ακουμπάει , τα 50 το ζόρισαν (βέβαια είχαν χαμηλό db 96) στα 32 OK.
Ήχος επιγραμματικά μια και δεν έχω σκοπό να κάνω review ούτε και με ενδιαφέρει.
Μπάσο ενισχυμένο ελαφρώς πλαδαρό χωρίς περιγραφή και διάκριση από το mid-bass.
Μεσαίες τονισμένες στο προσκήνιο ειδικά οι φωνές , τις προβάλει αδιάκριτα.
Μεσαίο υψηλές βγάζουν ένα glare δεν μπορώ να εντοπίσω σε ποιες συχνότητες που ψιλό ενοχλεί.
Υψηλές χωρίς γεύση , artificial μέχρι εκεί που δεν πάει.
Οτιδήποτε όργανο πάνω από τα 7Khz δεν ακούγεται , αποσβέσεις μηδέν πχ τα γκονγκ ακούγονται σαν κουδουνάκια.
Έλλειψη ανάλυσης και περιγραφής το dac αδυνατεί να ανταποκριθεί σε οποιοδήποτε πολύπλοκο πρόγραμμα.
Κλασσική μουσική δεν ακούγεται.
Σκηνή απλά ανύπαρκτη όλα είναι ένα συνονθύλευμα ήχων και ακούς μόνο τις φωνές μπροστά στην σκηνή.
Δεν θα έδινα ούτε 100 για την αγορά του.
Ο ορισμός του Hype.
Η chord πρέπει να ταΐζει πολύ κόσμο.

(σημ. στα ίδια συμπεράσματα έχει καταλήξει και άλλο μέλος του φόρουμ με πολύ καλό αυτί)
 

angpsi

Established Member
23 July 2007
189
Αθήνα
Τώρα πάλι εγώ γιατί ακούω το mojo με τα HD650 και χαζεύω δεν ξέρω, ίσως φταίει ο mid-fi προσανατολισμός μου. Βέβαια έχω ακόμα δρόμο να ακούσω πράγματα, δυστυχώς το FiiO το άκουσα μόνο με τα Etys τα οποία όμως τους έδωσε ακόμα τρεις διαστάσεις που δεν ήξερα ότι είχαν... Και μετά διαβάζω ότι το x5iii είναι συμβιβασμός απέναντι στο x7ii και τρελαίνομαι!
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Τώρα πάλι εγώ γιατί ακούω το mojo με τα HD650 και χαζεύω δεν ξέρω, ίσως φταίει ο mid-fi προσανατολισμός μου. Βέβαια έχω ακόμα δρόμο να ακούσω πράγματα, δυστυχώς το FiiO το άκουσα μόνο με τα Etys τα οποία όμως τους έδωσε ακόμα τρεις διαστάσεις που δεν ήξερα ότι είχαν... Και μετά διαβάζω ότι το x5iii είναι συμβιβασμός απέναντι στο x7ii και τρελαίνομαι!

Πάσχεις από χρονια "αναβαθμιτιδα". Η ασθένεια είναι συνήθως ανίατη, οποτε το μονο που μπορείς να κανεις είναι να την απολαύσεις :drummer: