Bluetooth ακουστικά για τρέξιμο, περπάτημα

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Μιά και δεν βλέπω τελευταία κίνηση για το θέμα Bluetooth ακουστικών και επειδή θέλω να πάρω κάτι καλο για έξω χώρο, γιά μουσική με αρκετά μπάσα (rock, trance! και pop - α και κλασσική μουσική μερικές φορές!), με ανώτερη τιμή 150 ευρώ (Ελλάδα ή και απο εξωτερικό - δεν βιάζομαι).
Ισχύει το ότι αξία Bluetooth = μισή αντίστοιχης τιμής κλασσικού ακουστικού?:ears:
Σας μπέρδεψα - συγνώμη!
 

Manosss

AVClub Addicted Member
7 June 2012
2,251
Πειραιάς
Δεν νομίζω ότι μπορεί να μπει κάποια ακριβής αναλογία αλλά κατά την γνώμη μου κοντά είσαι...

Προσωπική εμπειρία δεν έχω από bluetooth αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο: (Εννoείται δεν μπορώ να σου πω πολλά για αυτά χωρίς να τα έχω ακούσει ο ίδιος αλλά είναι προτάσεις προς εξερεύνηση)
Sennheiser HD 4.40 BT 107 euro
Audio-Technica SonicFuel ATH-AR3BT τα πήρε μέλος πρόσφατα και δηλώνει ικανοποιημένος
Jbl Everest 700 Ελλάδα στα 200, στο amazon 76 λίρες μεταχειρισμένο (αλλά για να τα λέμε όλα δεν είναι απίθανο να πέσεις σε προβληματικό κομμάτι (μου τυχε να έρθει ακριβό ακουστικό γνωστής μάρκας και να μην δουλεύει το bluetooth στο ένα κανάλι οπότε το πακετάρισα και το έστειλα πίσω)
Sennheiser HD 4.50 BTNC στα 185 αλλά έχουν και noise cancelling
Sony MDR-100ABN στα 200 γνωστή επιλογή

Εχεις βρει κάποιο συγκεκριμένο εσύ να το δούμε?

EDIT: Μιλάμε για Over-Ear ή για ψείρες?
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Δεν νομίζω ότι μπορεί να μπει κάποια ακριβής αναλογία αλλά κατά την γνώμη μου κοντά είσαι...

Προσωπική εμπειρία δεν έχω από bluetooth αλλά με ένα πρόχειρο ψάξιμο: (Εννoείται δεν μπορώ να σου πω πολλά για αυτά χωρίς να τα έχω ακούσει ο ίδιος αλλά είναι προτάσεις προς εξερεύνηση)
Sennheiser HD 4.40 BT 107 euro
Audio-Technica SonicFuel ATH-AR3BT τα πήρε μέλος πρόσφατα και δηλώνει ικανοποιημένος
Jbl Everest 700 Ελλάδα στα 200, στο amazon 76 λίρες μεταχειρισμένο (αλλά για να τα λέμε όλα δεν είναι απίθανο να πέσεις σε προβληματικό κομμάτι (μου τυχε να έρθει ακριβό ακουστικό γνωστής μάρκας και να μην δουλεύει το bluetooth στο ένα κανάλι οπότε το πακετάρισα και το έστειλα πίσω)
Sennheiser HD 4.50 BTNC στα 185 αλλά έχουν και noise cancelling
Sony MDR-100ABN στα 200 γνωστή επιλογή

Εχεις βρει κάποιο συγκεκριμένο εσύ να το δούμε?

EDIT: Μιλάμε για Over-Ear ή για ψείρες?

Ευχαριστώ για την απόντηση. Μάλλον προς το over ear πάω μιά και θέλω να αποφύγω το μέσα στο αυτί ακουστικό.
Ευχαριστώ και για την παραπομπή ... θα τα ξαναπούμε.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,761
Γηραιά Αλβιώνα
Ειλικρινα δεν ξερω πώς θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις over the ear για τρεξιμο, επειδη το σκαμπανεβασμα απο τους κραδασμους θα ειναι πολυ πιο εντονο σε πιο βαρια ακουστικα, και ο ιδρωτας δε θα ειναι και οτι καλυτερο ριδικα για καποια ακριβα ακουστικα. Προσωπικα (αν και εχω τα SONY 100ABN και τα ευχαριστιεμαι καθημερινα στο θορυβο της Νεας Υορκης - ειναι noise cancelling) για τρεξιμο , βαρη κλπ, εχν ενα ζευγαρι παμφθηνα on the ear bluetooth εδω και χρονια (τοσο παλια που φορτιζουν απο mini usb οχι micro - 4 χρονια ηδη). H ποιοτητα του ηχου δεν ειναι φυσικα συγκρισιμη με τα Σονυ, αλλα στο τρεξιμο καλο ειναι να εχεις επαφη με το περιβαλλον (μη σε πατησει και κανεις) και επισης καλο ειναι να μη σε νοιαζει αν τα ακουστικα σπασουν, χαλασουν, βραχουν...

Για την ιστορια, θα προτεινα κατι σαν αυτο για γυμναστικη: https://www.amazon.com/gp/product/B00CBNG10C/ref=oh_aui_search_detailpage?ie=UTF8&psc=1, https://www.amazon.com/dp/B00DVEJA7...lid=1SUI5WSZVL9CH&coliid=I25BF0V8E85XON&psc=1
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Ειλικρινα δεν ξερω πώς θα μπορεσεις να χρησιμοποιησεις over the ear για τρεξιμο, επειδη το σκαμπανεβασμα απο τους κραδασμους θα ειναι πολυ πιο εντονο σε πιο βαρια ακουστικα, και ο ιδρωτας δε θα ειναι και οτι καλυτερο ριδικα για καποια ακριβα ακουστικα. Προσωπικα (αν και εχω τα SONY 100ABN και τα ευχαριστιεμαι καθημερινα στο θορυβο της Νεας Υορκης - ειναι noise cancelling) για τρεξιμο , βαρη κλπ, εχν ενα ζευγαρι παμφθηνα on the ear bluetooth εδω και χρονια (τοσο παλια που φορτιζουν απο mini usb οχι micro - 4 χρονια ηδη). H ποιοτητα του ηχου δεν ειναι φυσικα συγκρισιμη με τα Σονυ, αλλα στο τρεξιμο καλο ειναι να εχεις επαφη με το περιβαλλον (μη σε πατησει και κανεις) και επισης καλο ειναι να μη σε νοιαζει αν τα ακουστικα σπασουν, χαλασουν, βραχουν...

Για την ιστορια, θα προτεινα κατι σαν αυτο για γυμναστικη: https://www.amazon.com/gp/product/B00CBNG10C/ref=oh_aui_search_detailpage?ie=UTF8&psc=1, https://www.amazon.com/dp/B00DVEJA7...lid=1SUI5WSZVL9CH&coliid=I25BF0V8E85XON&psc=1
Πραγματικά το να τρέχεις με τα τεράστια ακουστικά δεν είναι και ότι καλύτερο!
Για την ώρα μου αρέσουν σαν σχήμα (και ευχαριστώ για την υπόδειξη τον Manosss τα sennheiser 4.40). Θα προσπαθήσω να τα ακούσω, αλλά βέβαια μάλλον θα είναι αδύνατο να τα χρησιμοποιώ στο τρέξιμο.
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
τελικά, βλέποντας από κοντά τα over ear αποφασισα ότι είναι τεράστια και δεν προχωράω ..Πάω για ψείρες και δέχομαι κάποιες απόψεις (από κάτοχους) για ποιοτικά bluetooth ακουστικά.
επαναλαμβάνω ότι ψάχνω για καλής ποιότητας.
 

sfortis

Administration Team
Staff member
3 August 2006
11,396
t3.large
Τώρα αν σου πω ότι με αυτά https://www.skroutz.gr/s/9808027/Awei-A960BL.html έχω εντυπωσιαστεί, ίσως αμφιβάλλεις λογω τιμής τους. Όμως ο ήχος είναι αυτός ακριβώς που ζητάς, αρκετο μπάσο ,καθαρό το υπόλοιπο φάσμα και ειδικά σε ηλεκτρονική δίνουν ρέστα.

Η ποιότητα κατασκευής είναι παραπάνω από ΟΚ, με ωραίο flat καλωδιάκι, δυνατές ενώσεις και πολύ ελαφριά. Τα χρησιμοποιώ στο τρέξιμο (άψογα, δεν πέφτουν) και με τη μηχανή σε καμία μεγάλη απόσταση. Το μόνο μειονέκτημα είναι η μικρή μπαταρία, αλλά δεν θα προβληματίσει.

Ετοιμαζόμουν να δώσω 100+ ευρώ για ακουστικά, τα έβαλα απο σπόντα σε μια παραγγελία απο gearbest που τα ειχαν σε προσφορά 12 και τελικά βγήκαν διαμαντάκια. Εμεινα με αυτά.
 

auteur

Banned
12 March 2009
9,072


εχω κάτι jaybird 3+ χρόνια και ειμαι ευχαριστημένος, τα πήρα για να τα βάζω καθημερινά αλλα το οτι ξεχνάω να τα φορτίζω, με ανάγκασε να βάζω στο backpack τελικά και τα κλασικά ακουστικά με καλώδιο. αυτο ειναι ομως δικό μου θέμα.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,319
Νέο Ηράκλειο
Εγω ειμαι ευχαριστημένος με τα jbl everest 100. Στα 100 περιπου ελλαδα αλλα απο εξω κανενα 70αρι νομιζω. Σταθερα στο αυτί και καλη απομόνωση και ήχο.

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

roxy90

Established Member
31 August 2007
253
Αθήνα
Τελικά πήρα τα BOSE soundsport wireless (από το εξωτερικό).
Εχω να πω ότι παρ' ολο που έκανα προσπάθεια για αγορά από Ελλάδα, η αντιμετώπιση από τους εδω αντιπροσώπους ήταν για κλάματα (απο τον ένα με παρουσία στο σκρουτζ περιμένω ακόμη απάντηση για το αν υπάρχει στο στοκ τους ....... ενώ από άλλο - ΠΟΛΥ μεγαλύτερο αλυσίδα - κατάστημα, ενω το έδειχναν διαθέσιμο η καθυστέρηση ήταν μία εβδομάδα - έριξα άκυρο!). Απο έξω σε 5 ήμερες ήταν στο σπίτι μου και η τιμή με τα μεταφορικά 36 ευρώ φθηνότερα! Εξαιρετικά πραγματικά ακουστικά, πολύ ινανοποιημένος για την ώρα!
Και το bass αλλά και η καθαρότητα του ήχου εκπληκτικά για ακουστικά που μπαίνουν στο αυτί!