Επιλογή νέας TV

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

teomou

New member
2 May 2011
64
καλησπερα στα μέλη του φόρουμ.
θα ήθελα τη βοηθεια σας για την επιλογη νέας τηλεορασης
Η χρηση της θα είναι 50% ταινίες 40% απλη τν και 10% παιχνιδια.
Η αποσταση θέασης ειναι 2,5μ και θα διαθεσω μεχρι 700ε και η αγορα θα γίνει αποκλειστικα απο κωτσοβολο λογο δοσεων.
Νομιζω και λογο ποσού που θα διαθέσω είμαι μεχρι 50 ιντσες.
Μετά απο μικρη έρευνα είδα τα παρακάτω μοντέλα.
sony kd-49x8309c
sony kd-49xd7005
lg 49uj670v

η επιλογη για sony εγινε και λογο android και η lg πιο πολυ για τα 100hz και του HDR.
Θεωρω τη βοηθεια σας πολυτιμη, καθε προταση και σχόλια ευπρόσδεκτα
[h=2][/h][h=1][/h]
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Στον Κοτσώβολο έχουν μείνει σκόρπια κάποια κομμάτια Sony KDL50W809C
Αν είσαι κοντά και δεν είναι εκθεσιακά, είναι η πιο vfm λύση.

Από εκεί και πέρα έχει τις Samsung UE50MU6102 και UE50MU6122. Καλό είναι να τις δεις απο κοντά και να τσεκάρεις και το panel τους. Αν έχει κάποια VA είναι καλύτερη λύση απο αυτές που γράφεις.
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Πήγα στο κατάστημα και έκλεισα την sony kdx8309c η οποία είναι και 100hz έχει και va panel και ενώ μου είχε πει ο πωλητής ότι έχει συσκευασμένη, με πήρε μετά από ώρα και μου είπε ότι τελικά υπάρχει μόνο εκθεσιακή.ρωτησα και για την sony kdl50w809c και αυτή επίσης μόνο εκθεσιακή. Γενικά απ ότι παρατήρησα νομίζω ότι έχω κολησει με sony.τις κοιτούσα δίπλα με samsung και μου άρεσε πιο πολύ και το λευκό χρώμα και το μαύρο.στις samsung το λευκό μου φάνηκε ότι μπλεδιζε. Τι τις βάζουμε αν δεν υπάρχουνε?
Ο πωλητής μου είπε ότι δεν έχεις θέμα με εκθεσιακή και ότι η εγγύηση είναι ίδια αλλά θέλω να το αποφύγω.αυτες μπορεί να έχουμε κανένα χρόνο που παίζουνε όλη μέρα στα καταστήματα.
 

metallica123

New member
12 April 2017
17
Στον Κοτσώβολο έχουν μείνει σκόρπια κάποια κομμάτια Sony KDL50W809C
Αν είσαι κοντά και δεν είναι εκθεσιακά, είναι η πιο vfm λύση.

Από εκεί και πέρα έχει τις Samsung UE50MU6102 και UE50MU6122. Καλό είναι να τις δεις απο κοντά και να τσεκάρεις και το panel τους. Αν έχει κάποια VA είναι καλύτερη λύση απο αυτές που γράφεις.

6102 εχει va https://www.displayspecifications.com/en/model/c28dba2


ι διαφορά με την 6122 ποια είναι?
 

k30taas

New member
23 January 2009
38
Πήγα στο κατάστημα και έκλεισα την sony kdx8309c η οποία είναι και 100hz έχει και va panel και ενώ μου είχε πει ο πωλητής ότι έχει συσκευασμένη, με πήρε μετά από ώρα και μου είπε ότι τελικά υπάρχει μόνο εκθεσιακή.ρωτησα και για την sony kdl50w809c και αυτή επίσης μόνο εκθεσιακή. Γενικά απ ότι παρατήρησα νομίζω ότι έχω κολησει με sony.τις κοιτούσα δίπλα με samsung και μου άρεσε πιο πολύ και το λευκό χρώμα και το μαύρο.στις samsung το λευκό μου φάνηκε ότι μπλεδιζε. Τι τις βάζουμε αν δεν υπάρχουνε?
Ο πωλητής μου είπε ότι δεν έχεις θέμα με εκθεσιακή και ότι η εγγύηση είναι ίδια αλλά θέλω να το αποφύγω.αυτες μπορεί να έχουμε κανένα χρόνο που παίζουνε όλη μέρα στα καταστήματα.

τελικα φιλε μου πηρες την sony kd-49x8309c? για πεσμου εντυπώσεις γιατι το σκέφτομαι και εγω. είναι 120hz πραγματικα?
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Τελικά έκλεισα την samsung mu6102. Όλες οι παραπάνω sony υπήρχαν μόνο εκθεσιακές.Κριμα.αν όλα πάνε καλά με την έγκριση των δόσεων θα την παραλάβω τη Δευτέρα. Ελπίζω να είναι μια καλή επιλογή αναλόγως πάντα και με τα χρήματα που διέθεσα.Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις.
 

Jason33

New member
11 October 2017
4
Απάντηση: Re: Επιλογή νέας TV

Τελικά έκλεισα την samsung mu6102. Όλες οι παραπάνω sony υπήρχαν μόνο εκθεσιακές.Κριμα.αν όλα πάνε καλά με την έγκριση των δόσεων θα την παραλάβω τη Δευτέρα. Ελπίζω να είναι μια καλή επιλογή αναλόγως πάντα και με τα χρήματα που διέθεσα.Θα σας ενημερώσω για εντυπώσεις.

να σε ρωτησω κατι? αυτην πηρες? http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/172000-samsung-ue40mu6102-40 ???
πως σου φαινεται? ειναι 4κ οπως λεει? Η κανει ουσιαστικα UHD upscaling?
την lg http://www.kotsovolos.gr/site/sound-vision/televisions/led-lcd/173962-lg-43uj634v-43 αυτην την ειδες? Η εισουν αναμεσα σε σονυ και σαμσουνγκ οπως ειπες απο την αρχη?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: Επιλογή νέας TV

Jason33
Τι εννοεις αν ειναι 4Κ ή κανει UHD upscaling. ?
Πρωτη φορα ακουω αυτο τον ορο για πανελ.
 

teomou

New member
2 May 2011
64
Μετά από ένα μήνα αναμονής χθες πήρα από Κωτσόβολο την sony XD49XE7005 στα 499ευρω προσφορά από 750,ισχύει γιατί ο κολλητός μου πριν λίγες μέρες δυστυχώς τόσο την πήρε.δεν πρόλαβα ακόμη να την επεξεργαστώ καλά αλλά απ τα λίγα που είδα καλή μου φαίνεται.μπορειτε να μου πείτε τι πάνελ φοράει γιατί δεν το βρίσκω πουθενά?οχι ότι έχει σημασία τώρα αλλά θέλω να ξέρω.