Βοήθεια για επιλογή all-in-one home cinema

Nick1150

New member
10 February 2014
8
Καλημέρα σας,

Μέχρι σήμερα στο σαλόνι μου είχα-έχω μια TV (plasma) δεκαετίας και βάλε, όπως επίσης και ένα compact home cinema ίδιας χρονολογίας. Η αλήθεια είναι ότι πλέον το home cinema είναι πάντα κλειστό καθώς δεν μπορώ να πω ότι απολαμβάνω τον ήχο, το ίδιο ισχύει και για την τηλεόραση. Πρόσφατα ανακάλυψα το Netflix και θα ήθελα να εκμεταλευτώ την τέλεια εικόνα και ήχο που παράγει. Σημειωτέον, εκ κατασκευής, έχω περάσει καλώδια στους τοίχους για τα 2 μπροστά και τα δύο πίσω ηχεία, τα καλώδια κρέμονται στον τοίχο ψηλά οπότε τα ηχεία πρέπει να είναι μικρά και όχι επιδαπέδια, όμως η καλωδίωση υπάρχει. Δηλώνω όμως άσχετος εξ'αρχής και από ήχο και από εικόνα :bigcry:

Θα ήθελα μια smart TV για χρήση Netflix και ένα νέο home cinema με σκοπό να μπορώ να καταλάβω την διαφορά στον ήχο. Να απολάυσω μια ταινία δηλαδή (όπως κάνω καθε ΣΚ με την γυναίκα μου) με όσο το δυνατόν καλύτερο ήχο και εικόνα. Δεν με ενδιαφέρει να ακούω δυνατά, αλλά θα ήθελα να έχω όσο γίνεται καλύτερη πιστότητα.

Κατέληξα λοιπόν στην LG Led TV 60SJ850V ( http://www.plaisio.gr/thleoraseis/tv/tileoraseis/LG-TV-60-60SJ850V.htm ) αν και είμαι ανοιχτός σε τυχών άλλες προστάσεις απλά ο χώρος που θα μπεί η TV δεν μπορεί να είναι μεγαλύτερος από 140 εκ πλάτος και 90 εκ ύψος. Κατά τα άλλα το σαλόνι είναι μεγάλο και δεν έχω επριορισμό σε χώρο.

Θα ήθελα λοιπόν ένα Home Cinema με σύνδεση καλωδιακή και όχι Bluetooth για να εκμεταλευτώ την εγκατάσταση. Δεν θέλω να ξεφύγω σε budget, μέχρι 500-600 ευρώ, αν μιλάμε για κάτι εξαιρετικό, οκ να το συζητήσουμε και για λίγο παραπάνω. Μια παραξενιά μου είναι ότι δεν μπορώ τα πολλά τηλεχειριστήρια, για τον λόγο αυτό κοίταγα σε LG, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα με μαλώσετε :rifle:

Κατά τα άλλα είναι ανοιχτός σε όλες τις προτάσεις και περιμένω να μάθω.

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Νίκος
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
θα σου προτεινα να κοιταξεις για ξεχωριστο AV ενισχυτη κ ενα πακετακι 5.1 ηχειων.Δε θα εχεις dvd player αλλα απο οτι καταλαβα δεν ειναι προτεραιοτητα...
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
υπαρχουν κ ετοιμα πακετα αν δε θες να μπεις στη διαδικασια να ψαχνεις.Το πλεονεκτημα περα απο το καλυτερο ηχο(κατα τη γνωμη μου παντα), σε σχεση με τα all in one,ειναι οτι λογω ενισχυτη μπορεις αργοτερα να το βελτιωσεις(τρωγωντας ερχεται η ορεξη) πχ να αλλαξεις ηχεια μπροστινα-κεντρικο...ενδεικτικα
https://www.skroutz.gr/s/10112356/Pioneer-HTP-074.html
https://www.skroutz.gr/s/4098746/Harman-Kardon-HD-COM-1515.html
https://www.skroutz.gr/s/10112362/Denon-AVR-X520BT-SYS-2020.html
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Στα all-in-one ένα είναι που ξεχωρίζει τα φτηνιάρικα από τα ικανοποιητικά συστήματα: Να έχουν ηχεία 2 δρόμων. (δηλάδη ένα tweeter και ένα woofer)
τώρα ...αν θες να μην ξεφύγεις πάνω από 500-600 ευρώ , αναγκαστικά πας all-in-one.
το ότι έχεις καλωδίωση δεν ξέρω αν ειναι καλό ή κακό γιατί τα συστήματα αυτά έχουν δικά τους καλώδια με συγκεκριμένου ακροδέκτες και πρέπει να κόβεις και να ενώνεις, μάλλον όχι και ότι καλύτερο.
 

Nick1150

New member
10 February 2014
8
Καλησπερα παιδια,

Ευχαριστω για τις προτασεις.

Το Harman Kardon κατι μου κανει!

Συγνωμη για τον βομβαρδισμο των ερωτησεων :worshippy:

Ερωτηση, η πηγη θα ειναι η τηλεοραση, ειτε ως TV είτε ως Netflix, πως συνδεεται ωστε ο ηχος να ερχεται απο την πηγη?

Επισης εχω και ενα apple tv, πως συνδεεται, στην TV η στον ενισχυτη?

Γινεται οταν αναβει η τηλεοραση να αναβει και ο ενισχυτης και το αντιθετο ωστε να μην χρησιμοποιω το τηλεκοντρολ του, κατι οπως γινεται με τους projector-ες, καθως ο ενισχυτης θα ειναι μεσα σε ντουλαπι-επιπλο?

Δεν εχω κανενα προβλημα να επιλεξω AV ενισχυτη και οχι all-in-one, αρκει να με βοηθησετε να «χτισω» σωστα το πακετο καθως ολα δειχνουν κινεζικα σε εμενα...

Σημειωση... τα καλωδια στον τοιχο ειναι διπλα και οχι τετραπλα για να σηκωσουν και twitter :furious3:

Ευχαριστω και παλι
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Από τα έτοιμα πακετάκια που σου προτάθηκαν, πρόσεξε λίγο με το pioneer γιατί δεν παίρνει ενεργό subwoofer. Που σημαίνει εν πολλοίς ότι δεν θα μπορέσεις να το αναβαθμίσεις στο μέλλον με άλλα ηχεία. Τα άλλα δύο ΟΚ.
 

Nick1150

New member
10 February 2014
8
Το Harman Kardon και το Denon βλέπω και εγώ :2thumb22sup:

Οπότε η συνδεσιμότητα θα είναι ως εξής (διορθώστε με όπου κάνω λάθος):

Media player HDMI out (ARC) σε TV ώστε να παιζει εικόνα και ηχο το Media player και επίσης ARC για να παίζει ηχο από την τηλεόραση.
Apple TV HDMI out σε Media Player. Ο ήχος θα παίζει από Media player.
Ηχεία κλπ, συνδέονται κανονικά

Αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά, είμαστε σε καλό δρόμο....

ΟΜΩΣ τι γίνεται, με τα τηλεκοντρόλ βρε παιδιά? Μετράω ήδη 5 τηλεκοντρόλ, 1xTV+1xMedia_Player+1xApple TV+1xNova+1xCosmoteTV (είναι και τα δύο συνδεδεμένα στο δίκτυο με μάτι).... δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει...
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
Το Harman Kardon και το Denon βλέπω και εγώ :2thumb22sup:

Οπότε η συνδεσιμότητα θα είναι ως εξής (διορθώστε με όπου κάνω λάθος):

Media player HDMI out (ARC) σε TV ώστε να παιζει εικόνα και ηχο το Media player και επίσης ARC για να παίζει ηχο από την τηλεόραση.
Apple TV HDMI out σε Media Player. Ο ήχος θα παίζει από Media player.
Ηχεία κλπ, συνδέονται κανονικά

Αν όλα τα παραπάνω είναι σωστά, είμαστε σε καλό δρόμο....

ΟΜΩΣ τι γίνεται, με τα τηλεκοντρόλ βρε παιδιά? Μετράω ήδη 5 τηλεκοντρόλ, 1xTV+1xMedia_Player+1xApple TV+1xNova+1xCosmoteTV (είναι και τα δύο συνδεδεμένα στο δίκτυο με μάτι).... δεν μπορεί κάποια λύση θα υπάρχει...
Ολες οι συσκευες εφοσον εχουν HDMI θα συνδεθουν πανω στον ενισχυτη.
Για τα πολλα τηλεκοντρολ μια ειναι η λυση https://www.skroutz.gr/c/291/tilexeiristiria-thleorashs.html?from=catspan&keyphrase=harmony :)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Ταμπλετάκι και τα app των μηχανημάτων για έλεγχο να τρέχουν στο background για να τα ανακαλείς στη στιγμή. Και τα τ/χειριστήρια των συσκευών σε κάποιο ντουλάπι αποθηκευμένα χωρίς μπαταρίες.