Optoma 142x vs. Benq w1100s

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mormol

New member
25 September 2017
4
Καλησπέρα, ειμαι νέος στο φορουμ και αρκετα αρχαριος στο θεμα.
Ψαχνω για ενα projector στα 600-900 +/- και μετα απο αρκετη ερευνα εχω καταληξει στα 2 παραπανω μοντέλα (Optoma 142x vs. Benq w1100s)
Θα ήθελα τα φώτα σας για να επιλεξω, μιας και απο απλα συγκριτικά χαρακτηριστικών φαινεται αρκετα καλύτερος ο Optoma σε σχεση και με την τιμή του.
Η προβολή προς το παρόν θα γινεται σε σχετικα μικρό χώρο (~3μ αποσταση) αλλα συντομα προβλεπεται μετακόμιση σε μεγαλύτερο χώρο, και αφορα σχεδον αποκλειστικά ταινιες.

Επίσης έχω μια ερώτηση: Με συνδεση Chromecast (ή κατι αναλογου) θα μπορώ να κανω streaming ή το lag θα ειναι απαγορευτικό για κάτι τετοιο?
Ευχαριστώ πολυ!
 

Billkaza

Established Member
27 April 2010
112
Αν θυμαμαι καλα ο optoma φοραει DC2 αντι για 3 του W1110.
Τωρα η μεγαλη διαφορα στη τιμη τους δε ξερω αν αντικατοπτριζεται αναλογα και στην ποιοτητα απεικονισης.
Αν σε παιρνει παντως πηγαινε για τον Benq μονο καλα σχολια εχω διαβασει γι αυτον στη κατηγορια του.
 

takistrigonis

Established Member
16 December 2010
208
Εγω εχω αλλάξει 1 benq κ 2 optoma τον 600ε πανω κατω κα προτείνω optoma αφοβα για μενα
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Για μένα optoma ...Στα μάτια τα δικά μου πιο φυσικά χρώματα στην κατηγορία του,δεν θα έχεις πρόβλημα φωτεινότητας στις μεγάλες inches και σαν Εταιρία N1 σε πωλήσεις στην Αμερική εδώ και χρόνια αν λέει κάτι αυτό .
 

tasosGR

New member
31 October 2011
43
Ιωάννινα
Καλημέρα,είμαι έτοιμος να παραγγείλω τον optoma HD422x HC και βλέπω ότι έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά με τον Optoma 142x.
Υπάρχει διαφορά που δεν ξέρω?Να πατήσω το κουμπί?
Εντελώς συμπτωματικά η γυναίκα μου έβαψε τον τοίχο που θα προβάλω στο γκρι που προτείνει ο Γιάννης!Είναι στο πεπρωμένο μου λοιπόν να πάρω προβολέα και να παροπλίσω την μικρή 55αρα...
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Aν μπορείς πήγαινε σε benq. Σαφώς ανώτερη εταιρία από την optoma σε ποιότητα κατασκευής και σχεδιασμό.
 

stempi

Established Member
13 May 2010
244
Απάντηση: Re: Optoma 142x vs. Benq w1100s

Ο 1110 εχει 830ε. Πιστευω οτι ειναι καλυτερη επιλογη και η διαφορα ειναι μικρη.Ο 2000 εχει 980ε.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Γιατι κοιτας τον Optoma HD422X στα 660 ευρω και δεν παιρνεις τον Optoma HD142X με 540 ευρω που ειναι ακριβως ο ιδιος προβολεας. Τον εχω κανα εξαμηνο και δεν νομιζω πως θα δεις κατι καλυτερο αν δεν δωσεις 1000+ ευρω. Τα φτηνα benq αντε να εχουν λιγο καλυτερο επεξεργαστη που σημαινει πως θα εχεις λιγοτερο ψηφιακο θορυβο στην εικονα και ισως λιγο καλυτερο φακο.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τον συγκεκριμένο optoma που προτείνεις τον έχει φίλος μου και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος απ το φακό του, δεν έχει καλή ευκρίνεια κι έχει κι ένα προβληματάκι καθώς αριστερά απ το φακό η γρίλλια "πετάει" φως με αποτέλεσμα η εικόνα να έχει πέπλο και να χάνει σε κοντράστ, προσωπικά θα άκουγα τους ειδήμονες του αντικειμένου και θα πήγαινα σε benq.
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Νομιζω πως σχεδον ολοι οι προβολεις στην χαμηλη κατηγορια τιμης εχουν λιγο-πολυ θεμα με τις γρυλιες. Να μια καλη ιδεα να μετρησω καποια ατιγμη το on-off με τις γρυλιες ανοιχτες και μετα κλειστες να δω αν οντως επιρεαζουν το κοντραστ και ποσο. Ο φακος ειναι κλασικος optoma και δεν βλεπω καμια σοβαρη διαφορα απο αυτον optoma hd50 που εχει 1300 ευρω και ειναι πολυ καλυτερος απο τον φακο του epson 6600 οπου και αυτος ειναι στα 1400+ ευρω. Ο προβολεας καλυπτει το χρωματικο τριγωνο μια χαρα και το λευκο τμημα στον χρωματικο τροχο ειναι μικρο και πολυ ευκολα ερχεται στην ιδια φωτεινοτητα με τα υπολοιπα χρωματα. Η χρηματικη διαφορα απο τον BenQ W2000 ειναι 430 ευρω περιπου και για εμενα δεν δικαιολογηται για εναν λιγο καλυτερο φακο. Ειδήμων για εμενα ειναι οσοι εχουν καποια πιστωποιηση οπως ο κ. Καστρουνης, ολοι εμεις οι αλλοι ειμαστε απλως χομπιστες και οι γνωσεις που εχουμε πανω στο αθλημα δεν εχουν να κανουν με το ποσα ποσταρισματα εχουμε.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ειπε κανεις για αριθμο ποστ; Εγω λεω τι θα εκανα στη θεση του κι επειδη ξερω την επαφη του αντικειμενου που εχει ο tegonik συνιστω να τον ακουσει, ο Καστρουνης που αναφερεις δεν εχει μπει στο νημα ν απαντησει εγω μια προτροπη εκανα αλλα εσυ αλλα καταλαβες εγω δεν υποχρεωσα κανεναν οποτε τις συστασεις σου αλλου σε παρακαλω.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

κωστας1

Senior Member
8 January 2007
472
Δεν βλεπω πουθενα στην γραφη μου καμια συσταση, οπως προτρεπεις τον φιλο που ψαχνει για προβολεα να κοιταξει το συγκεκριμενο μοντελο το ιδιο ακριβως κανω και εγω. Εσυ εχεις τα δικα σου επιχειρηματα και εγω τα δικα μου, απο κει και περα ο φιλος θα λαβει υπ οψην του αυτα που γραφει καθε μελος και θα παρει τις αποφασεις του. Εκτος αν εδω εχουν γνωμη μονο οι ειδήμονες . Και φυσικα το [ οι συστασεις σου αλλου] δεν κολακευει ιδιαιτερα τον συντονιστή κατηγορίας.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Ρε παιδιά θα τσακωθούμε για το ποιον προβολέα προτείνουμε?έλεος...peace brothers.
Θεόφιλε μία πιστοποίηση ISF από ένα σεμινάριο 2 ημερών περι παραμέτρων εικόνας που μπορεί να πάρει ο ΚΑΘΕΝΑΣ αν του περισσεύουν 2.000 ευρώ, δεν σε κάνουν ειδήμονα. Αντιθέτως ειδήμονα σε κάνουνε οι 100 π.χ προβολείς που έχεις δει και αγοράσει τα τελευταία χρόνια εσύ ή οι 100 προβολείς που έχει δει και ρυθμίσει ο Καστρουνής (που ανέφερες). Αυτό ως διευκρίνηση γιατί μάλλον μπέρδεψες τι εστι πιστοποίηση.
Από κει και πέρα κάθε άποψη και κάθε εμπειρία είναι σεβαστή, άσχετα αν κατατίθεται από "ειδήμονες" ή "απλούς χρήστες", με τελικό κριτή βαρύτητας τον αναγνώστη ή υποψήφιο αγοραστή φυσικά, όπως πολύ σωστά ανέφερες.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οταν αγαπητε αναφερεις για αριθμο ποστ ειναι συσταση στην απαντηση μου, θα μπορουσες να το παραλειψεις, δεν σ εβαλε κανεις διαιτητη εδω μεσα οσο για την ιδιοτητα μου αυτη θα την κρινουν οι προισταμενοι μου, δικη σου δουλια ειναι να καταθετεις τη γνωμη σου κι ασε τα υπολοιπα για τη διαχειριση και μιας και δεν ειμαι συντονιστης σ αυτη την κατηγορια και το παρατραβηξαμε για το τιποτα το θεμα σε παρακαλω να τελειωσει εδω αυτη η διαφωνια, αν θεωρεις οτι θιχτηκες ζητω συγγνωμη οκ;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk