Μικρό ηχείο με ενσωματωμένο Spotify;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Καλησπέρα. Ψάχνω για ένα μικρο σε όγκο ενεργό ηχειακι με ενσωματωμένο spotify και usb θύρα που να παίρνει flash drive. Πρέπει να έχει αξιοπρεπη ήχο και να μην είναι κακομούτσουνο.
Μέχρι στιγμής έχω βρει το Denon HEOS-1
Καμια ιδέα;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Παντως Τακη νομιζω οτι σε κανενα η usb θυρα δεν δεχεται στικακι...ειναι μονο για φορτιση.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Μικρό ηχείο με ενσωματωμένο Spotify;

Παντως Τακη νομιζω οτι σε κανενα η usb θυρα δεν δεχεται στικακι...ειναι μονο για φορτιση.

Στο Denon διάβασα πως δουλεύει.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Μπορει, αλλα εγω διαβασα οτι ειναι για να βαζεις το bt πανω και στα υπολοιπα για φορτιση συσκευων.
Απλα απορω πως θα το διαβαζει......με ειδικο app??
Με ενδιαφερει και μενα αυτη η λειτουργεια και αν βρεις τελικα καποιο που να κανει και αυτο ,σε παρακαλω ενημερωσε.
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Μικρό ηχείο με ενσωματωμένο Spotify;

Μπορει, αλλα εγω διαβασα οτι ειναι για να βαζεις το bt πανω και στα υπολοιπα για φορτιση συσκευων.
Απλα απορω πως θα το διαβαζει......με ειδικο app??
Με ενδιαφερει και μενα αυτη η λειτουργεια και αν βρεις τελικα καποιο που να κανει και αυτο ,σε παρακαλω ενημερωσε.

Έχει βγάλει νέα έκδοση,το HS2 που έχει ενσωματωμένο ΒΤ και παίζει και High Res.
Δεν έχω ιδέα πως δουλεύει, σκέφτομαι να το πάρω από amazon και αν δεν μου αρέσει να το επιστρέψω.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Μήπως έχεις ήδη ενισχυτή; Το heos είναι κομμάτι του multiroom της Denon. Αντίστοιχα το musicast της Yamaha.
Τα πιο πολλά έξυπνα ηχεία υποστηρίζουν dlna οπότε το στικάκι δεν χρειάζεται. Εκτός αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς εκτός σπιτιού.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Music Subscription Services
The HEOS app lets you choose from popular subscription streaming services including Spotify, Pandora, TuneIn, Amazon Music, iHeart Radio, SiriusXM, SoundCloud, TIDAL, Mood:Mix, Napster and Deezer. More services will be added soon.

Internet Radio Stations
Streaming AAC, MP3, WMA (via the TuneIn service)

Music Formats Supported
Audio Formats Supported:
WMA: Up to and including 192kbps
AAC and MP3: Up to and including 320kbps
WAV, ALAC and FLAC: Up to and including 24-bit/192kHz.
DSD: 2.8MHz, 5.6MHz

Bluetooth Supported
Play on one speaker or add other HEOS speakers in party mode.

Picture Formats Supported
HEOS 1 supports JPG, PNG, BMP and GIF album art picture formats.

USB Drives Supported
HEOS 1 supports USB thumb drives via the built-in USB port. Music content on a USB drive can be played back locally, or on any or all HEOS players on your network.


57F-4a9s2SVP8M_i2rXRmRAWRqY_QxHHcrBY_Je4XqerPl0EGpY7eYAhNU-fD4SNGg=h900-rw
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Μικρό ηχείο με ενσωματωμένο Spotify;

Μήπως έχεις ήδη ενισχυτή; Το heos είναι κομμάτι του multiroom της Denon. Αντίστοιχα το musicast της Yamaha.
Τα πιο πολλά έξυπνα ηχεία υποστηρίζουν dlna οπότε το στικάκι δεν χρειάζεται. Εκτός αν έχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς εκτός σπιτιού.

Όχι, τα θέλω να είναι αυτόνομα. Τα Denon έχουν και έξτρα βάση με μπαταρία για να τα παίρνεις πχ και στον κήπο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πρακτικά δεν νομίζω να υπάρχει άλλο. Μόνο το Riva Arena είναι αντίστοιχο με μπαταρία WiFi, multiroom και USB αλλά έχει μεγαλύτερες διαστάσεις.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Όταν εννοείς ενσωματωμένο Spotify εννοείς για χρήση αυτόνομη, χωρίς κινητό;
Γιατί με το κινητό όλα τα Bluetooth ηχεία το κάνουν. Και θα σου έρθουν και φθηνότερα
Άσε που αν αλλάξει το Spotify προδιαγραφές δεν θα δουλεύει το ηχείο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Όταν εννοείς ενσωματωμένο Spotify εννοείς για χρήση αυτόνομη, χωρίς κινητό;
Γιατί με το κινητό όλα τα Bluetooth ηχεία το κάνουν. Και θα σου έρθουν και φθηνότερα
Άσε που αν αλλάξει το Spotify προδιαγραφές δεν θα δουλεύει το ηχείο.

υπαρχει το spotify connect το οποιο υποστηριζεται μονο για premium accounts (spotify επι πληρωμη). Το εχουν αρκετοι ενισχυτες και αρκετα "smart" ηχεια. Δουλευει καπως οπως το chromecast και τα πλεονεκτηματα ειναι οτι το κινητο απευλευθερωνεται ενω εχει και καλυτερη ποιοτητα ηχου. Δεν ειναι "αυτονομη" η λειτουργια, απλα το κινητο δουλευει σαν τηλεχειριστηριο.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Όταν εννοείς ενσωματωμένο Spotify εννοείς για χρήση αυτόνομη, χωρίς κινητό;
Γιατί με το κινητό όλα τα Bluetooth ηχεία το κάνουν. Και θα σου έρθουν και φθηνότερα
Άσε που αν αλλάξει το Spotify προδιαγραφές δεν θα δουλεύει το ηχείο.
Για να ειμαι ειλικρινης και γω δεν καταλαβα γιατι πρεπει η συσκευη να εχει το sptify ενσωματωμενο.
Αφου ουτως η αλλως ενα κινητο πρεπει να εχεις για χειριστηριο και να το ταϊζεις μουσικη.
Εγω παντως ειμαι σχεδον ετοιμος να παρω αυτο:
https://www.harmankardon.com/bluetooth-speakers/HK+GO+PLAY.html
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,751
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Μικρό ηχείο με ενσωματωμένο Spotify;

υπαρχει το spotify connect το οποιο υποστηριζεται μονο για premium accounts (spotify επι πληρωμη). Το εχουν αρκετοι ενισχυτες και αρκετα "smart" ηχεια. Δουλευει καπως οπως το chromecast και τα πλεονεκτηματα ειναι οτι το κινητο απευλευθερωνεται ενω εχει και καλυτερη ποιοτητα ηχου. Δεν ειναι "αυτονομη" η λειτουργια, απλα το κινητο δουλευει σαν τηλεχειριστηριο.

Αυτό ακριβώς 👍
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Περιοριζει ομως πολυ τις επιλογες και απο την αλλη ,ποσο καλα μπορει να ακους μονοφωνικα?
 

tasanto

AVClub Addicted Member
31 August 2006
1,701
Athens
Δεν υπαρχει κανενα ηχειο με ενσωματωμενο spotify.....απλα εχουν τη δυνατοτητα spotify connect,αλλα αυτο συνεπαγεται χειρισμο απο smartphone,tablet ή εστω υπολογιστη. Ο πιο απλος τροπος ειναι να παρει κανεις ενα chromecast audio ή ακομα καλυτερα (ηχητικα και σαν χρηστικοτητα) ενα yamaha wxad-10 και να στειλεις σημα σε οποιο αυτοενισχυομενο ηχειο θελεις. Αν βεβαια καποιος δεν εχει θεμα χρηματων παει σε επιλογες ασυρματων wi-fi+ethernet ηχειων,αλλα εκει το κοστος ανεβαινει σημαντικα (για καλο ηχο εννοω και οχι αποδοση επιπεδου τρανζιστορακι).
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πρώτ' απ' όλα με το bluetooth η μπαταρία αδειάζει πολύ πιο γρήγορα στο κινητό, απ' ό,τι να το χρησιμοποιείς περιστασιακά ως remote μέσω WiFi. Δεύτερον, όσο κι αν υπάρχει βελτιωτικό στον ήχο (π.χ. aptX) δεν παύει να μιλάμε για μετάδοση με συμπίεση και επανακωδικοποίηση.
Φανταστείτε να μιλάμε τώρα για ένα αρχείο ogg 320Kbps που είναι π.χ. το spotify Premium.

Επίσης multiroom δυνατότητα με bluetooth, για την ώρα είναι ανέκδοτο (υπομονή μέχρι το bluetooth 5.0).

Μέσω Wifi δεν υπάρχουν αυτά.

Από την άλλη το bluetooth έχει ζηλευτή απλότητα. Συνδέεις και ακούς κατ' ευθείαν, δεν θέλει να υπάρχει δίκτυο κλπ.
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Περιοριζει ομως πολυ τις επιλογες και απο την αλλη ,ποσο καλα μπορει να ακους μονοφωνικα?
Έχω εμπειρία από δύο τέτοια ηχεία, το Crystal audio moovy και το Yamaha wx010. Πίστεψέ με ότι η ποιότητα τους είναι αρκετά καλή. Σίγουρα δεν είναι το ίδιο με ένα κανονικό ηχοσύστημα, αλλά για multi room είναι μια χαρά.
Γενικά τις bt συνδέσεις δεν τις προτιμώ γιατί έχω συχνά προβλήματα συνδεσιμότητας. Με airplay, Chromecast, Spotify connect έχω πολύ καλύτερες εμπειρίες.