Αγορά τραγουδιών (FLAC) από το διαδίκτυο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Χαιρετώ. Υπάρχει τρόπος να αγοράζω τραγούδια σε ήχο υψηλής ανάλυσης (FLAC) όπως στα cd). Θα ήθελα να τα κατεβάζω, να τα κατηγοριοποιώ και κατόπιν να τα γράφω σε cd με cd recorder. Ούτως ώστε να γράφω δικές μου playlist σε ήχο όπως τα cd που αγοράζουμε από τα δισκοπωλεία. Αν αυτό γίνεται σίγουρα θα κοστίζει πολύ περισσότερο από το να αγοράσεις από ένα δισκοπωλείο ένα cd με μια playlist έτοιμη αλλά τουλάχιστον έτσι θα έχεις σε ένα cd 15 -20 τραγούδια της δικής σου επιλογής. Ελπίζω να καταλάβατε τι ζητάω. Ευχαριστώ.
 
Last edited by a moderator:

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Αγορά τραγουδιών (Flack) απο το διαδίκτυο

1. τα cd δεν περιέχουν flac.
2. δεν ξέρω ποιός μπορεί σήμερα να θέλει να φτιάχνει λίστες και να καίει cd. Για ποιό λόγο και πού θα αναπαράγονται?
3. Ετσι όπως τα περιγράφεις είναι πιθανότατα ακριβότερο και σίγουρα απίστευτα πιό χρονοβόρο και κουραστικό
4. Σκέφτηκες να κάνεις την όλη διαδικασία με mp3 όπως όλος ο σύγχρονος κόσμος?
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Re: Αγορά τραγουδιών (Flack) απο το διαδίκτυο

Ναί.Φυσικά σκέφτηκα τα mp3.Απλώς δεν έχουν καλό ήχο.Εχω τουλάχιστον 100 γίγα mp3 και σχεδόν όλα τα τραγούδια που επιθυμώ να ακούω.Μπορώ να φτιάξω λίστες.Το θέμα είναι οτι δεν έχουν καλο ήχο λόγω της μεγάλης συμπίεσης που έχουν υποστεί για να κατέβουν στο you tube.Εχω συνδεμένο τον υπολογιστή στο στερεοφωνικό μου αλλά όταν παίζω τα τραγούδια ο ήχος είναι απογοητευτικός.Δεν ξέρω αν εγγράψω τα mp3 σε δισκάκια CD R και τα παίξω σε ποιοτικό cd player που παίζει και δισκάκια CD R αν ο ήχος θα βελτιωθεί.Εχω σκοπό εντός των ημερών να αγοράσω το cd player marantz 6006 που παίζει CD R , συνεπώς και mp3 αρχεία.Θα δοκιμάσω λοιπόν να εγγράψω mp3 αρχεία σε δισκάκια CD R.Ελπίζω η όλη διαδικασία να βγάλει ικανοποιητικό ήχο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
Re: Αγορά τραγουδιών (Flack) απο το διαδίκτυο

Σε τι είδους αρχεία είναι γραμμένα τα τραγούδια στα CD ;

wav

Ναί.Φυσικά σκέφτηκα τα mp3.Απλώς δεν έχουν καλό ήχο.Εχω τουλάχιστον 100 γίγα mp3 και σχεδόν όλα τα τραγούδια που επιθυμώ να ακούω.Μπορώ να φτιάξω λίστες.Το θέμα είναι οτι δεν έχουν καλο ήχο λόγω της μεγάλης συμπίεσης που έχουν υποστεί για να κατέβουν στο you tube.Εχω συνδεμένο τον υπολογιστή στο στερεοφωνικό μου αλλά όταν παίζω τα τραγούδια ο ήχος είναι απογοητευτικός.Δεν ξέρω αν εγγράψω τα mp3 σε δισκάκια CD R και τα παίξω σε ποιοτικό cd player που παίζει και δισκάκια CD R αν ο ήχος θα βελτιωθεί.Εχω σκοπό εντός των ημερών να αγοράσω το cd player marantz 6006 που παίζει CD R , συνεπώς και mp3 αρχεία.Θα δοκιμάσω λοιπόν να εγγράψω mp3 αρχεία σε δισκάκια CD R.Ελπίζω η όλη διαδικασία να βγάλει ικανοποιητικό ήχο.

περι ποιότητας mp3 άντε να συζητάμε μήνες....
φυσικά αν τα mp3 σου είναι αγνώστου πατρός και μάνας κατεβασμένα από διαδίκτυο είναι λογικό να μην ακούγονται καλά. Αν είναι δικά σου ριπαρισμένα πχ στα 320 ή 256 όπως κάνει όλος ο κόσμος που θέλει λίστες από δικά του κομμάτια σου υπογράφω ότι δεν θα καταλάβεις διαφορά.
Θεωρώ το να θέλεις να εγγράψεις σε cdr, τουλάχιστον, κάτι σαν την εποχή του γραμμοφώνου των 78 στροφών.

Η λογική σήμερα λέει, άυλα αρχεία wav, flac, mp3 ό,τι σ αρέσει μέσω σκληρού δίσκου και η/υ ή άλλης συσκευής που δουλεύει με λογική Η/Υ.
Εκτός αν είσαι εντελώς της παλιάς σχολής και δεν "μπορείς να απαγκιστρωθείς" από ιδέες όπως cdr κλπ.... αλλά για να είμαι ειλικρινής ...δεν σε κόβω για τέτοιον.

Μάλλον δεν έχεις κατασταλάξει στο τι θες. Ή αυτό που θες είναι να αγοράσεις ένα ηλεκτρικό αυτοκίνητο και μετά να ψάχνεις να βρεις από πού παίρνει βενζίνη.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Να εξηγησουμε εδω οτι ενα κακο mp3 δεν εχει σημασια αν το αναπαραγεις ως αυλο σε ενα στικακι ή δισκο ή το γραψεις σε cd κλπ.
Ακριβως το ιδιο θα ακουστει.

Αυτο που μπορει να γινει (αναφερθηκε πιο πανω) ειναι να ριπαρεις ο ιδιος τα cd που εχεις και να τα μετατρεψεις σε 320 mp3.
Oντως ο ηχος των mp3 που εχουν εξαχθει απο το βιντεο youtube ειναι χαλια.
Γιατι εκτος απο την συμπιεση, ενδεχεται να εχει επανακωδικοποιηθει ξανα απο το youtube, να ειναι καποια μιξη απο dj οπου εχει ανεβασει τη σταθμη και κλιπαρουν με παραμορφωση, κλπ.
Ομοιως, mp3 που βρισκεις ανεβασμενα και εκτος youtube, αρκετα απο αυτα ειναι φτιαγμενα απο παντελως ασχετους οπου το παιρνει ο ενας απο τον αλλον και το ξανα ανεβαζει αφου πρωτα το εχει...επανακωδικοποιησει (π.χ. απο 128 σε 320) νομιζωντας ετσι πως θα του ανεβαζε ποιοτητα, ενω στην ουσια το κατεστρεφε κι αλλο.
Υπαρχουν ακομα και βλακες που κατεβασαν mp3… τα επανακωδικοποιησαν σε flac και τα ξανα ανεβασαν στο ιντερνετ.

Με αυτα και με αυτα....αν εχεις ηδη δισκοθηκη σε cd (γνησια) μπορεις να τα ριπαρεις σε flac για να τα κανεις αυλα ή να τα κανεις mp3 320, με μια ανεκτα καλη ποιοτητα ηχου.

Σημερα υπαρχουν συσκευες player οπου μπορουν να αναπαραγουν flac-mp3 κι αλλα φορμα αυλα χωρις να χρειαζεται να καις δισκο.

Οποτε ειτε κατεβασεις απο το ιντερνετ flac ή mp3 απο χωρους πωλησης κλπ θα συμβουλευα να αποκτησεις και καποιο player (στο σπιτι, αυτοκινητο, τηλεφωνο κλπ) οπου να αναπαραγει αυλα αρχεια.
Με ενα pc θα φτιαχνεις τις λιστες σου και θα τις χαιρεσαι σε μια πληθωρα συσκευων.
Νοημα παντως να γραψεις ενα αυλο σε δισκο cd, απο θεμα ποιοτητας δεν θα κερδισεις τιποτα.
Εκτος κι αν ΗΔΗ εχεις ενα cd/dvd player και απλα θες να τα αναπαραγεις απο αυτο αν δεν εχεις καποιο player που να παιζει αρχεια απο στικακι/δισκο.
 

ecodrifter

Supreme Member
27 January 2009
3,012
Re: Αγορά τραγουδιών (Flack) απο το διαδίκτυο

Σε τι είδους αρχεία είναι γραμμένα τα τραγούδια στα CD ;

είναι γραμμένα σε φορματ .cda

για το θέμα που σε απασχολεί:
θα ακούσεις κάτι σωστά αν έχεις ασυμπίεστο format, άρα το flac είναι οκ

δοκίμασε όμως και mp3 καλής ποιότητας, δηλ όχι από youtube
ένα τεστ που μπορείς να κάνεις σχετικά ευκολα και φθηνά είναι να κατεβάσεις μερικά αρχεια που σε ενδιαφέρουν και είιναι συμπιεσμένα με σωστό τρόπο (πχ απο το itunes ή αλλού) και να δοκιμάσεις την ποιότητά τους
αν σε ικανοποιεί καλώς, αν όχι αρχίζουν τα δύσκολα
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Re: Αγορά τραγουδιών (Flack) απο το διαδίκτυο

Παιδιά συγχωρήστε με.Είμαι ανθρωπος της τεχνολογίας αλλά στο θέμα ήχος έχω μείνει σίγουρα πίσω.Είμαι εθισμένος και λάτρης της μουσικής.Ακούω μουσική τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα σε ένα παλαιό αλλά ποιοτικό στερεοφωνικό συγκρότημα.Εως τώρα που γράφω απο την αρκετά μεγάλη δισκοθήκη μου παίζω σι ντί στο marantz cd player μου.Η μουσική που προτιμώ εκ γεννετής είναι : rock,hard rock,heavy metal,progressive rock,ηλεκτρονική μουσική,pop,disco.Παλαιάς κοπής σε όλα τα είδη.Εχω μουσική σε mp3 100 giga αλλά αγνώστου προελεύσεως πατρός και μητρός όπως λέει και φίλος παραπάνω.Αυτά λοιπόν τα mp3 απο τον υπολογιστή μου και με το πρόγραμμα virtual dj κάνω πρόγραμμα για τον ευατό μου.Μέχρις εκεί οι γνώσεις μου.Ρωτάω τώρα : τι είναι ριπαρισμένα ; τι σημαίνει άυλα ; πως μπορώ να κατεβάσω mp3 σε καλή ποιότητα και απο που ;
Καταλαβαίνω οτι είναι κουραστικό να γράφει κάποιος κάνοντας διδασκαλία.Οποιος ,και αν, έχει χρόνο και όρεξη απαντάει.Αν κάποιος μπορεί να μου μιλήσει και τηλεφωνικά θα ήταν ευχής εργο για εμένα.Ευχαριστώ θερμά για τις απαντήσεις φίλοι μου.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
ριπαρισμενα (ripping) ειναι η διαδικασια που κανεις με το να βαλεις ενα cd και να εξαγεις τα αρχεια του με ενα προγραμμα και να τα κωδικοποιησεις βεβαια σε οποιο φορμα θες (mp3, flac κλπ).
Αυλα σημαινει οτι τα αρχεια ηχου που εχεις (ως ψηφιακα) δεν χρειαζεται να ειναι γραμμενα σε καποιο δισκο, μπορουν να υπαρχουν και ως ψηφιακα αρχεια αποθηκευμενα στον σκληρο σου δισκο, ενα udb flash στικακι, μια καρτα μνημης.

Για παραδειγμα ως Player και μια συγχρονη Tv μπορει να παιξει Mp3 απο την usb της, το ηχοσυστημα του αυτοκινητου μεσω θυρας usb ή ασυρματα με bt, το κινητο σου τηλεφωνο απο την μνημη του, ενα Player σπιτι σου, ο υπολογιστης σου κλπ.

Με λιγα λογια, απο την στιγμη που θα κατεβασεις απο το ιντερνετ ενα Mp3 ή flac (δηλαδη αυλο) μπορεις να το αναπαραγεις σχεδον σε ολες τις συγχρονες συσκευες. Δεν χρειαζεται να ξανα περνας τα αρχεια αυτα σε δισκους cd και να τα αναπαραγεις με το cd player που εχεις. Απλα επιλεγεις ενα Player οπου θα μπορει μεσω καποιας θυρας usb κλπ να αναπαραξει το αυλο υλικο σου.
Αν ηδη υπαρχει ενα pc/laptop σπιτι, μπορεις να τα παιζεις και απο αυτο αν δεν θες καποιον αλλο εξειδικευμενο Player.
To οποιο Player θα συνδεθει και αυτο με τον ενισχυτη σου για να αναπαραχθει η μουσικη απο τον ενισχυτη/ηχεια που διαθετεις.
 
17 June 2006
14,350
Tα "άϋλα" είναι αυτό που λέει τ όνομά τους: δεν είναι CDs ή βινύλια. Είναι δηλαδή ριπαρισμένα: έχουν υποστεί μετατροπή σε άλλο format. Αυτό το άλλο format μπορεί να είναι mp3, flac, wav κλπ, ανάλογα με την κωδικοποίηση. Οσον αφορά αυτή την τελευταία υπάρχουν formats που είναι lossy και άλλα που είναι lossless (χωρίς απώλεια δεδομένων δηλαδή). Τα lossy κωδικοποιούνται σ ένα εύρος που το καθορίζει ο χρήστης -αυτός δηλαδή που θα κάνει την κωδικοποίηση- και που ποκίλει από 64kbps (με κάθε επιφύλαξη) έως 320kbps. Προσωπικά, δεν βρίσκω την παραμικρή διαφορά ανάμεσα σε CD και στα ίδια κομμάτια ριπαρισμένα σε mp3 από 224 kbps και πάνω.
 

pkiriakos2

New member
20 August 2017
67
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Αγορά τραγουδιών (FLAC) από το διαδίκτυο

ριπαρισμενα (ripping)
Με λιγα λογια, απο την στιγμη που θα κατεβασεις απο το ιντερνετ ενα Mp3 ή flac (δηλαδη αυλο)
Εκτός απο το you tube απο που μπορώ να κατεβάσω τραγούδια σε καλή ανάλυση ;
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Re: Απάντηση: Αγορά τραγουδιών (FLAC) από το διαδίκτυο

Εκτός απο το you tube απο που μπορώ να κατεβάσω τραγούδια σε καλή ανάλυση ;

Υπάρχει μια υπηρεσία που ονομάζεται qobuz, αλλά για την ώρα δεν είναι προσβάσιμη απο την Ελλάδα. Φαντάζομαι με κάποιο vpn θα τα καταφέρεις, μπορείς να δοκιμάσεις ipadress απο Γαλλία, Γερμανία κλπ. http://www.qobuz.com/de-de/discover
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,333
εκτος απο εκεί που δεν επιτρέπεται υπάρχει και το iTunes ενα σωρό εταιρείες με hires αρχεία αλλα και προσωπικές διανομες απο ιστοσελίδες καλλιτεχνών
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Πειτε μου που ειναι εκει που δεν επιτρεπεται για να μην πατησω ποτε το ποδι μου....
 

kiriak

Supreme Member
27 November 2006
3,949
από όπου και αν αγοράσεις άυλα,
θα σου βγει πολύ παραπάνω από το να αγοράσεις τα cd μεταχειρισμένα,
ακόμη και αν τα πετάξεις στα σκουπίδια μετά,

εκτός να αγοράσεις 1 ή 2 τραγούδια από κάθε cd

και δεν θα βρεις και πολλά σε υψηλή ανάλυση, στις κατηγορίες που ακούς, τουλάχιστον σε παλιό ροκ που ακούω (κυρίως) εγώ


οπότε για μένα αγορά άυλης μουσικής ΔΕΝ παίζει σαν σενάριο

οι λύσεις
1. streaming αν σε βολεύει και σου κάνει η ποιότητα
2. θείος (δεν έχω ασχοληθεί)
3. αγορά cd και ριπάρισμα. αυτό κάνω εγώ, βγαίνω μια βόλτα και βρίσκω cd που θέλω να αγοράσω μτχ, στα 4-5-6 ευρώ και τα ριπάρω σε FLAC

από τη άλη δεν ξέρω αν έχει νόημα να μαζεύει κανείς CD, αλλά έτσι και αλλοιώς λίγα αγοράζω, δεν έχω το χρόνο ούτε αυτά να ακούσω καλά καλά