Μια μικρή βοήθεια για αγορά projector

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Χαιρετώ την παρέα

Φίλος μου ενδιαφέρεται να εγκαταστήσει έναν projector σε χώρο που θα γίνονται μαχητικά events. Αυτό σημαίνει με αρκετό φωτισμό κι ενίοτε με λιγότερο. Οι περιπτώσεις πλήρους συσκότισης όπου θα παίζει ο projector θα είναι ελάχιστες.

Η προβολή θα περιλαμβάνει κάρτες αγώνων, videos με introduction των αθλητών κλπ. Μην φανταστείτε ταινίες κλπ. Είναι για αρκετά basic υλικό. Θα πρέπει να έχει την δυνατότητα μεγάλης κάλυψης επιφάνειας ενώ θα πρέπει να μπορεί να προβάλει τουλάχιστον HD (αν μπορεί και FHD θα ήταν σούπερ).

Το budget είναι πολύ σφιχτό με ταβάνι τα 500 ευρώ, αν πάει κατιτίς παραπάνω θα πρέπει να είναι για κάτι εξαιρετικό. Προσανατολίζομαι προς BenQ αλλά θα ήθελα την βοήθεια σας καθώς δεν το έχω με τα προβολικά. Ότι διευκρίνηση χρειαστεί, ρωτάτε ελεύθερα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

vertical

Supreme Member
15 November 2011
3,335
Ευχαριστώ Γιάννη. Ο projector θα είναι περίπου στα 6 μέτρα ύψος με απόσταση 3 έως 6 μέτρα από τον τοίχο. Ακόμη δεν έχει αποφασιστεί καθώς θα δούμε και το υπόλοιπο setup (φωτισμός κλπ)



Είναι λίγο θολή (κάνε click για να μεγαλώσει). Εννοείται πως θα μπει και φωτισμός οπότε ο χώρος θα φωτιστεί αρκετά. Ως επί τω πλείστο, η χρήση projector θα γίνεται με τεχνητό φωτισμό και όχι ημέρας.
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Re: Μια μικρή βοήθεια για αγορά projector

Ευχαριστώ Γιάννη. Ο projector θα είναι περίπου στα 6 μέτρα ύψος....

Το συγκεκριμένο είναι τελείως απαγορευτικό για προβολέα. Δεν υπάρχει προβολέας με τόσο μεγάλο όφσετ φακού. Ο προβολέας πρέπει να καθίσει καθ' ύψος περίπου στο πάνω μέρος της οθόνης. Επομένως, αρχικά πρέπει να αποφασίσεις τι κάδρο θα ανοίξεις για να μπορούν να γίνουν οι υπολογισμοί. Κάτω από το κιγκλίδωμα δεν μπορεί να βιδωθεί ο προβολέας? Η πηγή που θα κάτσει? Ρεύμα?

Για οθόνη, θα φτιάξεις τον τοίχο.
 

kgian

Senior Member
5 June 2008
442
Εγώ κατάλαβα πως ο projector θα είναι στο ταβάνι περίπου και η οθόνη στο ύψος του 2ου πατώματος οπότε μια χαρά θα είναι.