Θορυβώδες focus: Canon Lens EF-S 24mm f/2.8 STM

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Παρέλαβα χτες τον φακό Canon Lens EF-S 24mm f/2.8 STM

Χωρίς να έχω εμπειρία από άλλον STM φακό, για να το πω ευγενικά, αθόρυβο στο focus δεν μπορείς να τον πεις με τίποτα

Τον τέσταρα πολύ βιαστικά αλλά ο θόρυβος υπήρχε και στο auto αλλά και στο manual focus (δεν έχω βιντεο από τον δικό μου ακόμα αλλά μπορω να βγάλω, πάντως μοιάζει με τα παρακάτω)

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα ότι δεν είμαι ο μοναδικός
https://www.google.gr/search?q=ef-s...tsfWAhWDK8AKHbEaBEsQ_AUICigB&biw=1580&bih=636

Το ερώτημα είναι:
αυτό είναι το φυσιολογικό για αυτόν τον φακό; για όλους τους STM;
είναι ότι σου κάτσει;
θεωρείται ελλατωματικό κομμάτι αν κάνει θόρυβο;


 
Last edited:

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,540
Δεν είναι τελείως αθόρυβος ο canon 24mmf2,8. Εχει stm μοτέρ άλλα όχι το ''καλό'' να το πω με απλά λόγια. Λόγω όγκου ο canon 24mm και ο Canon 40mm χρησιμοποιούν μια ποιο απλή και φτηνή έκδοση του stm με ονομασία gear-type STM. Ενώ π.χ. ο Sigma 18-135 stm έχει την καλή έκδοση με την ονομασία lead-screw STM.
Εκει οφείλεται σε ένα βαθμό και το χαμηλό κόστος αυτών των φακών.
Τώρα δεν ξέρω αν είναι ελλατωματικός ο δικός σου, έχεις άλλο φακό να κάνεις συγκρίσεις σε θόρυβο? Είναι ποιο αθόρυβος από φακούς που δεν έχουν stm μοτέρ άλλα ποιο θορυβώδης από φακό που έχει ανώτερης ποιότητας stm μοτέρ.
 

raindog

Established Member
22 June 2009
292
Πειραιάς
Έχω τους canon 50mm 1.8 II & Tamron 17-50 2.8
Σίγουρα και οι δύο είναι πιο θορυβώδεις από τον 24mm STM, δεν τίθεται θέμα

Τώρα είδα στο παρακάτω βίντεο (3:17) ότι o "very quite buzzing sound" μοιάζει με τον δικό μου. Θα κάνω τεστς να δω κατά πόσο ακούγεται στο video

https://www.youtube.com/watch?v=GszKAxnDLsU
 

karamela

AVClub Fanatic
6 November 2013
10,540
Ε τότε είσαι μάλλον εντάξει, τελείως αθόρυβος δεν είναι δυστυχώς ο stm σε αυτούς τους φακούς.....!!!

Υ.Γ. Καλές λήψεις με τον φακό, θα τον ευχαριστηθείς, είναι και μικρούλης με πολύ καλή ποιότητα εικόνας!!