ηλικία κεφαλων πικάπ

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

haralas

Senior Member
31 January 2008
435
ηλικία κεφαλής . ερώτημα , πόσο μπορεί να επηρεάσει η ηλικία την απόδοση μιας κεφαλής , πχ έχω μία Goldring 820 25ετίας η οποία έχει χρησιμοποιηθεί ελάχιστα μπορούμε να ισχυριστούμε ότι η απόδοση της δεν έχει επηρεαστεί η έστω ελάχιστα ..η μήπως κατέληξε να μην είναι δόκιμη η χρήση της με αποτέλεσμα να πάει στα αζήτητα....?
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Αν εχει χρησιμοποιηθει ελαχιστα αυτο σημαινει οτι η ακιδα με λιγο καθαρισμο θα ειναι ενταξει.Εκεινο που μπορει να επηρεαστηκε απο λιγο εως πολυ ειναι η αναρτηση και κυριως το damping rubber.Αυτα ειτε μαλακωνουν πολυ οποτε το damping επηρεαζεται και εχει ακουστη επιδραση στον ηχο,ειτε σκληραινουν μεχρι και εντελως ( π.χ shure v15 type 4 ) οποτε και παλιν υπαρχει προβλημα.Αν τωρα η κατασταση του rubber ειναι καπου στο ενδιαμεσο, χρησιμοποιωντας την βελονα αυτη,η ακιδα δεν θα προκαλεσει ζημια στους δισκους αφου ειναι ενταξει αλλα ισως υπαρχουν καποια θεματα tracking.Λιγες δοκιμες πρωτα σε παλιους δισκους θα σε βοηθησουν να κρινεις αν αξιζει τον κοπο να την χρησιμοποιεις.Ειχα μια audio-technica AT20SS τοσο παλια ισως και περισοτερο και ακουγοταν εξαιρετικα.Την πουλησα οταν ειχε μεινει μονο μια NOS βελονα διοτι προφανως και δεν θα μπορουσα να βρω ανταλλακτικη στο μελλον και δεν ημουν διατεθημενος να προχωρησω σε αναβελονωσεις διοτι σχεδον ολοι που ρωτησα δεν ηθελαν η δεν μπορουσαν να αναβελονωσουv στο βηρυλιο αλλα να το αντικαταστησουν με boron.
 
Last edited:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
πολυ ευαισϴητη χορδη χτυπησεϛ φιλε haralas. να μην αναφερω την αγαπημενη μου audio technica AT F5occ που κειτεται στο κουτι τηϛ εδω και χρονια ``νεκρη`` ηχητικα.. ϴα γραψω ενα γεγονοϛ που ελαβε χωρα προ δεκαετιαϛ και βαλε. καλοϛ πια φιλοϛ στο Ξυλοκαστρο ειχε στο πικαπ του (σοβαρο αμερικανικο με ιμαντα ) την sumiko blue point (mc υψηληϛ εξοδου) την ειχε χρονια ηταν το καμαρι του. απο τιϛ πρωτεϛ φορεϛ που πηγα σπιτι του παρατηρησα οτι η κεφαλη δεν ειχε τη γλυκα που ϴα πρεπε να χει μια κεφαλη αυτηϛ τηϛ τιμηϛ. μεσαια περιοχη ξερη κουραστικη ϴα λεγα σε γυναικεια φωνητικα, πριμα που ενιοτε ϴολωναν μπασα χωριϛ ρωμη χωριϛ βαϴοϛ, ολα σε μικρο βαϴμο αλλα ακουστο. απο μενα που πηγαινα σαν επισκεπτηϛ.. ο φιλοϛ δεν συμφωνουσε στιϛ παρατηρησειϛ. ολα καλα. εγω συγκρινα με τη δικη μου denon dl 160 σε project 6.1 και alphason opal φρεσκα πραματα. δεν επεμεινα λεω καποια φορα ϴα`ρϴει απο Νικαια μερια να ακουσει. με παιρνει τηλ μια μερα λεει η συζυγοϛ ξεσκονιζονταϛ χτυπησε τη βελονα και τη στραβωσε εντελωϛ, οταν ερϴειϛ φερε καμια κεφαλη μεχρι να παρω αλλη sumiko. του πηγα μια μικρη shure δεν ϴυμαμαι μοντ. 50 ευρω απο τον Ριτσο, καινουργια ομωϛ. επρεπε να ακουγατε τιϛ φωνεϛ και τα επιφωνηματα για την διαφορα στον ηχο.. απλα η αποδοση τηϛ sumiko επεφτε με τα χρονια και ο κατοχοϛ που ζουσε μαζι τηϛ δεν το αντεληφϴη γιατι γινοταν σιγα σιγα. ανϴρωποϛ με καλα μηχανηματα αλλα με εμφαση στη δισκοϴηκη του(3000+) παρα σε αυτα. με την απολυτη εννοια του ορου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Στην "συλλογη" μου ειχα κατα καιρους αρκετες vintage κεφαλες και σε "αριστη" κατασταση.Αναποφευκτα ομως ερχεται η ωρα που δεν μπορουν οι κεφαλες αυτες να αποδωσουν αυτα που μπορουσαν σαν καινουργιες.Και αν ακομη η ακιδα ειναι καινουργια,η αναρτηση ειναι γερασμενη και πολλες φορες με σημαντικα προβληματα που ισως να περνουν και απαρατηρητα.
Σημερα δεν εχω ουτε μια vintage κεφαλη.Οχι μονον για τον πιο πανω λογο,αλλα διοτι εχω την εντυπωση οτι οι κεφαλες εχουν "εξελικτει" σε τετοιο βαθμο που απλα ειναι καλυτερες απο τις παλιες,οσο καλες κι αν ηταν αυτες στα "νιατα" τους.Ναι,μπορουν να επισκευαστουν αλλα ουδεποτε θα ειναι οι ιδιες με αυτες που μας αρεσαν στην εποχη τους για να μην αναφερω και το απαραδεκτο πολλες φορες κοστος επισκευης,με επισης πολλες φορες απροβλεπτο αποτελεσμα.Δεν σταματησε ουτε σταματα το θεμα κεφαλη σε μια shure v15 type V , supex 900 , at-20 ss.Ευτυχως !!!