Οικονομικο Equalizer

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Χαιρετω την παρεα μετα απο μεγαλο χρονικο διαστημα.
Εχοντας κατασταλαξει εδω και καιρο στο συστημα μου και με κυριες πηγες ακροασης το πικαπ και spotify mp3 320 μεσω squeezebox, ψαχνω ενα οικονομικο equalizer κατα προτιμηση αναλογικο για να μαζεψω τα στοιχειωδη κακως κειμενα του χωρου μου. Πιο πολυ μπασο ουρες και να φορτιζει λιγοτερο το δωματιο σε μεσαιουψηλες εντασεις.

Απο τα λιγα που εχω διαβασει η σωστη λυση ειναι μικροφωνο εξαγωγη καμπυλης και μεσω pc equalizer να φερω την αποκριση του χωρου σε πιο αξιοπρεπη επιπεδα.

Προτιμω μια πιο απλη λυση του τυπου ενα φθηνο αναλογικο equalizer που να παρεμβαλλεται μετα την πηγη και να μαζευει τουλαχιστον τα στοιχειωδη (μπασα), μιας και δεν ακουω απο το pc.

Κατι απολυτως εισαγωγικο του τυπου
https://m.music-group.com/Categories/Behringer/Signal-Processors/Equalizers/FBQ1502/p/P0205
μπορει να εχει αποτελεσμα η θα χαλασει ολη την αλυσιδα?

Επισης απο το πικαπ με το phono ενσωματωμενο στον προενισχυτη μαλλον ειναι αδυνατη η ισοσταθμιση.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Οικονομικο Equalizer

το ποιο σίγουρο ειναι ότι θα χαλάσεις τον ήχο σου αν φυσικά δεν ξέρεις να το ρυθμίσεις

+1
Και φυσικά,η όποια αλυσίδα έχει την ποιότητα του πιο αδύναμου κρίκου της.
Οπότε;
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Σας ευχαριστω για την βοηθεια. Οποτε η θα παω με deep down ψαξιμο με καμπυλες του χωρου για να βγει κατι σωστο η θα κατσω στα αυγα μου.
Το schiit φαινεται ενδιαφερον αλλα και παλι χρειαζονται μετρησεις με μικροφωνο στον χωρο.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,350
αντί να ψάχνεις όλα αυτά, δεν μας λες για τον χώρο σου , μπας και είναι πιό εύκολο από όσο νομίζεις?
 

wynn

AVClub Enthusiast
20 September 2011
753
Θα επανελθω το συντομοτερο με προχειρη κατοψη, ευχαριστω για το ενδιαφερον!