Ενισχυτής και ηχεία (pro-ject vs advance & focal vs triangle)

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

aft3rgl0w

New member
22 September 2016
8
Αθήνα
Καλησπερίζω το forum καταρχάς,
σαν νέος στον χώρο (....άρα και μπερδεμένος...:chinscratch:) ψάχνω ουσιαστικά εναν δικάναλο καθως και ενα ζευγος ηχεία βάσης. Με ενδιαφέρει καθαρός όσο γίνεται ήχος και όχι δυνατές εντάσεις....σε πολυκατοικία μένω και θέλω να συνεχίσω να μένω εκεί και να μην με πετάξουν έξω :p. Δεν θα έλεγα όχι σε ενισχυτή με ενσωματομένο DAC
Το setup που θέλω να κάνω είναι να τον συνδέσω με pc (usb λοιπον) καθως και media player και TV με optical ή coaxial. Σαλόνι περίπου 20-22m[SUP]2[/SUP] και τα ηχεία θα είναι με διαφορά απόστασης μεταξύ τους περίπου 3m. το budget....~1200ευρώπουλα.
Δεν έχω πολλά ακούσματα so far, πήγα σε 1-2 μαγαζιά μόνο, προς το παρόν απο το ψάξιμο έχω δεί τα παρακάτω αλλα δεν τα έχω ακούσει ακόμα όλα.

class D ενισχυτής λοιπον
Pro-ject Audio Maia με ηχεία Triangle Elara LN01
μπορώ να πω οτι με εντυπωσίασε πολύ ευχάριστα το παραπάνω setup και μου άρεσε στο άκουσμα αρκετά, καθαρός ήχος και απο ένταση μου ήτανε αρκετή και δεν κατάλαβα καμία παραμόρφωση . Σίγουρα επίσης το μέθεθος του είναι εντυπωσιακά μικρό και δεν θα με ενοχλούσε καθόλου ίσα ίσα το αντίθετο μιας και όσο χώρο γλυτώσω στο σπιτι τόσο το καλύτερο αν και σίγουρα size matters..

Aύριο πάω να ακούσω το εξής setup οπότε θα μάθως πως είναι...
Advance Acoustic X-i 75 με Focal Chorus 706

Σαν πιο έμπειροι ...:worshippy:τι έχετε να πείτε για τους συνδιασμούς αρχικά καθαρά απο πλευράς specifications και ύστερα εμπειρικά αν κάποιος έχει ασχοληθεί με τις μάρκες αυτές ..?? Αναρωτιέμαι μήπως τα μπλέκω :shot:.... Επίσης τα ενσωματωμένα DAC τους είναι άραγε προκοπής?

Επίσης άκουσα κάποια klipsch ηχεία (ίσως ήταν τα RB-61 II ) με καποιον advance ενισχυτή που δυστηχώς δεν συγκράτησα ποιος ήταν, αλλα θα έλεγα πως δεν μου άρεσε η χροια τους και γενικά πολύ πρίμα μου φάνηκαν..
το άκουσμα θα είναι κυρίως rock και μεταλιές :music-smiley-006:αν κ όχι μόνο :p