Πρόταση για Ηχεία και ενισχυτή καθαρά για μουσική.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

guardiangr

New member
9 August 2014
15
Καλημέρα, θα ήθελα λίγη βοήθεια. Τι ηχεία προτείνεται για κλασική μουσική και jazz για 40 τετραγωνικά μέτρα?
Το Budget είναι γύρω στα 1000 ευρώ. Αν είναι εύκολο προτείνεται και εναν καλό ραδιοενισχυτή κάτω απο 800 ευρώ για να τα οδηγήσουμε.
5.1 δεν θα κάνουμε. Θα το έχουμε καθαρά για μουσική. Θα συνδεθεί πάνω cd, βινύλιο.
Προτάσεις? Ευχαριστώ.
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
40 μέτρα δεν είναι λίγα να πεις να τα γεμίσεις σωστά αφού τα ακούσματα σου έχουν απαιτήσεις.
Απόσταση ακρόασης,στήσιμο,πως το υπολογίζεις χοντρικά;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ράδιο-ενισχυτή;

Κατά τη γνώμη μου εξάντλησε το όριο για την οδήγηση σε ολοκληρωμένο ενισχυτή. Δεν χρειάζεται να πληρώνεις έξτρα κυκλώματα σε βάρος της ποιότητας των υπολοίπων. Αν θέλεις ραδιόφωνο μόνο για FM, ψάξε για κανένα μεταχειρισμένο Tuner. Καλύτερο θα είναι από το ενσωματωμένο των ραδιοενισχυτών.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
+1 και σε αυτά τα χρήματα δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές σε ποιοτικό ολοκληρωμένο ικανό να αποδώσει το δύσκολο πρόγραμμα της κλασικής σε μεγάλο χώρο.
Συνεπώς ότι μπορείς περισσότερο βάλε στον ενισχυτή.
 

guardiangr

New member
9 August 2014
15
Re: Απάντηση: Πρόταση για Ηχεία και ενισχυτή καθαρά για μουσική.

40 μέτρα δεν είναι λίγα να πεις να τα γεμίσεις σωστά αφού τα ακούσματα σου έχουν απαιτήσεις.
Απόσταση ακρόασης,στήσιμο,πως το υπολογίζεις χοντρικά;
Ο χώρος είναι όπως στο σχέδιο. Η απόσταση ακρόασης θα είναι συνήθως στα 2-3 μέτρα στους καναπέδες. Κάποιες φορές σε ολόκληρο τον χώρο.
FE0Y3



ejYWSiH.jpg
 

guardiangr

New member
9 August 2014
15
Re: Απάντηση: Πρόταση για Ηχεία και ενισχυτή καθαρά για μουσική.

Αν ανεβάσω το budget τι γνώμη έχετε για yamaha a-s1100 και ηχεία q acoustiqs 3050?
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Τα πράσινα είναι τα ηχεία,έτσι;
Με το στήσιμο αυτό πάντως θα πάρεις ελάχιστα σε σχέση με τα χρήματα που θα δώσεις.
Από την άλλη βέβαια μπορείς να στήσεις εκεί κάτι λιτό και μικρό με την προϋπόθεση πως η θέση ακρόασης θα είναι κάτω από τα δύο μέτρα και που όμως σε καμία περίπτωση δεν θα καλύψει τον υπόλοιπο χώρο παρά σαν χαλί σε μικρές εντάσεις και χωρίς στέρεο απόδοση,εικόνα,σκηνή,κλπ.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Πρόταση για Ηχεία και ενισχυτή καθαρά για μουσική.

Ο χώρος είναι όπως στο σχέδιο. Η απόσταση ακρόασης θα είναι συνήθως στα 2-3 μέτρα στους καναπέδες. Κάποιες φορές σε ολόκληρο τον χώρο.
FE0Y3



ejYWSiH.jpg

Πωπω καταπίεση :)
Παντόφλα;
Αν διακρινω καλά τη θέση του αριστερού ηχείου είναι πνιγμένο απο τον καναπέ και τους τοίχους. Η απόσταση ακρόασης είναι σχετικα μικρή οποτε ίσως κάποιο βάσης με sub woofer σε δεύτερη φαση παίξει καλυτερα.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Πρόταση για Ηχεία και ενισχυτή καθαρά για μουσική.

Αν ανεβάσω το budget τι γνώμη έχετε για yamaha a-s1100 και ηχεία q acoustiqs 3050?

O Yamaha 1100 , πολύ καλός για το είδος που θέλεις , τον συνιστώ ανεπιφύλακτα απίστευτο vfm.
Και τα q acoustics επίσης , τα προτιμώ από τα B&W τα οποία ξυρίζουν.
Η επιφύλαξη μου είναι ότι στον χώρο έτσι όπως τον παρουσίασες με ηχείο βάσης και με αυτό το στήσιμο = 100% προβλήματα.
 

guardiangr

New member
9 August 2014
15
Re: Απάντηση: Πρόταση για Ηχεία και ενισχυτή καθαρά για μουσική.

Τα ηχεία σε τι απόσταση τα υπολόγισες,μεταξύ τους;

περίπου στα 4 μέτρα. οπότε αν πάρω τα q3050 με τον yamaha λόγο απόστασης θα κάνω λάθος αγορά?
Συνήθως στον καναπέ θα ακούω. αν έλεγα να τα έβγαζα εδώ θα άκουγα τέλεια στον υπόλοιπο όροφο αλλά όταν θα καθόμουν στον καναπέ δεν θα άκουγα τίποτα. Σωστά?

ViGEHpq.jpg
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
4 μετρα μεταξυ των ηχειων ή μεταξυ των ηχειων και της θεσης ακροασης?
Και τα 4 μετρα ηταν στο παλιο σχεδιο?

Το προβλημα με την παλια τοποθετηση ειναι οτι το αριστερο ηχειο ειναι κολλητα στον τοιχο και μερικως καλυπτεται απο τον καναπε

Στην δευτερη την τοποθετηση τα πραγματα φαινονται και ειναι καλυτερα και ναι θα εχεις καλυτερο ηχο σε ολο τον χωρο, αλλα οχι στον καναπε

Ωστοσο με μια πολυθρονα αναμεσα τους, σχηματιζοντας ενα ισοσκελες τριγωνο μεταξυ τους σε κριτικες ακροασεις, θα ειναι ιδανικα, με μονο μειονεκτημα τον πολυ μεγαλο χωρο, οποτε και θα πρεπει τα ηχεια να μπορουν να καλυψουν το χωρο

Αν ομως η θεση ακροασης ειναι σχετικα κοντα, τοτε τα πραγματα θα ειναι αρκετα καλυτερα
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Για τον ενισχυτη γραφονται αλλα και εδω μεσα κατοχοι αναφερουν τα καλυτερα
Οσον αφορα τα ηχεια, πρεπει να ειναι πανεμορφα και με ποιοτητα κατασκευης υπερανω κριτικης
Ωστοσο, δεδομενου οτι η τιμη τους ειναι περι τα 1000 ευρω το τεμαχιο το budget ανεβαινει πολυ και σε αυτα τα χρηματα οι επιλογες ειναι απειρες (ειδικα εαν μπουν στο παιχνιδι ελαφρως μτχ η demo)
Χωρις να εχω σχεση με την αγγελια, αυτη τη στιγμη υπαρχει μια ενεργη που απο μονη της σου λυνει ολες τις αναγκες και με ενα σχετικα οικονομικο budget
Στη θεση σου θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα
 

guardiangr

New member
9 August 2014
15
Για τον ενισχυτη γραφονται αλλα και εδω μεσα κατοχοι αναφερουν τα καλυτερα
Οσον αφορα τα ηχεια, πρεπει να ειναι πανεμορφα και με ποιοτητα κατασκευης υπερανω κριτικης
Ωστοσο, δεδομενου οτι η τιμη τους ειναι περι τα 1000 ευρω το τεμαχιο το budget ανεβαινει πολυ και σε αυτα τα χρηματα οι επιλογες ειναι απειρες (ειδικα εαν μπουν στο παιχνιδι ελαφρως μτχ η demo)
Χωρις να εχω σχεση με την αγγελια, αυτη τη στιγμη υπαρχει μια ενεργη που απο μονη της σου λυνει ολες τις αναγκες και με ενα σχετικα οικονομικο budget
Στη θεση σου θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα

Μετά απο αρκετό ψάξιμο (όσο μπορώ βέβαια με τις λίγες γνώσεις που έχω) κατέληξα στα παρακάτω. Yamaha a-s1100, Yamaha t-s1000 και Q acoustics 3050.
Εγώ έχω στην αποθήκη ένα cd player Technics SL-PG340 και ένα βινύλιο technics. Θα βάλω αυτά μέχρι να πάρω νέο cd και βινύλιο.
Πιστεύεται με την παραπάνω σύνθεση θα είμαι καλά? Θα παίξουν τα εξαρτήματα που θα πάρω με τον ενισχυτή? Ευχαριστώ πάρα πολύ για όλα.


https://www.qacoustics.co.uk/q-acoustics-3050-floorstanding-speakers-pair.html
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/a-s1100_g/index.html
https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/t-s1000/index.html
 

guardiangr

New member
9 August 2014
15
Τέλεια! Η μόνη αντίρρηση μου για το tuner πολύ ακριβό για σκέτο fm tuner.
Πάρε αυτό https://www.skroutz.gr/s/364632/Denon-DNP-720AE.html που είναι και fm/am
tuner αλλά και πλήρες network player/streamer.
Το κατάστημα που είπα να τα πάρω μου είπε αντί για τα q3050 να βάλω τα dali zensor 7 γιατί είναι μακράν καλύτερα κρυστάλλινα σε αντίθεση με τα 3050 που είναι μουντά???

αν πάρω σαν ράδιο https://europe.yamaha.com/en/products/audio_visual/hifi_components/t-s500/index.html

μισή τιμή. Δεν θέλω network player.
 
Last edited:

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αυτά είναι γούστα και πρέπει να ακούσεις να δεις τι σου αρέσει.
Πάντως τα Dali θα είναι πιο λαμπρά και κρυστάλλινα επίσης έχουν μια ιδέα καλύτερη απόκριση σε συχνότητες.
Όσο αφορά το ράδιο , ξέρεις τις τιμές εσύ αποφασίζεις τι σε βολεύει.
Μπορεί στο μέλλον να χρειαστείς network player.