κάψιμο sacd

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,285
Αθήνα
Ο υπολογιστής τρέχει τα win 10.
Το ερώτημα είναι αν γίνεται να κάψω άυλο sacd σε υλικό δισκάκι για δώρο σε φίλο.
Αν γίνεται νομίζω ότι πρέπει πρώτα να προμηθευτώ με εξωτερικό sacd writer για υπολογιστή. Ποιόν προτείνετε?
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,769
Μεσευρώπη
Αν το "άυλο" είναι αρχείο sacd iso δε χρειάζεσαι παρά ένα απλό δισκάκι dvd και ένα ανάλογο dvd-burner. Το καις ως image και το αποτέλεσμα είναι ένα sacd-r. Το πρόβλημα είναι ότι δεν είναι όλα τα πλέιερ συμβατά με αυτό το φορμά. Τα περισσότερα το δέχονται, αλλά όχι όλα. Κάποια παλιά Sony ας πούμε, δεν...
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Τα περισσότερα; Είχα την εντύπωση ότι ήταν τα λιγότερα, ειδικά χωρίς "χακαρισμένο" firmware.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,769
Μεσευρώπη
Μέχρι στιγμής όλα τα πλέιερ που είχα τα δέχονταν. Είχα κατα καιρούς, Pionneer, Denon, Marantz OPPO, κανένα δεν είχε πρόβλημα. Αλλά για να είμαστε σίγουροι πρέπει να ξέρουμε τι πλέιερ έχει ο αποδέκτης του δώρου.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,769
Μεσευρώπη

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,285
Αθήνα
Μέχρι στιγμής όλα τα πλέιερ που είχα τα δέχονταν. Είχα κατα καιρούς, Pionneer, Denon, Marantz OPPO, κανένα δεν είχε πρόβλημα. Αλλά για να είμαστε σίγουροι πρέπει να ξέρουμε τι πλέιερ έχει ο αποδέκτης του δώρου.

Ο πρώτος έχει το universal Denon 3939 και το 3910. Νομίζω είναι του 2005
Ο δεύτερος έχει τον διάδοχο του cd1 το sony 777 ES, νομίζω κατασκευής 2000.

Με το δικό μου Sony XA5400ES θυμάμαι ότι παλιότερα μέσω Korg έγραφα sacd.
 
Last edited:

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,769
Μεσευρώπη
Ο πρώτος έχει το universal Denon 3939 και το 3910. Νομίζω είναι του 2005
Ο δεύτερος έχει τον διάδοχο του cd1 το sony 777 ES, νομίζω κατασκευής 2000.

Με το δικό μου Sony XA5400ES θυμάμαι ότι παλιότερα μέσω Korg έγραφα sacd.

Ο πρώτος είναι εντάξει. Ο δεύτερος όχι. Το Korg δεν έγραφε SACD αλλά DSD-Discs, ουσιαστικά μετέτρεπες το SACD-ISO σε απλά τρακ DSD τα οποία μπορούσε να διαβάσει το XA5400ES. Ίδιο ψηφιακό αρχείο σε διαφορετικά φορμά δίσκου, ψιλά γράμματα. Υποθέτω ότι αν μπορούσες να γράψεις τέτοιο δίσκο το Sony 777ES θα μπορούσε να το διαβάσει, αλλά το Korg είναι πλέον κλειστό πρόγραμμα, πρέπει να είσαι κάτοχος synthesizer της εταιρείας για να το χρησιμοποιήσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλα προγράμματα που να υποστηρίζουν τέτοιο φορμά, αλλά αν θες να το ψάξω.