Ρύθμιση κεφαλής & βελόνας

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Καλησπέρα,
Πρόσφατα ξέθαψα από το υπόγειο ενα Technics SL-D2 της μητέρας, το οποίο προς έκπληξη μου μόλις το σύνδεσα στην μπρίζα έπαιζε σαν καινούργιο.
Βέβαια επειδή είναι 40 χρονών κι επειδή τα 20 τελευταία χρόνια τα πέρασε σε σκόνες και υγρασίες, το πρώτο που αποφάσισα ήταν να αλλάξω κεφαλή και βελόνα, έβαλα την AT95e.
Την ρύθμισα με δυό protractors που βρήκα στο internet, ωστόσο δεν έχω και πολλή εμπιστοσύνη.

Έχω παρατηρήσει δύο πράγματα που με ανησυχούν και θέλω την γνώμη σας.
1ον και κύριον: Δίσκος που καθαρίζεται πριν το playback, μόλις αρχίσει να παίζει , βλέπω τη βελόνα να αφήνει διάσπαρτους κόκκους από τα σημέια που έχει ήδη περάσει. Πχ αν ξεκινήσω το playback από τη μέση του δίσκου, οι κόκοι αυτοί θα εμφανιστούν απο εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος προς το label και οχι πιο έξω. Δεν ξέρω αν είναι σκόνη/βρώμες που μαζεύει η βελόνα λόγω στατικού κατά το playback και τις αφήνει στη συνέχεια. Αυτό που με ανησυχεί όμως , είναι μήπως λόγω "κακής" ρύθμισης από τη μεριά μου να "ξύνει/σκάβει" την επιφάνεια του δίσκου και οι κόκοι που βλεπω να είναι το αποτέλεσμα του ξυσίματος αυτού. Και με ανησυχεί διότι έχω δίσκους αξίας και πρέπει να ξέρω αν πρέπει να συνεχίσω το playback ειδικά σε αυτούς...
Δοκίμασα να μειώσω το tracking force από 2.0g σε 1.75g αλλά δεν νομίζω να είδα μείωση στους κόκους. Πιο κάτω δεν νομίζω οτι είναι καλή ιδέα να το πάω.
Είναι φυσιολογικό όλο αυτό;

2ον. Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι 100% βέβαιος οτι το Left channel είναι σε πιο υψηλά level απο το Right. Σε συνδυασμό με το 1, έχετε υπόψιν σας ποια ρύθμιση μπορεί να έχω κάνει λάθος;

Πέρα από τα παραπάνω ο ήχος δείχνει μια χαρά. Δεν έχω distortion στα ψηλά, δεν χάνω βάθος στα χαμηλά, δεν έχω skipping/repeating, δεν έχω φυσήματα. Έχω βέβαια τα κλασσικά scratches/crackles του βινυλίου ανάλογα πάντα και την κατάσταση του δίσκου. Υπάρχουν και μερικοί δίσκοι που παίζουν σχεδόν πεντακάθαρα χωρίς καθόλου scratchaκια.
 
Last edited:

ika

Supreme Member
20 September 2010
4,840
Αθήνα
...
2ον. Έχω την εντύπωση χωρίς να είμαι 100% βέβαιος οτι το Left channel είναι σε πιο υψηλά level απο το Right. Σε συνδυασμό με το 1, έχετε υπόψιν σας ποια ρύθμιση μπορεί να έχω κάνει λάθος;

Το ANTISCATING το ρυθμίσατε?
http://www.soundfountain.com/amb/biasoscill3.GIF
Βάσει της εικόνας και αφού το LEFT ακούγεται δυνατότερα, πιθανά να μην το ρυθμίσατε.
Βάλτε το όσο και το βάρος ανάγνωσης. Είναι το περιστροφικό κουμπί πίσω από το μοχλό ανύψωσης του βραχίονα.
 

HuX_FluX

New member
22 January 2008
98
Re: Απάντηση: Ρύθμιση κεφαλής & βελόνας

Ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι το antiskate είναι ρυθμισμένο ακριβώς όπως αναφέρεις, ακολουθεί δηλαδή το tracking force.
Θα δοκιμάσω αν είναι να κάνω μικροαλλαγές στο antiskating για να δω αν δυναμώνει το δεξί κανάλι.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Kαι σιγουρεψου οτι η ΑΤ95Ε ειναι ρυθμισμενη σωστα οσον αφορα την θεση της στον βραχιονα.Κακη ρυθμιση επηρεαζει και την ισορροπια των δυο καναλιων,οχι μονο σε θεματα εντασης αλλα και balance,tracking κλπ
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
να προσϴεσω στα πολυ σωστα παραπανω να ασχοληϴειϛ και με την ρυϴμιση του υψουϛ του βραχιονα. μιαϛ και το πικαπ δεν εχει, δοκιμασε με διαφορετικου παχουϛ slip mat. ο πιο ευκολοϛ τροποϛ ειναι το μικρο αλφαδακι (0,25g) τηϛ rega που εχει απιστευτη ακριβεια. Οχι τηϛ vinil aid ειναι εντελωϛ αναισϴητο. προ`υποϴεση το head shell τηϛ κεφαληϛ να ειναι επιπεδο, για να μπορει να ``κατσει`` και να μετρησει σωστα το αλφαδι. με αυτον τον τροπο ϴα δειϛ και αν εχειϛ ``βιδωσει`` στα ισια το head shell στον βραχιονα (αζιμουϴιο ;) διορϴωστε με καποιοϛ αν κανω λαϴοϛ.. Τωρα οι κοκκοι κατα την γνωμη μου, δεν ειναι τιποτα αλλο απο βρωμια στα αυλακια του δισκου. πηγαινε στο νημα`` καϴαριστικο δισκων( στεγνα) και ματ πλατω`` στο φορουμ Hi-End καλωδια και αξεσουαρ ... ελπιζω να σε βοηϴησα , αν εχειϛ απορια γραψε, ϴα`χω τον νου μου.
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Το ματ ειναι μερος του (καθε) πικαπ και του ηχου του.Αλλαζοντας το αλλαζεις και τον ηχο.Αν μιλας για το rega πικαπ, αν χρειαστει ρυθμιση το vta υπαρχουν vta adjusters για σωστη δουλεια.Αλλαγη ματ ναι,αλλα οταν θελει καποιος να "βελτιωσει" τον ηχο,οχι για κανεναν αλλο λογο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
μιλαω για το technics sl D2 του φιλου Hux Flux και του προτεινω το αλφαδακι τηϛ rega που εχω εγω. για να αρχισει να κατανοει με τον πιο ευκολο τροπο τιϛ ρυϴμισειϛ VTA και αζιμουϴιου. νομιζω παιζουν σπουδαιοτερο ρολο σε ενα sl-d2 απο το ειδοϛ του slip mat. αν μη τι αλλο ϴα αρχισει να αποκτα πολυτιμεϛ γνωσειϛ σε περιπτωση αλλαγηϛπικαπ προϛ κατι καλυτερο. τοτε φυσικα και ϴα ``ψαχτει`` με τα slip mat. δεν μπορεσα να ψαξω πολυ στο ebay το συγκεκριμενο τηϛ rega, ενα ομωϛ που ειδα μοιαζει ``υποπτα`` πολυ. κατηγορια: consumer electronics, περιγραφη προιοντοϛ: turntable tonearm headshell cartridge stylus set up device mini 8mm spirit level. item number: 222168725695.. συγνωμη, δεν μπορω να σαϛ οδηγησω κατευϴειαν στο link..
 

ApolloTonKosmo

New member
27 November 2007
37
Αθηνα
Καλημέρα σε όλους,

Ήθελα να ρωτησω σχετικα με το πικ απ - pioneer pl 750 - που έχω. Ο βραχίονας την τελευταια 20ετια! πεφτει πολύ απότομα στον δίσκο,οποτε αναγκαστικά τον αφήνω χειροκίνητα. Έψαξα λιγο και είδα οτι με κάποιο ύγρο (αλλαγη υγρού στην βάση του βραχείωνα) αυτο διορθώνεται. Έχετε γνώση για το που μπορω να βρω τιι και πως?

Ευχαριστώ
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Ειναι ειδικο πυκνο λαδι σιλικονης πυκνοτητας περιπου 100000 cst
Πρεπει να ξηλωσεις το armlift να καθαρισεις οτι εμεινε απο το παλιο λαδι και ακολουθως να βαλεις το νεο.
Οχι πολυ ομως διοτι δεν θα κατεβαινει καθολου πλεον το armlift.
 

ApolloTonKosmo

New member
27 November 2007
37
Αθηνα
Re: Απάντηση: Ρύθμιση κεφαλής & βελόνας

Ειναι ειδικο πυκνο λαδι σιλικονης πυκνοτητας περιπου 100000 cst
Πρεπει να ξηλωσεις το armlift να καθαρισεις οτι εμεινε απο το παλιο λαδι και ακολουθως να βαλεις το νεο.
Οχι πολυ ομως διοτι δεν θα κατεβαινει καθολου πλεον το armlift.
ωραια!

Τελεια ειναι και κοντα στο σπιτι μου!

Ευχαριστω και τους δυο σας! Τωρα με την ποσοτητα αγχωθηκα λιγο. Πως θα καταλαβω ποσο πρεπει να βαλω? Καλα θα το ανοιξω εαν ειναι και θα το κοψω με το ματι...
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Δες περιπου που εχει καταλοιπα το παλιο και "αλειψε" λιγο στα ιδια σημεια.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ειναι ειδικο πυκνο λαδι σιλικονης πυκνοτητας περιπου 100000 cst
Πρεπει να ξηλωσεις το armlift να καθαρισεις οτι εμεινε απο το παλιο λαδι και ακολουθως να βαλεις το νεο.
Οχι πολυ ομως διοτι δεν θα κατεβαινει καθολου πλεον το armlift.
και 300.000 να βαλει καλα ειναι. μιλουσα με εναν γερμανο που πουλαει στο ebay και μου`χε πει, πολλοι βαζουν στον βραχιονα 600.000. (ειπα να μη ξαναγραψω,αλλα αϛ οψεται..)
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
OK αλλα πρεπει να προσεξει την ποσοτητα.Στην χειροτρη περιπτωση αν κανει λαθος την πρωτη φορα,θα ξερει τι να κανει την δευτερη.