Epson EMP-TW1000 πρόβλημα με λάμπα;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

fchris

New member
20 March 2008
9
Καλησπέρα σας!

Μετά από σχεδόν 10 χρόνια λειτουργίας (με αλλαγή λάμπας μια φορά), ο προτζέκτορας μου σταμάτησε να λειτουργεί.. Τη λάμπα την είχα αλλάξει πριν 2 χρόνια οπότε αναλογικά σε σχέση με τη πρώτη δεν είχε πολλές ώρες (800?)

Ουσιαστικά όταν τον ανοίγεις, σταματάει να κάνει το χαρακτηριστικό ήχο στην αρχή που πάει να ανάψει τη λάμπα σαν να ζορίζεται και δεν βγάζει καθόλου φως.
Επίσης όταν τον άνοιξα μέσα στη λάμπα είχε γκρι ανοιχτές στάχτες..

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να είναι μόνο η λάμπα ή κάτι χειρότερο; Αξίζει να τον επισκευάσω ή να πάω σε κάποιον με 1000 ευρώ (βλέπε BenQ W2000) και να μην ασχοληθώ;

Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη!
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Φίλε μου το πιθανότερο είναι να μην είναι λάμπα άλλα το γνωστό πρόβλημα με το cinema filter (και φυσικά αξίζει να τον φτιάξεις). Οταν τον ανοίγεις για πρώτη φορά σε πόση ώρα ανάβουν κόκκινα τα led του?
 

fchris

New member
20 March 2008
9
Φίλε μου το πιθανότερο είναι να μην είναι λάμπα άλλα το γνωστό πρόβλημα με το cinema filter (και φυσικά αξίζει να τον φτιάξεις). Οταν τον ανοίγεις για πρώτη φορά σε πόση ώρα ανάβουν κόκκινα τα led του?

Πολύ καλή η καθοδήγηση σου! Από ότι θυμάμαι μετά από μερικά δευτερόλεπτα (10-15; ). Αν και μετά από λίγη ώρα που τον άνοιξα, άνοιξε και τη λάμπα και είδα κανονικά για αρκετή ώρα (δεν τον έκλεινα για να τον ευχαριστηθώ όσο μπορώ :p ). Βέβαια ζορίστηκε πάλι στην αρχή οπότε φαντάζομαι εξακολουθεί να έχει πρόβλημα.
Διάβασα αυτό το άρθρο (μετά είδα ότι είναι δικό σου :p) : http://www.projectorjunkies.com/επισκευή-epson-tw4500/ όπου από ότι καταλαβαίνω έχει κάποιο μοτέρ μέσα που δυσκολεύει να βάλει σε λειτουργία το φίλτρο σωστά;

Τώρα δεν τον ξανανοίγω για να μην πάθει τίποτα χειρότερο.. τα υπόλοιπα PM :)