Pioneer vsx-520 απότομο κλείσιμο ενισχυτή στο 5.1

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
983
Κηφισια Αττικής
Καλησπέρα σε όλους σας, θα ήθελα την βοήθειά σας σχετκά με ένα πρόβλημα που έχει προκύψει στον ενισχυτή μου.
Τον εν λόγο ενισχυτή τον έχω απο το 2010 όταν περιπου κυκλοφόρησε, αν δε κάνω λάθος. Απο τότε έχω δεί αμέτρητες ταινίες και σειρές σε χαλημές και σε υψηλές έως πολύ υψηλές εντάσεις (το vol max είναι μετά το 80, έχω φτάσει έως το 65 στο σαλόνι μου 30τ.μ. πιο πολύ δεν αντέχω)
Το σύστημα έχει 2 ηχεία δαπέδου castle knight5 για εμπρός ηχεία, 2 roister emphasis 5 για πίσω, ένα monitor audio κεντρικό και ένα sub yamaha συνδεδεμένο στο sub out του ενισχητή. Στο HDMI in του ενισχυτή έχω βάλει το pc μου, το DVD και η τηλεόραση (εφόσον ο ενισχυτής δεν έχει HDMI out ARC) ´είναι με οπτική ίνα. Μέχρι το καλοκαίρι έβλεπα ταινίες μια χαρά 5.1 σε όλα τα φορματ ήχου. DTS, DTS HD, dolby TRUE HD kai ATMOS. με την αποκωδικοποίηση των φορματ δεν είχα ουτε έχω πρόβλημα.
Απο τον Σεπτέμβριο όμως παρατηρώ ότι σε υψηλές εντάσεις όταν είναι να ακουστεί χαμηλό (π.χ. εκρήξεις) ο ενισχυτής κλείνει. ο ενισχυτής είανι σε ανοικτή θέση ως προς τον εξαερισμό του, και η θεμοκρασία που αναπτύσεται είναι λογική, πολλά ΣΚ τον έχω ανοικτό απο το πρωί με ράδιο (αναπαραγωγή απο όλα τα ηχεία) για προθέρμανση και μετά βλέπω 2 ταινίες απόγευμα και βράδυ χωρίς θέματα)
Σε ράδιο ή mp3 απο υπολογιστή ή audio cd σε μεγάλες εντάσεις δεν μου κλείνει, αν όμως βάλω ταινία και στα πρώτα πλάνα ακουστεί έκρηξη τρένο ή κάτι "μπασάτο", έκλεισε.
Χθές π.χ. έβλεπα το kong skull island DTS TRUE HD. δεν με άφηνε στις εκρήξεις να δω έκλεινε με αποτέλεσμα να δω την ταινία sto vol.25. Σήμερα σε άλλη ταινία με κοινό DD5.1 στο 40 την είδα όλη δεν είχα θέμα. δεν είχε όμως ηχητικά εφέ που να δηκαιολογήσουν κλείσιμο. όταν όμως το πήγα 50 έκλεισε.
Τί μπορεί να φταίει. :furious3:
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Η μόνη αλλαγή που έγινε το καλοκαιρι τον άνοιξα και τον καθάρισα με πεπιεσμένο αέρα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο πεπιεσμενος αερας μπορει να εισηγαγε υγρασια σε καποιο σημειο του ενισχυτη χωρις απαραιτητα να ειναι κι η αιτια αλλα ειναι μια πιθανοτητα. Δοκιμασε να ξανα κανεις ισοσταθμιση μηπως χαθηκε καποια ρυθμιση, τσεκαρε επισης τις συνδεσεις σου, στην παρουσα φαση αυτα μου ρχονται στο μυαλο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

george_av

AVClub Enthusiast
6 February 2012
776
Το ξαφνικό κλείσιμο, από προσωπική εμπειρία, μπορεί να σημαίνει ότι κάποιο ηχείο την έχει αρπάξει και για να προστατευθεί ο ενισχυτής κλείνει.

Στην θέση σου, θα δοκίμαζα ένα-ένα τα ηχεία σε μια μέτρια/δυνατή ένταση, αν ο ενισχυτής κλείνει με κάποιο συγκεκριμένο τότε...μάλλον βρήκες τον ένοχο.
 

dimitris_av

AVClub Enthusiast
9 January 2011
983
Κηφισια Αττικής
Παιδιά το πρόβλημα βρέθηκε!!! Ηταν το ρεύμα. Το πολύμπριζο επάνω στο οποίο ήταν ο ενισχυτής ήταν συνδεδεμένο με έναν σταθεροποιητή τάσης V-mark απο τον Καυκά. Μόλις το έβγαλα και το κούμπωσα κατευθείαν στον τοίχο´όλα μια χαρά. Βέβαια ο σταθεροποιητής δεν δείχνει να έχει τίποτα οι ενδείξεις του μια χαρά και η ασφάλειά του. δεν ξέρω τι τον έπιασε, δειχνει να λειτουργεί όπως πάντα...
Αυτά...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μαλον δεν σηκωνει φορτια η τα χει παιξει, το ευτυχες ειναι οτι δεν χρειαστηκε τεχνικος και λυθηκε αναιμακτα το προβλημα σου.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk