Πρόβλημα με το HDMOD-3 modulator της LEMCO

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kanolas

New member
2 October 2017
2
Χαίρετε!!!

Έχω ένα modulator της LEMCO, το HDMOD-3. Γενικά είμαι ευχαριστημένος από την συσκευή αλλά αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα. Κατά την διάρκεια που παρακολουθώ τηλεόραση, αν κάποιος για παράδειγμα κλείσει και ξανανοίξει το UPS του υπολογιστή στο σπίτι, ή βάλει σε λειτουργία το πλυντήριο, ή όταν ξεκινήσει να λειτουργεί ο κομπρέσορας του ψυγείου ας πούμε, εκείνη τη στιγμή χάνω την εικόνα για ένα με δύο δευτερόλεπτα και μετά επανέρχεται. Σε όλες τις τηλεοράσεις του σπιτιού, είτε είναι συνδεδεμένες με HDMI είτε με RF. Έχει κανείς ιδέα γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Καλησπερα και καλωσόρισες. Προφανως όλες οι συσκευες που προανεφερες ειναι συνδεδεμένες στην ίδια φαση ρευματος, οπότε καθε που υπαρχει σημαντικη μεταβολή τασης διακοπτεται η λειτουργια του lemco. Δοκίμασε, αν δυνατόν, να παρει ρευμα απο αλλη πριζα ή και να τοποθετησεις καποιον εξισορροπητή τασης. Σαν πειραμα, θα μπορουσες να μεταφερεις το ups στον modulator και να δεις αν εμφανιζεται το ιδιο φαινομενο.
 

Kanolas

New member
2 October 2017
2
Καλησπερα και καλωσόρισες. Προφανως όλες οι συσκευες που προανεφερες ειναι συνδεδεμένες στην ίδια φαση ρευματος, οπότε καθε που υπαρχει σημαντικη μεταβολή τασης διακοπτεται η λειτουργια του lemco. Δοκίμασε, αν δυνατόν, να παρει ρευμα απο αλλη πριζα ή και να τοποθετησεις καποιον εξισορροπητή τασης. Σαν πειραμα, θα μπορουσες να μεταφερεις το ups στον modulator και να δεις αν εμφανιζεται το ιδιο φαινομενο.
Γεια σου φίλε μου και σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!!

Μόνο το ψυγείο είναι στην ίδια γραμμή με το modulator. Το UPS και το πλυντήριο είναι σε διαφορετικές γραμμές. Και μεταξύ τους και σε σχέση με το modulator. Πιο συγκεκριμένα, το ψυγείο και το modulator είναι σε μία γραμμή με 16άρα ασφάλεια και 1,5άρια καλώδια. Το πλυντήριο σε μία γραμμή με 16άρα ασφάλεια και 2,5άρια καλώδια και o υπολογιστής με το UPS σε μία γραμμή με 10άρα ασφάλεια και ασσάκι καλώδιο(!!!).

Αρχικά έκανα αυτά που μου πρότεινες... Έβαλα το modulator στη γραμμή με τα 2,5άρια καλώδια (σε άλλη πρίζα, άλλης γραμμής) και άνοιξα/έκλεισα το UPS. Έκανε το ίδιο. Μετά συνέδεσα το modulator μόνο του με το UPS και έβγαλα/έβαλα την πρίζα του ψυγείου. Πάλι τα ίδια.

Στη συνέχεια δοκίμασα τα εξής. Απομόνωσα εντελώς το modulator από το δίκτυο του ρεύματος, αφήνοντας το να παίρνει από την μπαταρία του UPS μόνο. Έβγαλα/έβαλα την πρίζα του ψυγείου και το έκανε πάλι!!!!!!!!! Σκέφτηκα ότι προφανώς κάτι συμβαίνει με τις συνδέσεις HDMI και RF μιας και δεν μένει κάτι άλλο. Αν αφαιρέσω το HDMI IN καλώδιο από το modulator και έχοντας το screen saver του ως εικόνα στις υπόλοιπες τηλεοράσεις που είναι συνδεδεμένες με RF, ότι και αν κάνω, το πρόβλημα δεν παρουσιάζεται. Μόλις συνδέω το HDMI IN (δοκίμασα τρία διαφορετικά καλώδια) το ξανακάνει. Το HDMI IN παίρνει από τον αποκωδικοποιητή της NOVA. Σκέφτηκα μήπως φταίει ο αποκωδικοποιητής και έτσι αντί του αποκωδικοποιητή έβαλα το laptop μου να δίνει στο HDMI IN του modulator. Έκανα τεστ, πάλι τα ίδια... Και ξέμεινα από υποθέσεις πλέον lol. Έβγαλες εσύ κάποιο συμπέρασμα απ' όλα αυτά; Κάτι άλλο που μπορώ να τεστάρω;

Τον εξισορροπητή τάσης που προτείνεις να τον χρησιμοποιήσω, στο modulator;

Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου!!!