ερωτηση για συνδεση

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
καλησπερα παιδια μια ερωτηση εχω μια samsung qled και ενα ενισχυτη harmakardon avr 365 αν συνδεσω στις hdmi του ενισχυτη ενα media player nvidia shield εχω ολα τα γνωστα φορματ ηχου (dts dts-truehd-dolby digital-dolby digital+ κλπ) αλλα δεν εχω 4k εικονα αφου το nvidia φτανει μεχρι 1920χ1080 σε αυτες τις hdmi θυρες(προφανως ειναι 1.4) αν συνδεσω το player αυτο κατευθειαν στην τηλεοραση εχω αμεσως 4κ αλλα τοτε με οπτικη ινα στον ενισχυτη δεν παιρνω ολα τα φορματ ηχου αλλα μονο dts εχω χρησιμοποιησει καλωδιο οτικης ινας αυτο
http://www.clicktronic.com/en/products/digital-opto/productview/opto_kabel_set_advanced/
αλλα δεν καταφερα κατι υπαρχει καποιος αλλλος τροπος ετσι ωστε να εχω το media player στην τηλεοραση και να παιρνω ηχο σε ολα τα φορματ απο τον ενισχυτη px splitter η κατι αλλο ?
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
καλησπερα παιδια μια ερωτηση εχω μια samsung qled και ενα ενισχυτη harmakardon avr 365 αν συνδεσω στις hdmi του ενισχυτη ενα media player nvidia shield εχω ολα τα γνωστα φορματ ηχου (dts dts-truehd-dolby digital-dolby digital+ κλπ) αλλα δεν εχω 4k εικονα αφου το nvidia φτανει μεχρι 1920χ1080 σε αυτες τις hdmi θυρες(προφανως ειναι 1.4) αν συνδεσω το player αυτο κατευθειαν στην τηλεοραση εχω αμεσως 4κ αλλα τοτε με οπτικη ινα στον ενισχυτη δεν παιρνω ολα τα φορματ ηχου αλλα μονο dts εχω χρησιμοποιησει καλωδιο οτικης ινας αυτο
http://www.clicktronic.com/en/products/digital-opto/productview/opto_kabel_set_advanced/
αλλα δεν καταφερα κατι υπαρχει καποιος αλλλος τροπος ετσι ωστε να εχω το media player στην τηλεοραση και να παιρνω ηχο σε ολα τα φορματ απο τον ενισχυτη px splitter η κατι αλλο ?

Καλησπερα για να εχεις απο οτι ξερω HD ηχο πρεπει να ειναι συνδεδεμενο το Media Player με HDMI. Μεσω οπτικης ινας περνανε μονο DTS- Dolby Digital. Αν ο ενισχυτης σου δεν υποστηριζει 4κ Passthrough τοτε δεν μπορεις να παρεις και 4κ και HD ηχο δυστυχως :(
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,732
ΑΘΗΝΑ
απο`οτι ειδα ο ενισχυτης του υποστηριζει Hd audio(Dolby TrueHD, DTS HD, Discrete Logic 7, Dolby Digital Plus, Dolby Digital, Dolby Pro Logic II, Dolby Pro Logic, DTS)
αλλα δεν περναει Passthrough 4k οποτε δεν μπορει να παρει την αναλυση που του δινει το shield.
ή θα βολευτει με 1080 ή θα παρει καποιον αλλο ενισχυτη που να περναει ολα τα συγχρονα φορμα ηχου και εικονας.
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
δηλαδη το προβλημα απο οτι καταλαβα ειναι στον ενισχυτη για την εικονα? η στην οπτικη ινα για τον ηχο και απο την στιγμη που εχει ηχο σε ολα τα φορματ γιατι να μην τον εχει και απο την οπτικη μηπως φταιει το σημειο απο την τηλεοραση που ξεκιναει η οπτικη ή γενικα καμμια οπτικη δεν περναει τετοιο ηχο?
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
δηλαδη το προβλημα απο οτι καταλαβα ειναι στον ενισχυτη για την εικονα? η στην οπτικη ινα για τον ηχο και απο την στιγμη που εχει ηχο σε ολα τα φορματ γιατι να μην τον εχει και απο την οπτικη μηπως φταιει το σημειο απο την τηλεοραση που ξεκιναει η οπτικη ή γενικα καμμια οπτικη δεν περναει τετοιο ηχο?

Κανενα καλωδιο οπτινης ινας δεν μπορει να περασει HD ηχο, θελεις HDMI για να περασουν αυτα τα format ηχου. Ο ενισχυτης σου δεν μπορει να περασει δηλαδη να κανει "Passthrough" την 4κ εικονα απο το media player στην τηλεοραση. Οποτε για να εχεις και HD ηχο και 4κ εικονα θελεις αλλαγη ενισχυτη :)
 

dimosx

AVClub Enthusiast
29 September 2008
940
αααα ευχαριστω πολυ γιατι ειλικρινα ειχα μπλεχτει και περισσοτερο με εμπλεξε τα specs αυτης της οπτικης που αν τα δει καποιος λεει οτι περναει καποια τετοια φορματ ηχου
το arc hdmi της τηλεορασης τι ακριβως κανει αν ξερει καποιος?
 

Belaki

Established Member
24 December 2012
108
Θεσσαλονίκη
αααα ευχαριστω πολυ γιατι ειλικρινα ειχα μπλεχτει και περισσοτερο με εμπλεξε τα specs αυτης της οπτικης που αν τα δει καποιος λεει οτι περναει καποια τετοια φορματ ηχου
το arc hdmi της τηλεορασης τι ακριβως κανει αν ξερει καποιος?

ARC = Audio Return Channel ουσιαστικα ειναι η υποστηριξη αφιδρομης επικοινωνιας ηχου. Δηλαδη αν η τηλεροραση σου και ο ενισχυτης σου εχουν Εισοδο/Εξοδο HDMI-ARC σημαινει οτι μπορουν να στειλουν και να δεχθουν ηχο. Με λιγα λογια η συγκεκριμενη εισοδος της τηλεορασης σου μπορει να δεχθει και να στειλει ηχο. Δεν ειμαι ειδημων στα ηλεκτρονικα αν κανω καποιο λαθος θα ηθελα να με διορθωσετε οι Guru των συστηματων :p