Sony KDL-65W859C - Πρόβλημα απεικόνισης κατά την εκκίνηση

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

trampakoulas

New member
27 June 2010
45
Καλησπέρα,

Έχω ένα πρόβλημα με μία 65άρα Sony (KDL-65W859C) που είχα αγοράσει πριν περίπου δύο χρόνια, και η οποία πλέον είναι εκτός εγγύησης. Για την ακρίβεια, με το που ανοίγω την TV και για περίπου πέντε λεπτά, θα απεικονίζεται στην τηλεόραση ένα μπλε φόντο, με τα γράμματα αλλά και τα χρώματα αλλοιωμένα, όπως φαίνεται στην παρακάτω εικόνα. Με το που περάσουν τα πρώτα 5 (περίπου) λεπτά, η εικόνα θα επανέλθει στο φυσιολογικό.



Περασμένο είναι το τελευταίο επίσημο firmware της SONY.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή!
 
Last edited:

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Απάντηση: SONY KDL-65W859C - Πρόβλημα απεικόνισης κατά την εκκίνηση

Μια και είναι android, έχεις κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και να τα στήσεις όλα από την αρχή;


Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

trampakoulas

New member
27 June 2010
45
Re: Απάντηση: SONY KDL-65W859C - Πρόβλημα απεικόνισης κατά την εκκίνηση

Μια και είναι android, έχεις κάνει επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις και να τα στήσεις όλα από την αρχή;
Έχει ήδη γίνει, αλλά δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.
Αυτό που με φοβίζει, είναι ότι μετά από περίπου πέντε λεπτά λειτουργίας το πρόβλημα εξαφανίζεται. Λες και κάτι πρέπει να ζεσταθεί (...). Μάλιστα, αν με το που επανέρθει η εικόνα, κλείσω και ξανανοίξω την TV, τότε όλα θα είναι φυσιολογικά.
 

AnDas

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,103
Αθήνα
Απάντηση: SONY KDL-65W859C - Πρόβλημα απεικόνισης κατά την εκκίνηση

Δηλαδή πάντα όταν την ανοίγεις εμφανίζεται η ίδια μπλε εικόνα που έβαλες χωρίς ήχο; Και μετά από ένα πενταλεπτο ξεκινά να παίζει κανονικά το κανάλι ή την είσοδο που έχεις επιλέξει;

Στάλθηκε από το E5823 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

trampakoulas

New member
27 June 2010
45
Re: SONY KDL-65W859C - Πρόβλημα απεικόνισης κατά την εκκίνηση

Το πρόβλημα ουσιαστικά είναι ότι με το που ανοίξω την TV και μέχρι να περάσουν πέντε περίπου λεπτά, όλα τα χρώματα και οι γραμματοσειρές εμφανίζονται αλλοιωμένα. Μετά την πάροδο πέντε λεπτών, επανέρχονται στο φυσιολογικό.
Η εικόνα παραπάνω ήταν ουσιαστικά για επίδειξη του προβλήματος.
Με τον ήχο ευτυχώς δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα.
 

trampakoulas

New member
27 June 2010
45
Κάνω ένα bump σε περίπτωση που το δει κάποιος που έχει ξανασυναντήσει παρόμοιο πρόβλημα...
 

sks13

New member
26 August 2007
78
Μελισσια
Κάνω ένα bump σε περίπτωση που το δει κάποιος που έχει ξανασυναντήσει παρόμοιο πρόβλημα...

Φιλε καλημέρα.
Ειχα και εγω ακριβος το ιδιο πρόβλημα,σε μια w828b,δουλευε με αυτό τον τροπο για καποιο χρονικο διάστημα και μια μερα εμεινα μονο με ηχο......
Βεβαια εγω ημουν με εγγυηση,και την ειχαν δει από την sony,μου ειχαν βγαλει αντικατασταση και απλα την ειχα μεχρι να μου φερουν την καινουργια(κατι περισσοτερο από μηνα)
Οποτε μαλλον πρόβλημα οθονης είναι,και θα εχεις και χειροτερα σε καποιο χρονικο διάστημα.....
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
πάρε την σονυ αν εισαι οριακα εκτος εγγύησης. είχα παρόμιο προβλημα και μου την αλλαξαν αλλα ημουν μεσα στην εγγύηση.
πάρες και στα κεντρικά, βρες το τηλεφωνο απο sony.gr, μη βασιστείς στο service που θα λέει τα δικά του.
 

trampakoulas

New member
27 June 2010
45
Καλησπέρα και πάλι,

Επανέρχομαι μετά από καιρό, μιας και όπως σωστά είπε ο φίλος sks13, το πρόβλημα πλέον έχει γίνει μόνιμο. Με δεδομένο ότι η τιμή αγοράς της τηλεόρασης ήταν υψηλή, θέλω να δω τι επιλογές έχω σε θέμα επισκευής.

Έχω ανεβάσει κι ένα βιντεάκι σε περίπτωση που βοηθήσει.
https://www.youtube.com/watch?v=SNUaVWeZCvg

Ψάχνοντάς το και μιλώντας με άτομα του χώρου, ο ένας με ενημέρωσε ότι ευθύνεται η πλακέτα T-CON, η οποία και είναι επισκευάσιμη. Βέβαια, χωρίς να ξέρω κατά πόσο ισχύει, άλλος μου είπε ότι η T-CON δεν βγάζει οριζόντιες γραμμές (όπως φαίνονται στο βίντεο) αλλά μόνο κάθετες. Αν όντως προχωρήσω σε επισκευή της συγκεκριμένης πλακέτας, μπορεί το πρόβλημα να επαναμφανιστεί στο μέλλον και να τρέχω πάλι;
Ο δεύτερος με τον οποίο μίλησα, είχε τελείως διαφορετική άποψη και επέμενε ότι είναι θέμα πάνελ το οποίο δεν λύνεται. Αν όντως ήταν θέμα πάνελ, δεν θα έπρεπε το πρόβλημα να είναι εξ'αρχής μόνιμο; Γιατί όπως αναφέρω πιο πάνω, όταν πρωτοπαρουσιάστηκε, το πρόβλημα ήταν εμφανές μόνο για λίγα λεπτά και μετά η εικόνα επανερχόταν σε φυσιολογικά επίπεδα. Τώρα βέβαια έχει όντως γίνει μόνιμο...

Υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται κάτι άλλο εκτός από τα δύο παραπάνω που μου προανέφεραν;
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
η t con βγαζει καθετες γραμμες αυτο που βλεπεις ειναι η απο καποιο αλλο flex (καλωδιο) που οδηγει την οθονη η προβλημα στο πανελ