Επισκευή παλιάς η αγορά νέας τηλεόρασης;

dimitrisarta

New member
4 December 2008
28
Καλησπερα σε ολους.
Θα ηθελα την βοήθειά σας σε ένα δίλλημα που έχω.
Εχω μια υπέροχη plasma τηλεόραση panasonic p50gt50. Την ειχα παρει πριν 4 χρονια περιπου 1700 ευρω και πραγματικα τα αξιζε ολα τα λεφτα. Εκπληκτικη εικονα σε ολα, την ειχα καλιμπραρη κιολας και δεν παιζοταν.
Πριν 10 μερες περιπου κατι ακουω να σκαει και παπαλα η tv. Ερχεται ο τεχνικος, καμμενη πλακετα, δεν μπορει να την επισκευάσει, την στέλνουμε κεντρικα στην panasonic στην Αθηνα το ιδια δεν επισκευαζεται παρα μονο αν την στειλουμε Γερμανια και το κοστος επισκευης 290 ευρω, μαζι με μεταφορικα και εργατικα εδω και Αθηνα παμε περιπου στα 450 ευρω.
Και το δίλλημα μου ειναι. Να διαθεσω τα 450 ευρω για την επισκευή και να εχω μια εκπληκτική αλλα μεταχειρισμένη τηλεόραση η να αγοράσω μια καινούργια (το ποσο που διαθέτω ειναι μεχρι 650 ευρω) που απο αποψη εικόνας δεν θα εχει καμια σχεση με την plasma μου, πολύ κατωτερη, αλλα θα ειναι καινουργια και θα εχει και εγγυηση;
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Επισκευή παλιάς ή αγορά νέας τηλεόρασης;

Μέχρι 650 ευρώ πολύ δύσκολα θα βρεις τηλεόραση 50" με εφάμιλλη εικόνα με την GT50. Από την άλλη, η αποστολή στο εξωτερικό, για επιδιόρθωση, εμπεριέχει ρίσκο. Αν μπορείς να συμβιβαστείς με την εικόνα κάποιας LCD με VA panel, πας σε καινούργια. Απλά ρίξε πρώτα μια ματιά σε διάφορα μοντέλα, από κοντά.
 

pettakos

Senior Member
25 November 2006
324
Αθηνα
Ούτως η άλλως εγγύηση δεν έχει, συνεπώς θα πρότεινα να επισκευαστεί με καινούργια πλακέτα η μεταχειρισμενη, πιθανώς ebay, αν τελικά αυτό φταίει, από κάποιο τεχνικό εδώ. Αυτό θα εξαρτηθεί και από το συνολικό κόστος της επισκευής. Και εγώ Panny plasma δεν θα αποχωριζομουνα εύκολα για να πάω σε χειρότερη εικόνα. Όλα αυτά συνιστούν προσωπική άποψη και σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να σάς πάρω στο λαιμό μου. Οι επισκευές ως γνωστόν εκτός εγγύησης εμπεριέχουν πάντα το ρίσκο της μελλοντικής βλάβης. Γενικά η παρελθούσα εμπειρία μου με την εδώ αντιπροσωπεια της Panasonic μου έδωσε την εντύπωση της δυσκοιλιοτητας όσον αφορά την εξυπηρέτηση.
 

vamvakoulas

Senior Member
30 April 2011
528
Κανε μια έρευνα αν το μοντέλο αυτό η παραπλήσιο βγάζει αυτό το πρόβλημα. Στο λέω επειδή όταν είχα μια LG plasma PK550 έβγαλε ένα παρόμοιο πρόβλημα και μου ζητηγανε αλλαγή πλακέτας τροφοδοτικου με κόστος 300 ευρώ, και μετά από ψάξιμο σε ξένα forums κλπ είδα ότι είναι συχνό σχετικά πρόβλημα σε μια σειρά μοντέλων. Έτσι την επισκευάσα μόνος μου με κόστος γύρω στα 10 ευρώ, ήθελαν αλλαγές κάποιοι πυκνωτές κάποιες αντιστάσεις κι ένα τρανζιστορ το οποίο είχα παραγγείλει απ'έξω.

Κάνε μια έρευνα πρώτα λοιπόν, και στη τελική ψάξε για λειτουργική πλακέτα από εδώ η απo ebay. Σε κάθε περίπτωση 450 ευρώ είναι υπερβολικά πολλά για επισκευή.

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dimitrisarta

New member
4 December 2008
28
Σας ευχαριστω πολυ ολους. Ακομα δεν ξερω τι να κανω, ακομα δεν μπορω να χωνέψω οτι τοσο καλη και ακριβη τηλεοραση μου χαλασε στα 4 χρονια και με βρισκει στην χειροτερη οικονομικα περιοδο να παρω κατι καλο.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,755
Βόλος
7 αναβοσβήματα στο κόκκινο;
Το ίδιο ακριβώς έγινε στον κουμπάρο μου. Με το ίδιο κόστος επισκευής. Του είπα ότι γράφει ο Michalis3, με την σημείωση αν μπορεί να δώσει τα ίδια λεφτά να πάρει μια OLED. Μόλις είδε την OLED στο κατάστημα την πήρε σπίτι!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Σας ευχαριστω πολυ ολους. Ακομα δεν ξερω τι να κανω, ακομα δεν μπορω να χωνέψω οτι τοσο καλη και ακριβη τηλεοραση μου χαλασε στα 4 χρονια και με βρισκει στην χειροτερη οικονομικα περιοδο να παρω κατι καλο.

αν μπορεις να περιμένεις μπορείς να βρεις αξιόλογες τηλεοράσεις σε πολύ καλές τιμές, αλλά θέλει υπομονή, για αρκετούς μήνες. θυμάμαι πέρσι σε κάποια στιγμή έπαιρνες την sony 49WD650 399 ευρώ λίγο πριν αποσυρθεί απο την αγορά.
 

Yperion

AVClub Fanatic
21 June 2006
43,515
BVR (Beyond Visual Range)
Να διαθεσω τα 450 ευρω για την επισκευή και να εχω μια εκπληκτική αλλα μεταχειρισμένη τηλεόραση η να αγοράσω μια καινούργια (το ποσο που διαθέτω ειναι μεχρι 650 ευρω) που απο αποψη εικόνας δεν θα εχει καμια σχεση με την plasma μου, πολύ κατωτερη, αλλα θα ειναι καινουργια και θα εχει και εγγυηση;

Να αγοράσεις καινούργια τηλεόραση εννοείται , απορώ πως το σκέφτεσαι καν.

Μονο στην καινούργια τηλεόραση να πας σε μοντέλο με πάνελ VA και όχι IPS (όπως έχουν πχ. οι LG). Εγώ έχω την Samsung 55F6500 εδώ και 5 χρόνια και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος σε εικόνα , σχεδιασμό , δυνατότητες ακόμη και σήμερα.

Δες και εδώ...

http://www.rtings.com/tv/tests/scores
http://www.hdtvtest.co.uk

Δυστυχώς οι πλάσμα μπορεί να είχαν κορυφαία εικόνα αλλά είχαν και πολλά θέματα εκ των οποίων ένα ήταν η αξιοπιστία.
 

dimitrisarta

New member
4 December 2008
28
Λοιπον παιδια, η τηλεοραση τελικα φτιαχνεται εδω Ελλαδα και μαλιστα εδω Αρτα που ειμαι. Την πηγα σε εναν αλλων τεχνικο και μου ειπε οτι υπαρχει απο Αμερικη ενα σετ για ολες της τηλεορασεις, και για την δικια μου την πλακετα, οτι περιεχει πανω η πλακετα, δηλαδη πυκνωτες, τραντζιστορακια και οτι αλλο εχει, απλως εχει πολυ μπελα για τον τεχνικο γιατι πρεπει να τα βγαλει ολα απο επανω και να τα ξαναβαλει. Δεν ξερω τι ακριβως βαζει και βγαζει αλλα μου λεει αυτη η δουλεια γινετε μονο βραδυ με ολα τα φωτα κλειστα, με μεγενθυτικο φακο, με ενα ειδως αποροφυτηρα διπλα του για να τραβαει τον καπνο εξω και γενικα πολυ φασαρια.Δεν ξερω αν τα λεω καλα, κατι τετοιο καταλαβα. Το κοστος ειναι με τα εργατικα στα 150 ευρω. Του ειπα να προχωρισει και βλεπουμε.
 
Ο τεχνικός σου υπερβάλλει λίγο όσο φορά τα "μόνο βράδυ, με κλειστά φώτα, κτλ" (αυτά παραπέμπουν σε άλλες "δουλειές", όχι σε SMD rework :p) αλλά όντως χρειάζεται αρκετό χρόνο αν είναι να αλλαχτούν πολλά μικρά SMD εξαρτήματα.

Για το τίμημα δεν μπορώ να ξέρω αν είναι υπερβολικό ή όχι, αναλόγως το κόστος των εξαρτημάτων και του χρόνου του τεχνικού.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,671
--------------------
καλά τώρα αυτό για το βράδυ ειναι μια εντελώς απαράδεκτη δικαιολογία για να φούσκωση την τιμή
πρώτη φορά ακούω να κολλάς smd σε πλήρη σκοτάδι τι διάολο βρυκόλακας ειναι
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Εκτός κι αν πρέπει να αλλάξει κανα chip, τα υπόλοιπα δεν είναι τίποτα.
Πριν λίγους μήνες άλλαξα κάποια mosfets και diodes στην πλακέτα της δικιάς μου UT30 με συμβατικά/ερασιτεχνικά εργαλεία και ελάχιστη εμπειρία στο soldering.
Το δυσκολότερο κομμάτι ήταν να ξανασυνδέσω τα 8 ribbon cables του πάνελ στην πλακέτα, γιατί η συγκεκριμένη έχει τα bufferboards ενσωματωμένα στην sc board, κάτι που δεν συμβαίνει με την UT50 οπότε και η απο/συναρμολόγηση είναι παιχνιδάκι.
 

host505

AVClub Addicted Member
12 September 2011
1,518
Επίσης τα ανταλλακτικά τα βρήκα σε τοπικό ηλεκτρονικαδικο -- παραγγελια από Αθήνα βέβαια σε 2-3 μέρες τα είχα.
Δεν ξέρω αν είναι original, αλλά αυτά είναι είδος προς εξαφάνιση, κι αυτά τα σετ που σου είπε θα φέρει από Αμερική αμφιβάλω αν θα είναι original -- ειδικά αν είναι αυτά που κυκλοφορούνε Amazon/eBay.
Άσε που συνήθως 4 mosfets είναι αυτά που θέλουν αλλαγή, και όχι ολα όσα περιλαμβάνει το σετ.