home Cinema - ote tv-ps4

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Hyper82

New member
8 December 2012
24
εχω ενα προβληματισμό :
εχω ενα home Cinema οπου εχει μια είσοδο οπτικής ινας.
απο την μια εχω οτε τβ και απο την αλλη πλειστατιον 4 οπου θελω να δωσω ηχο απο το καθενα με οπτικη ινα.
πηρα εναν αντάπτορα που απο την μια εχει 2 θυρες οπτικής και απο την αλλη 1 και εβαλα το καλωδιο οπτικής απο οτε τω κια πλειστατιον και απο την αλλη πλευρά το εδωσα στο home Cinema, ομως ηχο δεν πηρα.
μεμονωμένα δινουν και ακουω ηχο.
Οποτε ξεκοναν οι εωρτησεις:

υπάρχει καποιος αντάπτορας να δέχεται 2 καλωδια οπτικής και να βγαίνει σε 1 για να το συνδεσω στο ηχοσυστημα? (εννοείται χωρις να δινω και απο τις 2 πηγες, απλα να μην βαζω και βγαζω τα καλωδια θελω)

εαν δεν γίνεται αυτο,
εχει διαφορ στον ηχο το να δωσω κατευθείαν απο την πηγη στο home Cinema με καλωδιο οπτικης απο το να δωσω ηχο μεσω hdmi arc?

και τελευταία ερωτηση το πλειστατιον στον ηχο να το ρυθμισω σε dolby ή dts?

Ευχαριστώ!
 

Serialakias

Senior Member
24 April 2017
441
Εάν η τηλεόραση σου έχει έξοδο οπτική, σύνδεσε αυτή με το ηχοσυστημα και ρυθμισε (εάν χρειάζεται, δεν γνωρίζω) τον ότε και την κονσόλα να βγάζουν ήχο από την hdmi.
 

th3m1s

Senior Member
9 October 2015
338
Αχαρνές (Αθήνα)
Μηπως ο ανταπτορας σου χρειαζεται ταση 5ν για να λειτουργησει? Εχω ανταπτορα 3χ1 οπτικο και θελει τροφοδοσια 5ν απο usb αλλιως δεν λειτουργει.