Ultra-HD δορυφορικά κανάλια στο pc.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Πριν λίγες μέρες ήμουν στο ψάξιμο για mini pc ,σε review ένος mini pc στο youtube , είδα να πιάνει μέσω του kodi, Ultra-HD δορυφορικά κανάλια του Astra .
Λογικά αυτό θα το έκανε με κάποιο usb στικάκι tuner για Ultra-HD δορυφορικά κανάλια , δεν μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο στην αγορά , στο internet .
Έχει κάποιος υπόψη του κάποιο τέτοιο usb στικάκι tuner για Ultra-HD δορυφορικά κανάλια ;
 

chrispe

AVClub Enthusiast
25 March 2008
702
...ή θα μπορουσε να λειτουργεί ως backend καποιος δορυφορικός δέκτης.
 

STELIOS

AVClub Addicted Member
27 August 2006
2,072
Πριν λίγες μέρες ήμουν στο ψάξιμο για mini pc ,σε review ένος mini pc στο youtube , είδα να πιάνει μέσω του kodi, Ultra-HD δορυφορικά κανάλια του Astra .
Λογικά αυτό θα το έκανε με κάποιο usb στικάκι tuner για Ultra-HD δορυφορικά κανάλια , δεν μπόρεσα να βρω κάτι τέτοιο στην αγορά , στο internet .
Έχει κάποιος υπόψη του κάποιο τέτοιο usb στικάκι tuner για Ultra-HD δορυφορικά κανάλια ;


μονο σε pci υπαρχει

http://www.digital-devices.eu/shop/...ard-dvb-s/s2-pci-express-dd-cine-s2-v7a?c=156
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Δεν χρειάζεται κάποια εξειδικευμένη κάρτα DVB για Ultra HD κανάλια, εκτός και αν εκπέμπουν σε πρότυπο ACM ή DVB-S2X. Υπάρχουν αρκετές κάρτες σε USB και PCIe που μπορούν να κάνουν λήψη τους, όπως και τα απλά κανάλια.

https://www.tbsdtv.com/products/dvb-s2-tv-tuner-usb.html
https://www.tbsdtv.com/products/dvb-s2-tv-tuner-pcie.html

Υπόψη όμως ότι χρειάζεται κάρτα γραφικών με επιτάχυνση αποκωδικοποίησης HEVC, και ισχυρό επεξεργαστή...

Clipboard01.jpg
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Ευχαριστώ Σωτήρη για την απάντηση !
Εσύ ποια κάρτα έχεις ;
Με ενδιαφέρει το TRT 4k αν δείξει κανένα αγώνα , η πιο απλά PCIe Card θα έχει προβλήματα ;
Οι Professional βλέπω ξεφεύγουν σε τιμή και σκεφτόμουν μόνο τις απλές για αγορά.
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Ultra-HD δορυφορικά κανάλια στο pc.

Ευχαριστώ Σωτήρη για την απάντηση !
Εσύ ποια κάρτα έχεις ;
Με ενδιαφέρει το TRT 4k αν δείξει κανένα αγώνα , η πιο απλά PCIe Card θα έχει προβλήματα ;
Οι Professional βλέπω ξεφεύγουν σε τιμή και σκεφτόμουν μόνο τις απλές για αγορά.

Enigma2 δέκτη δεν έχεις? Μπορείς να δεις μέσω του δέκτη στο pc ακόμη και σε Android TV box
 

sotos65

AVClub Fanatic
25 August 2007
10,620
Χανιά
Ευχαριστώ Σωτήρη για την απάντηση !
Εσύ ποια κάρτα έχεις ;
Με ενδιαφέρει το TRT 4k αν δείξει κανένα αγώνα , η πιο απλά PCIe Card θα έχει προβλήματα ;
Οι Professional βλέπω ξεφεύγουν σε τιμή και σκεφτόμουν μόνο τις απλές για αγορά.

Καλημέρα Κωνσταντίνε!

Αυτή τη στιγμή έχω δύο κάρτες στο pc, την TBS6983 (έχει αντικατασταθεί από την 6903 ) και την TBS6522

https://www.tbsdtv.com/products/tbs6522_multi-standard_dual_tuner_pcie_card.html
https://shop.tbsdtv.com/tbs6983-professional-dvbs2-dual-tuner-pcie-card-p-116.html

Από τη στιγμή που το TRT 4Κ δεν αξιοποιεί χαρακτηριστικά όπως ACM, 16APSK, 32APSK, κλπ, που υποστηρίζονται από αυτές τις κάρτες, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα λήψης του και με απλούστερη κάρτα PCIe.
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ultra-HD δορυφορικά κανάλια στο pc.

Enigma2 δέκτη δεν έχεις? Μπορείς να δεις μέσω του δέκτη στο pc ακόμη και σε Android TV box
Αυτή τη στιγμή δεν έχω συνδεμένο Enigma2 δέκτη, πολύ παλιά δούλεψα το dm 500 και πιο πρόσφατα τον allien 2 ,τον οποίο και έχω στο ράφι .
Πως γίνεται αυτό που γράφεις ;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Ultra-HD δορυφορικά κανάλια στο pc.

Αυτή τη στιγμή δεν έχω συνδεμένο Enigma2 δέκτη, πολύ παλιά δούλεψα το dm 500 και πιο πρόσφατα τον allien 2 ,τον οποίο και έχω στο ράφι .
Πως γίνεται αυτό που γράφεις ;

πως..??
Στο Kodi καταρχήν βάζεις το Vu/enigma2 add-on, από το web interface του δέκτη, σε blackhole image έχει επιλογή που δημιουργεί ένα φάκελο στο σκληρό με το όνομα tuner και μέσα έχει όλα τα μπουκέτα, ανοίγεις το κανάλι που θέλεις με vlc,MPC ή όποιο πρόγραμμα θέλεις
στο webinterface του solo2
Στο android έχει εφαρμογή η vu που φαντάζομαι λειτουργεί σε όλους τους enigma2 δέκτες
 

Attachments

  • Screenshot_20171021-1722334.jpg
    Screenshot_20171021-1722334.jpg
    83.6 KB · Views: 96
Last edited:
18 June 2006
2,224
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ultra-HD δορυφορικά κανάλια στο pc.

πως..??

Οι "μή" 4Κ δέκτες συνήθως πιάνουν τα κανάλια ultra σαν πακέτα δεδομένων κ δεν τα ανοίγουν.
Από τη στιγμή που πιάνεις τα 4Κ κανάλια μπορείς να κάνεις αποκωδικοποίηση του Η265 μέσω ενός ισχυρού πισι π.χ στο vlc μέσω codecs ή μιας smart 4K τιβι μέσω κάποιου app έστω κ αν δεν έχει δορυφορικό δεκτη ενσωματωμένο αυτή.
Για κινητό πιθανολογώ κ κει θα χρειαζεται συσκευή "τούμπανο".
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Ultra-HD δορυφορικά κανάλια στο pc.

Οι "μή" 4Κ δέκτες συνήθως πιάνουν τα κανάλια ultra σαν πακέτα δεδομένων κ δεν τα ανοίγουν.
Από τη στιγμή που πιάνεις τα 4Κ κανάλια μπορείς να κάνεις αποκωδικοποίηση του Η265 μέσω ενός ισχυρού πισι π.χ στο vlc μέσω codecs ή μιας smart 4K τιβι μέσω κάποιου app έστω κ αν δεν έχει δορυφορικό δεκτη ενσωματωμένο αυτή.
Για κινητό πιθανολογώ κ κει θα χρειαζεται συσκευή "τούμπανο".

Σχεδόν όλα υποστηρίζουν h/a σε hevc αρχεία
 

greekgreek

Supreme Member
29 June 2008
6,350
Γιαννιτσά
Στην πράξη πως δουλεύει ;
Έχει καθόλου κολλήματα , η ποιότητα εικόνας είναι 4k ή απλά λες ότι τα πιάνεις τα 4k κανάλια ;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Re: Απάντηση: Ultra-HD δορυφορικά κανάλια στο pc.

Στην πράξη πως δουλεύει ;
Έχει καθόλου κολλήματα , η ποιότητα εικόνας είναι 4k ή απλά λες ότι τα πιάνεις τα 4k κανάλια ;

Δεν έχω 4κ TV, κολλήματα στο shield TV δεν έχω
Από το OnePlus 3
 

Attachments

  • Screenshot_20171021-181524.jpg
    Screenshot_20171021-181524.jpg
    189.1 KB · Views: 144

aimar

Established Member
31 October 2007
214
Καλησπέρα παιδιά!!
Μπορείτε να εξηγήσετε πως μπορούμε κ εμείς οι άσχετοι να παρακολουθούμε τα ελεύθερα 4K κανάλια στο nvidiashield?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

kostikos

Supreme Member
14 February 2012
3,960
Χρειάζεσαι έναν usb dvb-s2 δέκτη που να έχει υποστηριξη (οδηγους) σε linux. Μετα πρεπει να κανεις compile ενα custom kernel που να περιλαμβάνει αυτους τους οδηγους και να το φλασαρεις στο shield. Μετα στο kodi, τα κλασσικά για pvr λειτουργια: το backend, client και frontend.
 

mixalis

Senior Member
28 January 2009
372
δηλαδή σε dm800hd μπορώ να έχω 4κ κανάλια; Επειδή γράφετε για kodi, η λήψη τους γινεται δικτυακά ή μέσω δορυφόρου;
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
Καλησπέρα παιδιά!!
Μπορείτε να εξηγήσετε πως μπορούμε κ εμείς οι άσχετοι να παρακολουθούμε τα ελεύθερα 4K κανάλια στο nvidiashield?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Έχεις δέκτη που τα λαμβάνει αλλά δεν τα ανοίγει?
 

leo06

Supreme Member
14 October 2007
6,727
Πάτρα
δηλαδή σε dm800hd μπορώ να έχω 4κ κανάλια; Επειδή γράφετε για kodi, η λήψη τους γινεται δικτυακά ή μέσω δορυφόρου;

Αν έχεις το δέκτη ναι, στο kodi κατεβάζεις το pvr addon Vu/enigma2 το ρυθμίζεις και βλέπεις μέσα από το Kodi, τα κανάλια τα λαμβάνει ο δέκτης αλλά δεν μπορεί να τα αποκωδικοποιήσει, οπότε μέσω του kodi μπορείς να έχεις και εικόνα αλλά χρειάζεται μηχάνημα που υποστηρίζει hevc decoding ή πολύ δυνατό υπολογιστή