Συνδεση με xlr σε τελικο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Γεια ακομα μια φορα.


Μετα απο ψαξιμο ειδα οτι στον crown στις εισοδους xlr εχει 20k ohms αντι 10k οhms που εχει η rca. Eτσι πηρα κατι ανταπτορες για να δω εαν θα υπαρχει ουσιαστικη διαφορα εστω και ετσι. Λοιπον μπορω να πω με σιγουρια πως όσο καιρο γκρινιαζα για τα χαμηλα δεν ειχα αδικο. Το ηχειο πλεον ακουγεται. Ακουγεται πολυ καλυτερα απο το rca.

Βεβαια μου μπηκαν ψυλλοι στα αυτια για τους εξης λογους. Με ατομα του χωρου που μιλησα μου ανεφεραν οτι....απο ανταπτορες εχω απωλειες (ναι οκ δεχτον)...αλλος μου ειπε οτι ο ανταπτορας μπορει να βραχυκυκλωνει το ενα πινακι,αλλος μου ειπε οτι στα επαγγελματικα μπορει να ναι αναποδα οι συνδεσεις.

Γνωριζω οτι δεν ειναι full balanced...αλλα δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου. Εφοσον παιζει πιο καλα....αφου πλεον και σε χαμηλα παιζει που ποτε ως τωρα δεν γινοταν αυτο.....η συνδεση rca σε xlr ειναι μονοδρομος στην παρουσα φαση.

Την βοηθεια που θελω επειδη δεν εχω τις γνωσεις ειναι εαν ξερει να πει καποιος ή εαν μπορει να ψαξει τις συνδεσεις που εχει ο crown xls 1502 στα xlr εαν ειναι αναποδα....ωστε να παρω το αναλογο καλωδιο ή να φτιαξω το αναλογο καλωδιο.

Επισης ενα ακομα θεμα που με απασχολει...εχω ηδη καποια rca atlas τα οποια τα αγορασα υστερα απο κριτικες μελους απο εδω ... δεν ξερω εαν φανω υπερβολικος...ειναι τελεια. Θα στεναχωρηθω πολυ εαν το αντικαταστησω....οποτε θα ηθελα να μου πειτε ενα αναλογο καλωδιο rca - xlr. το καλωδιο που εχω λεγεται atlas hyper integra.

τελος θελω να μου πειτε εαν η συνδεση στον παρακατω συνδεσμο ειναι η σωστοτερη για την συνδεσμολογια που θελω.
http://www.diyaudioblog.com/2013/02/balanced-xlr-to-rca-cable.html

ευχαριστω
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Εδώ είναι η συνδεσμολογία ενός Crown,φαντάζομαι δεν αλλάζει αλλά τσεκάρισε και το manual του δικού σου για να είσαι σίγουρος.
.
.


ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.jpg
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
στο δικο μου μοντελο xls 1502 οι xlr ειναι τα δυο πινακια στο πανω μερος και το μονο στο κατω μερος....δεν ξερω εαν παιζει ρολο.

Εκανα φυλλο και φτερο αυτην την λεπτορια δεν την αναγραφει καπου. Αυτο που δειχνει στην εικονα ειναι συνδεσμολογια που εχουν και οι hifi συσκευες για τα περισσοτερα xlr?!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Aν τον γυρίσεις στο πίσω μέρος έχει σχεδιάγραμμα του pinout των XLR επάνω από τα RCA.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
ωραια ειναι ιδιο οπως αυτο που εδειξες στην φωτογραφια.

οποτε να κανω ενα καλωδιο βαση αυτης της συνδεσμολογιας του crown?!και απο την πλευρα του rca η γειωση να πηγαινει με το netural και το plus μονο του στο κεντρο του rca?!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Συνδεση με xlr σε τελικο

ωραια ειναι ιδιο οπως αυτο που εδειξες στην φωτογραφια.

οποτε να κανω ενα καλωδιο βαση αυτης της συνδεσμολογιας του crown?!και απο την πλευρα του rca η γειωση να πηγαινει με το netural και το plus μονο του στο κεντρο του rca?!

Ναι σε όλα.
Πρέπει πάντως να πω πως αυτός ο τρόπος δεν ενδείκνυται σε επαγγελματικά μηχανάκια που είναι σχεδιασμένα να πηγαίνουν balanced από την αρχή ως το τέλος.
Όχι πως δεν θα δουλέψει βέβαια.
Και δεν ξέρω κατά πόσον είναι συνετό να συνδέσεις εκεί απλώς για την μεγαλύτερη εμπέδηση εισόδου (που ίσως δώσει κάτι ψηλά αν κι αν έχεις πηγή με χαμηλή δεν κάνει διαφορά) κι όχι στα RCA που έχει προβλέψει η εταιρία κάνοντας προφανώς και την απαραίτητη προσαρμογή.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
θα το ξαναγυρισω πισω στα rca...αλλα το χαμηλο ηρθε επιτελους.

απο κει και περα υπαρχει καμια εταιρια που κανει xlr rca?! ή πρεπει να φτιαξω εγω?!
 

sokmav

AVClub Fanatic
5 February 2012
14,227
Απάντηση: Re: Συνδεση με xlr σε τελικο

θα το ξαναγυρισω πισω στα rca...αλλα το χαμηλο ηρθε επιτελους.

απο κει και περα υπαρχει καμια εταιρια που κανει xlr rca?! ή πρεπει να φτιαξω εγω?!

Πολλές φτιάχνουν,αν κάνεις μια αναζήτηση θα δεις.
Το θέμα είναι,θα είναι όπως πρέπει;Αν δεν το πάρεις στα χέρια σου να τσεκάρεις....
Βάλε τα RCA να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο,το χαμηλό μάλλον από άλλη αλλαγή ήρθε,η καλύτερη σχέση εμπέδησης εισόδου-εξόδου ψηλά δίνει,δεν δικαιολογεί χαμηλό.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
μπορεις να μου πεις 2-3 εταιριες που να μοιαζουν με την εταιρια που εχω;

και τα χαμηλα εφτιαξαν...αλλα και οι φωνες....απλα εστιασα στα χαμηλα την μεγαλυτερη αλλαγη.
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Το καλύτερο στην περίπτωση που θέλεις να εκμεταλλευτείς την XLR είσοδο του τελικού είναι να συνδέσεις ένα καλώδιο με τρεις κλώνους όπως το κανονικό XLR που στην έξοδό του σήματος (τελικός) να είναι XLR και στην πηγή του (προενισχυτής) να είναι RCA, έχοντας το - και το GND (πλέγμα) ενωμμένο.
Υποθέτω πως για να έχει διπλάσια τιμή στην είσοδό του πρέπει να έχει differential input ο τελικός, εξάλλου ο σωστός επαγγελματικός, προβλέπει για την ακύρωση του θορύβου των καλωδιών (που μπορεί να είναι και δεκάδες μέτρα) και δεν καταφεύγει σε pseudo τερτίπια
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
σας ευχαριστω

mdvq αυτο που δειχνεις εχει 2 καλωδια....την γειωση δεν την βαζει καθολου. ενω ο Σαββας την γειωση την εβαλε μαζι με το neutural.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Η rane είναι από τις σοβαρότερες εταιρείες στον επαγγελματικό χώρο.
Σε αυτό λινκ που σου έβαλα έχεις όλες τις πιθανές περιπτώσεις.
Αν θες ακολουθείς τις οδηγιες της, αν όχι κάνε ότι καταλαβαίνεις !
 

Savvas X

Senior Member
22 March 2008
376
Τίποτα απ' αυτά δεν ισχύει, πρέπει να ξέρεις την τοπολογία των συνδέσεων και της πηγής και του τελικού
Η Rane λέει αυτά που σου έγραψα και εγώ αλλά βασίζεται σε υπόθεση και προσπαθώντας να λύσει πιθανά προβλήματα προτείνει την λύση της μη σύνδεσης του προστατευτικού, διάβασε προσεκτικά

It is true that connecting both ends of the shield is theoretically the best way to interconnect equipment -- though this assumes the interconnected equipment is internally grounded properly. Since most equipment is not internally grounded properly, connecting both ends of the shield is not often practiced,

Διάβασε επίσης το κείμενο της Hypex https://www.hypex.nl/img/upload/doc/an_wp/AN_Legacy_pin_1_problems.pdf και δες τις συνδέσεις όπως σου είπα. Δεν πρόκειται να γίνει καμιά έκριξη αλλά προσπαθώντας να πάρεις την καλύτερη απόδοση μπορεί να εισάγεις θόρυβο στο σύστημά σου.