5.1 σύστημα για ps4-ταινίες-pc! Custom HC ή Logi Z906? Προτάσεις και Απορίες!

venom7

New member
20 July 2015
51
Ψάχνομαι εδώ και ένα μήνα για ηχεία 5.1 έχω μάθει πολλά από εδώ μέσα αλλά ακόμα είμαι στα χαμένα! Λοιπόν..
Ο χώρος είναι ένα δωμάτιο 3.2 Χ 3. Έχω στον ένα τοίχο το pc και ακριβώς δίπλα την τηλεόραση συνδεδεμένη με hdmi πάνω στο pc ταυτόχρονα με την οθόνη του υπολογιστή. Στον απέναντι τοίχο είναι ο καναπές. Θέλω ένα σύστημα 5.1 με σειρά προτεραιότητας α) για ταινίες από το pc και bluray από το ps4 β) παιχνίδια ps4 γ) για μουσική από το pc! Διαθέτω 300- 450 ευρώ! Πολλοί θα μου πείτε ότι για το χώρο μου καλύπτομαι και με ένα ζευγάρι καλά στερεοφωνικά ηχεία αλλά εγώ θέλω οπωσδήποτε surround! Ήμουν έτοιμος να πάρω τα logitech Z906 βασιζόμενος στις σχεδόν άριστες κριτικές του amazon κτλ!! μέχρι που διάβασα κάποια πράγματα σε διάφορα forum... και το ξανασκέφτηκα! πώς γίνεται αυτό? Είναι τα review υπερβολικά ή κάποιοι από εδώ μέσα? Τώρα μου αρέσουν πολύ τα Edifier s760D αλλά τα 550 ευρώ με προβληματίζουν! Στα 400 μεταχειρισμένα τα έπαιρνα άνετα! Φαίνονται πολύ πιο ποιοτικά από τα logi και οι κριτικές και τα review αν και λίγα, με έπεισαν! Ταυτόχρονα σκέφτομαι μήπως αγόραζα ένα φθηνό ενισχυτή στα 200 ευρώ πχ pioneer vsx 330 αλλά δε ξέρω τι ηχεία να του βάλω.. κοιτούσα τα yamaha nsp 40 Σύνολο 400!! Από την άλλη σκέφτομαι αυτό που διαβάζω από πολλούς ότι τα Logi είναι πολύ καλύτερα από ηχοσυστήματα αντίστοιχης τιμής ακόμα και διπλάσιας και φοβάμαι ότι το ηχοσύστημα που θα φτιάξω θα είναι μεν πιο future proof αλλά από την άλλη δε θα ακούγεται καλύτερα από τα φθηνότερα logi! Το θέμα είναι ότι όλα αυτά τα διαβάζω και δε γίνεται να τα ακούσω ο ίδιος για να κρίνω..Φανταστείτε τώρα καλύπτω τις παραπάνω ανάγκες με ένα ζευγάρι Logi Z333. Αξίζει να επενδύσω σε custom HC 400 ευρώ ή να πάω προς το παρών στα Logi και αργότερα που θα διαθέτω περισσότερα χρήματα να φτιάξω ένα καλό Dolby Atmos HC? Τελικά έχουν τόση διαφορά στον ήχο τα Logi με τα φθηνά custom HC? Αφού έφτασα ως εδώ θα περιμένω έως το black friday μήπως βρω καμιά super προσφορά! Άρα έχω χρόνο μπροστά μου.. Ακούω γνώμες!!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ολα εχουν σχεση και με το τι εχει ακουσει ο καθενας και τι ηχεια ειχε πριν.
αν δεν ειχες πριν ηχοσυστημα, τότε τα logitech θα σου ακουστούν άριστα και υπέραρκετα. αν τα πάρω εγώ τότε δε θα μου ακουστούν καλά.
για τα 300 ευρώ που έχουν δεν νομίζω να υπάρχει κάτι καλύτερο.
πριν πως ακουγες μουσικη;
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Αν ανέβει λίγο σε budget μπορεί να παίξει με ένα σετάκι Taga που είναι πολύ VFM.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Logi Z333 των 50 ευρώ! Θέλω κάτι πιο ποιοτικό! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω εκπαιδευμένο αυτί. Μέχρι τώρα με ενδιέφερε απλά η εικόνα. Σιγά, σιγά καταλαβαίνω και εκτιμώ τη σημασία του ήχου γιαυτό θέλω να πάω ένα βήμα παραπέρα!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: 5.1 σύστημα για ps4-ταινίες-pc! Custom HC ή Logi Z906? Προτάσεις και Α

Βάλε link φίλε!

Μαλλον στα παρακατω αναφερεται.


Αλλα οπως μπορεις να διαπιστωσεις με ενα ψαξιμο στο σκρουτζ, θα μπορουσες να επιλεξεις 4 ιδια ηχεια βασης/βιβλιοθηκης και να προσθεσεις ενα κεντρικο.

Θα μπορουσες να επιλεξεις δυο καλυτερης ποιοτητας μπροστινα για δικαναλη ακροαση μουσικης, βαζοντας πισω για surround 2 φθηνοτερα.

Τελος, ψαχνεις για ενα subwoofer οπου μπορεις να το προσθεσεις αργοτερα, να επιλεξεις τον AV ενισχυτη της αρεσκειας σου, αναλογα με τα καλουδια που θες να εχει. Με λιγα λογια οχι μονο χτιζεις το συστημα που εσυ θες, αλλα μπορεις να προσθετεις τα κομματια στην αλυσιδα εν καιρο αν δεν υπαρχουν χρηματα, ή και να αναβαθμισεις/αντικαταστησεις καποιο κομματι της αλυσιδας εαν επελθει καποια βλαβη ή θες upgrade.

Oλα αυτα ειναι τα θετικα του να στησεις ενα συστημα με ξεχωριστα κομματια αναλογως των αναγκων σου.



 
Last edited:

venom7

New member
20 July 2015
51
Re: Απάντηση: Re: 5.1 σύστημα για ps4-ταινίες-pc! Custom HC ή Logi Z906? Προτάσεις κ

Μαλλον στα παρακατω αναφερεται.


Αλλα οπως μπορεις να διαπιστωσεις με ενα ψαξιμο στο σκρουτζ, θα μπορουσες να επιλεξεις 4 ιδια ηχεια βασης/βιβλιοθηκης και να προσθεσεις ενα κεντρικο.

Θα μπορουσες να επιλεξεις δυο καλυτερης ποιοτητας μπροστινα για δικαναλη ακροαση μουσικης, βαζοντας πισω για surround 2 φθηνοτερα.

Τελος, ψαχνεις για ενα subwoofer οπου μπορεις να το προσθεσεις αργοτερα, να επιλεξεις τον AV ενισχυτη της αρεσκειας σου, αναλογα με τα καλουδια που θες να εχει. Με λιγα λογια οχι μονο χτιζεις το συστημα που εσυ θες, αλλα μπορεις να προσθετεις τα κομματια στην αλυσιδα εν καιρο αν δεν υπαρχουν χρηματα, ή και να αναβαθμισεις/αντικαταστησεις καποιο κομματι της αλυσιδας εαν επελθει καποια βλαβη ή θες upgrade.

Oλα αυτα ειναι τα θετικα του να στησεις ενα συστημα με ξεχωριστα κομματια αναλογως των αναγκων σου.



Ευχαριστώ φίλε! Ξέρουμε πως τα πάνε από άποψη ποιότητας ήχου τα taga harmony v2? H τιμή τους είναι εξαιρετική και είναι πανέμορφα γιαυτό φοβάμαι λίγο την ποιότητα του ήχου! Έχεις να μου κάνεις κάποια πρόταση για ξεχωριστά ηχεία βάσης/βιβλιοθήκης? Η τιμή των taga πακετάκι όλα μαζί μου φαίνεται εξωπραγματικά καλή! Θα τα σήκωνε ο pioneer vsx 330? Aν τα σηκώνει (απ' οτι είδα στο amazon 1-2 χρήστες τα έχουν πάνω στον συγκεκριμένο) τότε με 470 ευρώ περίπου φτιάχνω ένα αξιοπρεπέστατο home cinema. Αργότερα προσθέτω και το sub!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
ο pioneer νομιζω 80 watt ανα καναλι βγαζει στα 8 ωμ.
Τα μικρα taga ειναι αφ ενος 6ωμα και δεν εχουν και μεγαλη ευαισθησια (85 ωμ αναφερουν)
Οκ δεν ειναι για πολυ τρελλες εντασεις μιας και αυτα 80 watt ισχυος δηλωνουν και μην ξεχνας πως ως δορυφορικα πλασαρονται και αυτα.
(3 ιντσες woofer εχουν)

Δεν τα εχω ακουσει για να διαπιστωσω τι ηχο εχουν, θα χρειαστουν ομως subwoofer μιας και στην καλυτερη δεν κατεβαινουν κατω απο 65hz συμφωνα με τα specs.


Tωρα οσον αφορα προταση, εκαρταται σε τι υψος θες να φτασεις τελικα. Μπορεις να επιλεξεις εναν ενισχυτη, να επιλεξεις 2 καλα ηχεια για μπροστα, δυο μετρια για πισω και μελλοντικα να προσθεσεις subwoofer και κεντρικο διαλογων.

Σαν vfm μαρκες, κοιταξε για magnat και wharefedale. Για λιγο πιο τσιμπημενες καταστασεις δες και dali zensor 3 για προστινα και dali pico για surround, αν εχεις σκοπο να ακους και μουσικη πιο ποιοτικα.

Τελος, αν και μικρος ο χωρος, το subwoofer θα ειναι απαραιτητο ακομα και για μουσικη, αν πας σε ηχεια βιβλιοθηκης με woofers 3-4 ιντσων. Ενω αν επιλεγουν μπροστινα με 6.5"-7" ιντσες, θα μπορεις να παιξεις την μουσικη σου καλυτερα και χωρις το μπουμαρισμα ενος sub στον μικρο χωρο. (εκτος κι αν εισαι bass lover με κλαμπατα ακουσματα μουσικης)

Επισης απο τη στιγμη που θα πας σε ξεχωριστα κομματια, καλο θα ειναι να διαβασεις λιγο για τους AV ενισχυτες και τι καλουδια προσφερουν αυτοι οχι μονο σε εισοδους-εξοδους ηχου-εικονας, αλλα και αν δεχονται ασυρματα καποια πηγη, και γενικοτερα ασυρματα πρωτοκολλα ή οτι αλλο παρεχουν σε σχεση με entry level μοντελα.

Ολα εξαρτωνται απο τις αναγκες σου και ποσο θες να εισαι και καλυμενος μελλοντικα. Δεν ειναι αναγκη αμεσως να πας σε ενα setup ακριβο, εξ αλλου κανενας δεν εμεινε μια ζωη με ενα συστημα. Οσο συνηθιζει το αυτι, ορεγεται και αναβαθμιση εν καιρω.

Παντως, απο multimedia δορυφορικα all in one οτι setup και να κανεις, καλυτερο ηχο θα εχεις. Ειδικα αν θες να ακους και καλυτερα μουσικη εκτος απο ταινιες.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Re: Απάντηση: 5.1 σύστημα για ps4-ταινίες-pc! Custom HC ή Logi Z906? Προτάσεις και Α

ο pioneer νομιζω 80 watt ανα καναλι βγαζει στα 8 ωμ.
Τα μικρα taga ειναι αφ ενος 6ωμα και δεν εχουν και μεγαλη ευαισθησια (85 ωμ αναφερουν)
Οκ δεν ειναι για πολυ τρελλες εντασεις μιας και αυτα 80 watt ισχυος δηλωνουν και μην ξεχνας πως ως δορυφορικα πλασαρονται και αυτα.
(3 ιντσες woofer εχουν)

Δεν τα εχω ακουσει για να διαπιστωσω τι ηχο εχουν, θα χρειαστουν ομως subwoofer μιας και στην καλυτερη δεν κατεβαινουν κατω απο 65hz συμφωνα με τα specs.


Tωρα οσον αφορα προταση, εκαρταται σε τι υψος θες να φτασεις τελικα. Μπορεις να επιλεξεις εναν ενισχυτη, να επιλεξεις 2 καλα ηχεια για μπροστα, δυο μετρια για πισω και μελλοντικα να προσθεσεις subwoofer και κεντρικο διαλογων.

Σαν vfm μαρκες, κοιταξε για magnat και wharefedale. Για λιγο πιο τσιμπημενες καταστασεις δες και dali zensor 3 για προστινα και dali pico για surround, αν εχεις σκοπο να ακους και μουσικη πιο ποιοτικα.

Τελος, αν και μικρος ο χωρος, το subwoofer θα ειναι απαραιτητο ακομα και για μουσικη, αν πας σε ηχεια βιβλιοθηκης με woofers 3-4 ιντσων. Ενω αν επιλεγουν μπροστινα με 6.5"-7" ιντσες, θα μπορεις να παιξεις την μουσικη σου καλυτερα και χωρις το μπουμαρισμα ενος sub στον μικρο χωρο. (εκτος κι αν εισαι bass lover με κλαμπατα ακουσματα μουσικης)

Επισης απο τη στιγμη που θα πας σε ξεχωριστα κομματια, καλο θα ειναι να διαβασεις λιγο για τους AV ενισχυτες και τι καλουδια προσφερουν αυτοι οχι μονο σε εισοδους-εξοδους ηχου-εικονας, αλλα και αν δεχονται ασυρματα καποια πηγη, και γενικοτερα ασυρματα πρωτοκολλα ή οτι αλλο παρεχουν σε σχεση με entry level μοντελα.

Ολα εξαρτωνται απο τις αναγκες σου και ποσο θες να εισαι και καλυμενος μελλοντικα. Δεν ειναι αναγκη αμεσως να πας σε ενα setup ακριβο, εξ αλλου κανενας δεν εμεινε μια ζωη με ενα συστημα. Οσο συνηθιζει το αυτι, ορεγεται και αναβαθμιση εν καιρω.

Παντως, απο multimedia δορυφορικα all in one οτι setup και να κανεις, καλυτερο ηχο θα εχεις. Ειδικα αν θες να ακους και καλυτερα μουσικη εκτος απο ταινιες.
Φίλε μου ευχαριστώ για το χρόνο σου! Παραπάνω αναφέρεσαι στα "μικρά" taga λογικά εννοείς τα taga harmony in move https://www.skroutz.gr/s/5072238/Taga-Harmony-inMove-5-0.html . εγώ έλεγα να ξεκινήσω με αυτά τα taga http://www.taga-audio.com/catalog,product,id,133,home_speakers_audio-video_series_tav-506_v.2. Πως βλέπεις τα specs? Θα μπορούν να σταθούν μόνα τους χωρίς sub woofer μέχρι να γίνει η αναβάθμιση? Τέλος και σημαντικότερο ο VSX 330 θα ζοριστεί πιστεύεις? Αν έχεις κάποια άλλη πρόταση εννοείται μου λες!!!
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Αν ο χώρος σου ειναι 3.2 x 3 όπως λες θέλεις μόνο μικρά ηχεία. γι αυτό και είπα ότι τα logitech με τα 300 ευρώ δεν είναι κακή λύση. όπως το βλέπω θέλεις μικρά ηχεία για να μπορείς να τα καρφώσεις/βιδώσεις στον τοίχο.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Αν ο χώρος σου ειναι 3.2 x 3 όπως λες θέλεις μόνο μικρά ηχεία. γι αυτό και είπα ότι τα logitech με τα 300 ευρώ δεν είναι κακή λύση. όπως το βλέπω θέλεις μικρά ηχεία για να μπορείς να τα καρφώσεις/βιδώσεις στον τοίχο.

Από τη μία, έχεις πολύ δίκιο φίλε μου. Από τη άλλη το δωμάτιο τα έχω κάνει gaming room,στην ουσία μόνο εγώ μπαίνω άντε άλλος ένας. Δε με νοιάζει τόσο ότι τα ηχεία θα πιάσουν χώρο όσο η ποιότητα του ήχου! Το θέμα είναι εάν τα logi είναι κοντά σε ποιότητα ήχου σε σχέση με τα παραπάνω συστήματα που σκέφτομαι. Ξέρω ότι δεν είναι καλύτερα , μην τρελαθούμε κιόλας αλλά αν είναι κοντά με τα παραπάνω, ειδικά για ταινίες-gaming που τα θέλω τότε γλιτώνω πολλά χρήματα! Φοιτητής είμαι εξάλλου, φτιάχνω ένα καλό HC όταν θα έχω δικό μου σπίτι και όχι στο δωματιάκι που είμαι τώρα!
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
venom 7 μιλαμε για 9 τ.μ. χωρο, οπου ηχεια δαπεδου σιγουρα θα μπουμαρουν. Σαφως και τα μεγαλα taga που εβαλες μπορουν να παιξουν μια χαρα χωρις subwoofer, κατεβαινουν μεχρι τα 45hz λενε τα specs, ομως θα μπουμαρουν ισως σε σημειο ενοχλητικο.

Δεν ξερω βεβαια και τι θα συμβει και με τα στασιμα κυματα, μιας και το δωματιο ειναι σχεδον τετραγωνο, οπου ειναι οτι χειροτερο για τις χαμηλες συχνοτητες.


Τωρα οσον αφορα το θεμα ζορισματος του ενισχυτη, μιας και τα ηχεια ειναι 6ωμα, καλο θα ηταν να μην τον τσιτωνεις σε ενταση παρα πολυ δυνατα στο τερμα, αν και αν κατι παει στραβα θα επεμβει το κυκλωμα υπερθερμανσης του ενισχυτη.

Παντως ως ηχεια δαπεδου τοσο σε μουσικη αναπαραγωγη, οσο και για ταινιες θα σε καλυψουν σαν συχνοτικο φασμα. Τα περιφερειακα τυχον βιβλιοθηκης χωρις sub απλα θα εχουν μια απωλεια χαμηλων αλλα μικρο το κακο, η μεγαλυτερη ποσοτητα πληροφοριων βγαινει απο τα left/right στις ταινιες.

Σαφως εννοειται πως οταν μιλαμε για ηχεια δαπεδου αλλα και βασης, θα παιζουν καλυτερα απο δορυφορικα τυπου logitech τοσο σε σταθμες οσο και σε ποιοτητα. Oμως μην ξεχνας πως οτι ακους ειναι παντα σε συναρτηση με τον χωρο και το στησιμο του ηχειου.
Αν τα δαπεδου taga προοριζονται μονιμα για των 9 τ.μ. δωματιο, θα ελεγα οτι δεν ειναι η βελτιστη επιλογη. Με προβληματιζει αρκετα το μπουμαρισμα. Σε τετοιο χωρο θα επελεγα ενα ζευγαρι βασης με τουλαχιστον 6.5 ιντσες ενα woofer.
Τα dali zensor 3 που ανεφερα πριν θεωρω πως εκτος απο την ελλειψη μπουμαρισματος θα εδιναν και καλυτερες μεσαιες.
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Re: Απάντηση: 5.1 σύστημα για ps4-ταινίες-pc! Custom HC ή Logi Z906? Προτάσεις και Α

venom 7 μιλαμε για 9 τ.μ. χωρο, οπου ηχεια δαπεδου σιγουρα θα μπουμαρουν. Σαφως και τα μεγαλα taga που εβαλες μπορουν να παιξουν μια χαρα χωρις subwoofer, κατεβαινουν μεχρι τα 45hz λενε τα specs, ομως θα μπουμαρουν ισως σε σημειο ενοχλητικο.

Δεν ξερω βεβαια και τι θα συμβει και με τα στασιμα κυματα, μιας και το δωματιο ειναι σχεδον τετραγωνο, οπου ειναι οτι χειροτερο για τις χαμηλες συχνοτητες.


Τωρα οσον αφορα το θεμα ζορισματος του ενισχυτη, μιας και τα ηχεια ειναι 6ωμα, καλο θα ηταν να μην τον τσιτωνεις σε ενταση παρα πολυ δυνατα στο τερμα, αν και αν κατι παει στραβα θα επεμβει το κυκλωμα υπερθερμανσης του ενισχυτη.

Παντως ως ηχεια δαπεδου τοσο σε μουσικη αναπαραγωγη, οσο και για ταινιες θα σε καλυψουν σαν συχνοτικο φασμα. Τα περιφερειακα τυχον βιβλιοθηκης χωρις sub απλα θα εχουν μια απωλεια χαμηλων αλλα μικρο το κακο, η μεγαλυτερη ποσοτητα πληροφοριων βγαινει απο τα left/right στις ταινιες.

Σαφως εννοειται πως οταν μιλαμε για ηχεια δαπεδου αλλα και βασης, θα παιζουν καλυτερα απο δορυφορικα τυπου logitech τοσο σε σταθμες οσο και σε ποιοτητα. Oμως μην ξεχνας πως οτι ακους ειναι παντα σε συναρτηση με τον χωρο και το στησιμο του ηχειου.
Αν τα δαπεδου taga προοριζονται μονιμα για των 9 τ.μ. δωματιο, θα ελεγα οτι δεν ειναι η βελτιστη επιλογη. Με προβληματιζει αρκετα το μπουμαρισμα. Σε τετοιο χωρο θα επελεγα ενα ζευγαρι βασης με τουλαχιστον 6.5 ιντσες ενα woofer.
Τα dali zensor 3 που ανεφερα πριν θεωρω πως εκτος απο την ελλειψη μπουμαρισματος θα εδιναν και καλυτερες μεσαιες.
Δεν ξέρω ακριβώς τι είναι το μπουμάρισμα αλλά κάπου πάει το μυαλό μου! Δυστυχώς ο χώρος είναι 9-10 τ.μ. και τετράγωνος. Στη μία πλευρά έχω από αριστερά προς δεξιά βιβλιοθήκη-τηλεόραση-υπολογιστή και ακριβώς απέναντι καναπέ κολλημένο σχεδόν στο τοίχο.

Απόσταση θέασης 2μ. Στη μέση ένα μικρό τραπεζάκι. Ο χώρος είναι καθαρά για gaming και ταινίες γιαυτό θέλω να βάλω ένα καλό 5.1 σύστημα. Για να αποφύγω το μπουμάρισμα που αν κατάλαβα καλά είναι κάτι σαν να μπουκώνει ο ήχος να μη κυκλοφορεί καλά στο χώρο να ακούγεται σαν βουητό? Λογικά λοιπόν χρειάζομαι ηχεία βάσης κρεμασμένα στους τοίχους να στοχεύουν εμένα. Sub woofer χρειάζομαι ένα μικρό φαντάζομαι για εδώ μέσα έτσι?

Tα dali μου φαίνονται λίγο ακριβά στα 310Ε για μπροστά μόνο! Αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη.

Αλλιώς με βλέπω για τα Logitech αφού ο χώρος μου έχει χάλια διάταξη, αν βέβαια δεν μπουμάρουν και αυτά εδώ μέσα. Για να καταλάβετε τα βασικά ηχεία θα μπουν στο τοίχο και θα έχουν απόσταση μεταξύ τους 1.90μ. Η θέση θέασης είναι απέναντι στα 2 μέτρα. Περίπου 2.70μ θα έχουν απόσταση τα surround από τα μπροστά!
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Re: Απάντηση: 5.1 σύστημα για ps4-ταινίες-pc! Custom HC ή Logi Z906? Προτάσεις και Α

Τι λέτε για αυτό? https://www.amazon.de/Yamaha-AYHT18...TF8&qid=1507813523&sr=1-21&keywords=yamaha+av
Γνώμη για τον ενισχυτή? Υamaha htr 2071 .. Στα 300 ευρώ νομίζω ότι η τιμή είναι πολύ καλή. Εντάξει τα ηχεία δεν είναι και τα καλύτερα έχει τα yamaha nsp 40 αλλά με παθητικό sub. Απ' ότι είδα παίρνει και ενεργό sub! Η τιμή του ενισχυτή μόνο στην Ελλάδα κάνει περίπου 275 ευρώ!
 

venom7

New member
20 July 2015
51
Ευχαριστώ φίλε, μπορείς να ξαναβάλεις τα link , γτ δε δουλεύουν τα παραπάνω ή γράψε το μοντέλο να τα βρω!
 

jim_markou

Senior Member
8 October 2009
395
Ευχαριστώ φίλε, μπορείς να ξαναβάλεις τα link , γτ δε δουλεύουν τα παραπάνω ή γράψε το μοντέλο να τα βρω!
ROTH OLI RA1
https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=p2047675.m570.l1313.TR1.TRC0.A0.H1.Xroth+oli+ra1.TRS0&_nkw=roth+oli+ra1&_sacat=0
MISSION LX1
http://https://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_odkw=roth+oli+ra1&_osacat=0&_from=R40&_trksid=p2045573.m570.l1313.TR3.TRC1.A0.H0.XMISSION+LX+1.TRS0&_nkw=MISSION+LX+1&_sacat=0
κ αν μπορεισ να ανεβεις λιγο κ να πας στο LX2
https://www.whathifi.com/mission/lx-2/review
σου βαζω λινκ απο ebay γιατι εχουν αρκετη διαφορα τιμης με εδω
 

mitsink

New member
13 October 2017
2
Z906 με κλειστά μάτια φιλε, απιστευτος ήχος και ειναι ακριβώς για αυτο που θες.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Απάντηση: Re: 5.1 σύστημα για ps4-ταινίες-pc! Custom HC ή Logi Z906? Προτάσεις και Α

Z906 με κλειστά μάτια φιλε, απιστευτος ήχος και ειναι ακριβώς για αυτο που θες.

E καλα, αναλογα με ΤΙ τα συγκρινεις. Αν τα συγκρινεις με μικροσκοπικα ηχεια pc, οκ.

"Satellites: 335 watts RMS (5 x 67 watts per channel {4 ohms at 3.85kHz, at 10% THD"

Κι αν στο αναλυσω:

67 w ΑΝΑ καναλι αλλα ΟΧΙ οταν παιζουν ολα μαζι ταυτοχρονα.
67w ανα καναλι αλλα στα 4ωμ, στα 8 ωμ σε αντιστοιχια ενος ηχειου/ενισχυτη, ειναι τα μισα.
67w ανα καναλι αλλα μονο σε μια συγκεκριμενη συχνοτητα και οχι απο 20Hz-20khz

Κατσε και φαντασου τωρα ποσα watt ειναι αυτα τα συνολικα 500w, αν τα υπολογισεις με τα αντιστοιχα δηλωμενα ενος ξεχωριστου ενισχυτη, οπου δινει στα specs τα watt ανα ολο το συχνοτικο φασμα σε 8 ωμ και σε επιπεδα αρμονικης παραμορφωσης κατω του 0.5%
Τελος φανταζομαι αντιλαμβανεσαι τι σημαινει αρμονικη παραμορφωση 10% στον ηχο.

Στα των μειονεκτηματων στα all in one δεν θα σταθω (καιγεται πλακετα και παει ολο το συστημα στραφι, τα μικρης εμπεδησης ηχεια δεν ταιριαζουν μετα ευκολα σε αλλους ενισχυτες κλπ) γιατι εξ αρχης αυτα ειναι γνωστα και το αποδεχεσαι λογω του μικρου κοστους κτησης.

Εχουν αναφερθει παραπανω καλυτερες προτασεις για καλυτερο ηχο σε σχεση με τα z906.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
ο χώρος είναι 3.2 x 3 ... τα πιο πολλά μικρά χωριστά ηχεία έχουν bass reflex στο πίσω μέρος, οπότε που θα τα κρεμάσει; :D