Καλωδιο ρευματος απο πινακα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Σκεφτομαι αυτον τον μηνα να τραβηξω μια γραμμη να τελειωνω και με αυτο.

η 1η επιλογη ειναι να παρω απλο καλωδιο που βαζουν οι περισσοτεροι 3χ2,5. τωρα με ποσους κλωνους και τετοια δεν ξερω οποτε τα φωτα σας. εχω διαβασει οτι οσοι περισσοτεροι κλωνοι τοσο και το καλυτερο οποτε εαν καποιος ξερει καποιο με πολλους κλωνους(νομιζω το κοκκινο εχει καπου 20-25) ας πει.επισης εαν προτιματε καποια συγκεκριμενη εταιρια της αγορας που να εχει σχετικα καλη ποιοτητα για το εχω και αυτο κατα νου.

η 2η επιλογη ειναι τοbelden 83803.θα βγει παραπανω σιγουρα αλλα εαν αξιζει γιατι οχι.το εχω στα μηχανηματα μου κ μ αρεσε.αλλα δεν γνωριζω εαν κανει για γραμμη.κατι αλλο απο καλωδια δεν πηγε ο νους μου.

Βυσμα δεν ξερω εαν αξιζει για oyaide και εαν εχει νοημα αλλιως gigawatt κανα 25αρι κανει εαν θυμαμαι καλα.

Ασφαλειοθηκη cryo fuse holder 26 ευρω και μια ασφαλεια απλη.

 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Νίκο το 83803 δεν είναι για να τραβήξεις γραμμή .
Πάρε απλο ηλεκτρολογικό καλώδιο 2.5 χ3 ή το πολύ -πολύ 4χ3 [μονόκλωνο] και στερέωσε το καλά
Και κυρίως φέρε ηλεκτρολόγο να κάνει αυτή τη δουλειά
Σε χρειαζόμαστε ακέραιο και όχι ψημένο
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
α οκ παιδες... δεν το ξερα....εαν και δεν καταλαβαινω γτ δεν κανει.καλωδιο το ενα καλωδιο και το αλλο.

οπως και να χει...πετρο γιατι λες για μονοκλωνο;.....
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Nίκο το συγκεκριμένο καλώδιο δεν είναι καθόλου μα καθόλου εύκαμπτο,έχω τι αμφιβολίες μου αν μπορεί να κρατηθεί στο τοίχο με απλή ρόκα [έστω και μακρυά ] Επίσης δεν κάνει εύκολα κούρμπες για να ακολουθήσει τη διαδρομή .
Είναι καλό καλώδιο ,αλλά θυμίζει ακόντιο .
Με τις ανάγκες που έχεις ,που δεν ξεπερνούν ούτε κάν αγγίζουν το 1.5 KW ,νομίζω ότι 3χ2.5 είναι υπεραρκετό .
Τώρα αν σκοπεύεις αργότερα να πάρεις τον M.L 332 ή κάτι αντίστοιχο ,τότε βάλε 3χ 4μμ.
Υπάρχουν κάποιοι που προτιμούν το μονόκλωνο και κάποιοι το πολύκλωνο .
Στο 3χ2.5μμ βάλε ότι θέλεις ,στο 3χ 4.. μονόκλωνο γιατί με το πολύκλωνο θα σε κυνηγάει ο ηλεκτρολόγος και θα έχεις προβλήματα στήριξης .
Προσωπικά έβαλα μονόκλωνα ,απλό ηλεκτρολογικό .
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Απάντηση: Re: Καλωδιο ρευματος απο πινακα

Έχω ακούσει το μονοκλωνο ειναι πιο ξερο. Ισχύει;

Nίκο ,τη γραμμή δεν τη τραβάμε ούτε για ξερά -ούτε για γλυκά και αναλυτικά πρίμα ,κλπ,κλπ
Φώναξε ένα ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει μια γραμμή από τον πίνακα και μην ασχολείσαι με τα υπόλοιπα .
 

leo1964

AVClub Fanatic
12 May 2010
10,381
Νησί των Φαιάκων
Απάντηση: Re: Καλωδιο ρευματος απο πινακα

Nίκο ,τη γραμμή δεν τη τραβάμε ούτε για ξερά -ούτε για γλυκά και αναλυτικά πρίμα ,κλπ,κλπ
Φώναξε ένα ηλεκτρολόγο να σου τραβήξει μια γραμμή από τον πίνακα και μην ασχολείσαι με τα υπόλοιπα .

:2thumb22sup:
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Βλακείες! Εγώ ακούω και τα καλώδια που έχει η ΔΕΗ στις κολώνες. Πολύ στεγνά και μεσαιάτα. Θα κάνω αίτηση να τα αλλάξουν.......
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
καταρχας φωναζεις ηλεκτρολογο.
Αφου θα βαλεις ασφαλειοθηκη,καν'το ολοκληρωμενο και βαλε και μια καλη ασφαλεια,θα σε αποζημιωσει.
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
καταρχας φωναζεις ηλεκτρολογο.
Αφου θα βαλεις ασφαλειοθηκη,καν'το ολοκληρωμενο και βαλε και μια καλη ασφαλεια,θα σε αποζημιωσει.

Τώρα εσύ ανοίγεις πληγές με την ασφάλεια .
Για τον ηλεκτρολόγο είναι αυτονόητο
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
δεν εχει να χασει τιποτα,μονο να κερδισει.
Δεν ειναι και κανενα τρελο ποσο,εδω δινει σε καλωδια,η ασφαλεια θα ειναι το προβλημα;
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
δεν εχει να χασει τιποτα,μονο να κερδισει.
Δεν ειναι και κανενα τρελο ποσο,εδω δινει σε καλωδια,η ασφαλεια θα ειναι το προβλημα;


Λάκη ,όπως βλέπεις όλοι τον προτρέπουμε η δαπάνη να κρατηθεί χαμηλά για να τα ξοδέψει εκεί που πρέπει ,δηλ στα ηχεία [πρωτίστως] .
Την ασφάλεια την αλλάζει ,αργότερα -αν λύσει τα υπόλοιπα .
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
Λάκη ,όπως βλέπεις όλοι τον προτρέπουμε η δαπάνη να κρατηθεί χαμηλά για να τα ξοδέψει εκεί που πρέπει ,δηλ στα ηχεία [πρωτίστως] .
Την ασφάλεια την αλλάζει ,αργότερα -αν λύσει τα υπόλοιπα .

πρωτα τα πρωτα.
Ξεκινας απο πινακα και μετα ολα τα υπολοιπα.
Η ασφαλεια ειναι απαραιτητη κι οποιος δεν εχει δοκιμασει,απλα δεν ξερει τι χανει.
Οταν ''καθαρισεις'' με τα ρευματα,μπορεις ν'ασχοληθεις και με τα υπολοιπα,οχι το αντιθετο.