Βοηθεια για στησιμο σε ηχο σε 25τμ.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ειμαι σε ενα μικρο μεν, προσφατο δε, σπιτι, χωρις τηλεοραση ακομα, και ο μονος τροπος ψυχαγωγιας ειναι το pc στο "σαλονι", με κατι βασικα αρχαιολογικης αξιας altec lansing ηχεια-μινιατουρες, τα οποια εχουν αρχισει να με εκνευριζουν.
Επειδη ενιοτε μου αρεσει να ακουω μουσικη δυνατα, και βασικο δοκιμαστικο ειναι το Harem απο Sarah Brightman, οπου οι ψηλες (ειδικα αυτες!) κανουν παρασιτα και "γρατζουνανε" αν το δυναμωσω πολυ και το μπασο τριζει, ψαχνω λυσεις αν μη τι αλλο τουλαχιστον αξιοπρεπους ηχου ακομα και σε υψηλη ενταση. Ακομα και σε ενα φτηνο 2.1 logitech της μανας μου, σε υψηλη ενταση τα φωνητικα ειναι γιουχου και πολ χαμηλα, ενω το μπασο τριζει λες και θα πεσει το σπιτι στο κεφαλι μας.
Παλαιοτερα εχω δοκιμασει να συνδεσω ενα στερεοφωνικο technics με τον η/υ, οπου ο ηχος ηταν πολυ καλος αλλα η ενταση ηταν απαραδεκτη.
Για να ειμαι ξεκαθαρος, οι πηγες ηχου μου ειναι ειτε καποια cd που εχω, ειτε- και κυριως- mainstream πηγες ηχου απο το διαδικτυο, youtube κλπ., ή μερικες φορες κατεβασμα καποιου κομματιου σε καλυτερη ποιοτητα.
Ψαχνοντας λιγο στο διαδικτυο για καλα pc ηχεια, ειδα πολλες ιστοσελιδες να συγκλινουν στα audioengine a2/a5+, hd3.
Παρολαυτα, παντα ειναι καλυτερο να παρεις τη γνωμη καποιων που ασχολουνται με το θεμα!

Θα ξεκινησω δηλωνοντας οτι δεν εχω καμια επαφη με τον χωρο του καλου ποιοτικου ηχου, ουτε τις γνωσεις να αντιληφθω περιεργα ακρωνυμια και τεχνικους ορους, παρα μονο το αυτι μου. Και ιδου οι αποριες μου, για τις οποιες ζηταω την βοηθεια σας:
1. Δεν εχω καρτα ηχου, θα χρειαστω?
2. Ειναι προτιμοτερο να παρω ηχεια αποκλειστικα και μονο για τον υπολογιστη μου ή να προχωρησω σε μια λυση ενισχυτη κλπ. που θα συνδεεται με τον υπολογιστη και ο,τι αλλο θελω να προσθεσω?

Στο μυαλο μου ειχα δυο επιλογες, η μια αφορα την αγορα ηχειων μονο για τον υπολογιστη και βλεπουμε, και η δευτερη, στην οποια εχω μεγαλυτερη προτιμηση αλλα δεν ξερω τι κοστος εχει και ποσο ευκολη και αποδοτικη ειναι, παιρνει ως κυρια πηγη τον η/υ και απο κει και περα υπαρχει ενας ενδιαμεσος σταθμος που διαχειριζεται ηχητικα ολα τα υπολοιπα, απο ραδιο ως ηχο τηλεοραση μεχρι μουσικη που να την ακουει το επομενο τετραγωνο.

Επειδη, οπως προειπα, ειμαι ασχετος με το αντικειμενο, ουδεμια ιδεα εχω για το κοστος οποιασδηποτε υλοποιησης, μπορω μονο να σας πω οτι υπαρχουν διαθεσιμα 1000ευρω αρχικα για αμεση χρηση, με μια προοπτικη διπλασιασμου προϋπολογισμου τα χριστουγεννα, και με το σκεπτικο πλανου προοδευτικης αναπτυξης μιας σοβαρης ή/και περιπλοκης λυσης που θα προταθει χρηματοδοτουμενης απο 500 ευρω περιπου το εξαμηνο.

Αρχικα λοιπον σας ζητω να βρουμε ποια ειναι η σωστη λυση, ποσο περιπου θα κοστισει, κι απο κει και περα ποια κομματια θα επρεπε να παρω.
Ζητω συγγνωμη αν η ολη τοποθετηση μοιαζει με business plan, αλλα δυστυχως λογω δουλειας, δεν μπορω να θεσω το θεμα διαφορετικα.

Ευχαριστω εκ των προτερων για οποια προταση
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Μαλιστα. Ηδη αρχισαμε με λεξεις περιεργες οπως δικαναλο και πολυκαναλο. Ακριβως επειδη δεν εχω ιδεα ποιες ειναι οι διαφορες αναμεσα σε οσα εχω διαβασει εδω, τι θα μου δωσει το ενα και τι το αλλο? Πραγματικα συγγνωμη απο τωρα, αλλα οντως η επαφη μου ειναι τετοια που προτιμω να μου πεις "καλυτερα δικαναλο παρα πολυκαναλο", παρα να με ρωτας. Ή αν ρωτας, να μου πεις σε γενικες γραμμες που ειναι η διαφορα.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πολυκαναλο σημαίνει σύγχρονα φορμάτ ήχου, πέντε ηχεία στο χώρο, τρία μπροστά με τηλεοραση ή προβολεα και δύο πίσω (που σημαίνει καλωδιομανι στο σαλονι). Σε ταινίες δημιουργείται ένας θόλος ήχου γύρω σου. Φυσικά ένα τέτοιο σύστημα σε απόλυτες επιδόσεις δύσκολα να φτάσει ενα καθαρα δικαναλο συστημα σε ακροαση μουσικης αφου απο πλευρας προυπολογισμου θα πηγαινε φυσιολογικα μιαμιση φορα πανω σε κοστος. Αλλά στις ταινίες who really cares...
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ετσι οπως το θετεις, νομιζω οτι ενα δικαναλο συστημα ειναι προτιμοτερο, περισσοτερο ακουω μουσικη στο σαλονι παρα βλεπω ταινιες.
Και δεν νομιζω να μας απογοητευσει ο ηχος για καποια ταινια που θα δουμε.
Ασχετο, για games ποιος ηχος ειναι προτιμοτερος?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Άλλη ερώτηση καταλυτική σημασίας είναι η εξης:
Τα τετραγωνικά σου, με μια απόσταση 2-2,5μ από τα ηχεία καλύπτονται και με ηχεία βάσης. Χάνεις κατ' χαμηλά που με δαπέδου θα το έχεις. Αλλά τα δαπέδου ακριβώς επειδή μπορούν να βγάλουν περισσότερες χαμηλές συχνότητες είναι επιφοβα στην τοποθέτηση. Θέλουν αέρα γύρω τριγύρω και μπροστά τους. Εννοώ πάνω από μισό μέτρο ελευθερίας. Αν δε μπουν σωστά κινδυνεύεις το μπάσο να υπερκαλύπτει τις μεσαίες συχνότητες και να ακους ουρές. Δηλαδή η νότα που κανονικά κρατάει 0,2 sec στην ηχογράφηση στο χώρο σου να τραβάει 1sec και με μεγάλη ένταση. Και τελικά να μπερδεύεται με τις υπόλοιπες.
Τον έχεις το χώρο για δαπεδου;
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Αποσο βλεπω γυρω μου μπορω να τοποθετησω τα ηχεια ετσι ωστε να εχουν μια "κενη" περιοχη ακτινας 0,5 μετρου περιπου γυρω τους. Ειναι εντυπωσιακο παντως τι μπορει κανεις να δει στο χωρο του οσο μιλαμε εδω περα!
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Θεωρω οτι η προσεγγιση ειναι σωστη, εστω και ενστικτωδως και εαν σε κανει να νιωσεις καλυτερα, προσωπικα εαν ξεκινουσα απο την αρχη παλι την ενασχοληση με το αθλημα της πιστης αναπαραγωγης των μουσικων δρωμενων, αυτο που θα εκανα ειναι ενα ζευγαρι ενεργων ηχειων, τα καλυτερα που θα υποστηριζε το budget μου.

Επομενως η προταση μου, εαν η αποσταση ακροασης ειναι εως τα 2 μετρα ειναι ενα ζευγος jbl lrs308 και τα υπολοιπα λεφτα σε οποιο καλυτερο dac-προενισχυτη μπορουσα να βρω

Dac ειναι μια συσκευη που μετατρεπει τον ψηφιακο ηχο σε αναλογικο και πανω της, αντι της καρτας ηχου, μπορει να συνδεθει ενας η/υ οπου θα εκτελει χρεη πηγης

Τα ενεργα ηχεια εχουν ενσωματωμενο ενισχυτη, αρα αποφευγουμε τη διαδικαδια ταιριασματος ηχειων με ενισχυτη και συνηθως ειναι εξαιρετικα value for money

Αρα γυρω στα 500 ευρω θα ειναι τα 2 ηχεια με τις βασεις τους και τα καλωδια και τα υπολοιπα λεφτα σε οποιο dac προενισχυτη μπορεις να βρεις με την προτποθεση να εχει ρυθμιστικο εντασης

Καποιες προτασεις ειναι απο το φθηνοτερο προς το ακριβοτερο τα εξης σε καρτες ηχου και dac:
Focusrite solo ή 2i2
Aune s16 μεταχ ή s6
Marantz hd dac 1
Pioneer u 05
Το οποιο τελευταιο εχει και τηλεχειρισμο απλα ξεφευγει λιγο σε κοστος

Σε καθε περιπτωση προσπαθησε να ακουσεις εστω και καποιο σετ για να δεις εαν σου ταιριαζει και πραξε αναλογως
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Αισθητικα και μονο νομιζω ο marantz ειναι οτι πρεπει, ψαχνοντας και λιγο στο διαδικτυο ειδα οτι εχει και τηλεκοντρολ και θεωρειται καλος.
Αν καταλαβα καλα αυτη η συσκευη ειναι κανονικα και ενιχυτης. Αυτο σημαινει οτι σηκωνει και ηχεια που δεν εχουν δικη τους τροφοδοσια οπως τα jbl ή καταλαβα κατι λαθος?
Στο θεμα των ηχειων, επανερχομαι στο ζητημα του χωρου, και νομιζω οτι το να τοποθετησω καποια ξεμπαρκα μεσα στο μικρο χωρο ωστε να τηρουνται οι αποστασεις που ειπε ο πανοραμιξ παραπανω θα ηταν αβολο, θα προτιμουσα κατι που να μπορει να μπει σε ραφι βιβλιοθηκης ή σε καποια γωνια ή κοντα σε τοιχο, δεν ξερω αν αυτο σημαινει συγκεκριμενα/διαφορετικα ηχεια απο αυτα που ηδη προταθηκαν.
Τα ειδα τα jbl και διαβασα οτι ειναι εξαιρετικο vfm, αλλα ποσο ασχημα (υποκειμενικο φυσικα) βρε παιδι μου!

Edit: Κατι που επισης δεν εχω καταλαβει. Εαν θελω να συνδεσω ενα πικαπ παραδειγματος χαρη, ειναι δυνατον ή μιλαμε για εντελως αλλη συσκευη? Εγω εχω μεινει στα παλια, που επαιρνες εναν ενισχυτη και εβαζες πανω οτι χρειαζοσουν.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Έχει ενισχυτή ακουστικών δεν έχει έξοδο για ηχεία.
Επίσης όλα τα dac που σου προτάθηκαν έχουν διαφορετικές ηχητικές υπογραφές. Πρέπει να ακούσεις για να διαλέξεις.
Για να συνδέσεις πολλές πηγές σε ενεργό ηχείο πρέπει να βάλεις ένα προενισχυτή ή κάποιο dac το οποίο να λειτουργεί ως προενισχυτής και με analog in όπως πχ αυτό http://www.teac.com/product/ud-503/
που έχει και μια είσοδο analog in στην οποία θα βάλεις το πικάπ.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Αν θέλεις ενεργά ηχεία για ράφι θα πάρεις κάτι πιο μικρό και κατά προτίμηση με μπροστινό bass reflex.
Αυτά τα ηχεία https://www.skroutz.gr/s/4008242/Audioengine-A5.html είναι από τις καλύτερες επιλογές με ήχο ιδανικό για πολύωρες μουσικές απολαύσεις και όχι ξερό μόνιτορ ήχο όπως έχουν τα περισσότερα επαγγελματικά ενεργά ηχεία.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Παντως ειναι επεκτασιμο αν καταλαβαινω σωστα, αυτο με ενδιαφερει. Ή, αν ειναι να το θεσω αντιστροφα, αν ειχα ενα στερεοφωνικο που προσθετεις οτι θελεις, το μονο που θα μου ελειπε για να το συνδεσω με τον η/υ θα ηταν ενα dac. Σωστα?
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ανακεφαλαιωνοντας, μην κανω καμια πατατα:
1. Πρωτη προτεραιοτητα ενα DAC
2. Προσθετω ηχεια για το γραφειο του υπολογιστη
3. Για επαρκη/δυνατο ηχο σε ολο το χωρο μπορω στο μελλον να προσθεσω αυτα τα ηχεια
4. Εαν θελω να συνδεσω καποια κομματια που εχω (ραδιο, πικαπ κλπ.) συνδεω εναν προενισχυτη στο dac, και ειμαι καλυμενος απο καθε αποψη.

Τα 3/4 μπορουν και σε αντιστροφη σειρα λογικα.
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Για το 3: πρέπει να υπάρχει και ένα δεύτερο ζεύγος εξόδων να συνδεθεί το δεύτερο ζεύγος ηχείων. ...οπότε πρέπει να προβλεφθει ανάλογα.
Για το 4: το ανάποδο. ...συνδεεις το dac στον προενισχυτή.....αυτος που έχεις βάλει είδα ότι έχει δύο εξόδους. ...το θέμα είναι αν δουλεύουν και οι δύο ταυτόχρονα. ...ψάχτο λίγο και αν ναι είσαι άρχοντας.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Ανακεφαλαιωνοντας, μην κανω καμια πατατα:
1. Πρωτη προτεραιοτητα ενα DAC
2. Προσθετω ηχεια για το γραφειο του υπολογιστη
3. Για επαρκη/δυνατο ηχο σε ολο το χωρο μπορω στο μελλον να προσθεσω αυτα τα ηχεια
4. Εαν θελω να συνδεσω καποια κομματια που εχω (ραδιο, πικαπ κλπ.) συνδεω εναν προενισχυτη στο dac, και ειμαι καλυμενος απο καθε αποψη.

Τα 3/4 μπορουν και σε αντιστροφη σειρα λογικα.

Στο περίπου έτσι ξεκινάς και ακούς καλή μουσική.
Αυτή είναι μια λογική σειρά , τώρα το το συσκευές θα επιλέξεις είναι θέμα προσωπικού γούστου , τα παραπάνω που προτάθηκαν
είναι ενδεικτικά.
Το σωστό είναι να προηγηθούν ακροάσεις πριν την τελική επιλογή.

Υ.Γ - το dac και τα επιπλέον κομμάτια τα συνδέεις στον προενισχυτή και μετά τα ηχεία στην έξοδο του προενισχυτή.
ο συγκεκριμένος προ έχει δύο εξόδους που δουλεύουν κατ' επιλογή άρα με πολύ ευκολία προσθέτεις και άλλα ενεργά ηχεία στο μέλλον και τα
δουλεύεις εκ περιτροπής ή εναλλακτικά πουλάς τα παλιά ηχεία!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,387
Πειραιας
Απ ότι είδα τα Audioengine έχουν έξοδο.
Άρα λογικά εκεί πάνω θα μπορείς να συνδεσεις το άλλο ζεύγος ενεργών ηχείων.
Μόνο ψάχτο λίγο, για να δεις αν ταιριάζουν τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά των συνδέσεων.

Επισης αν πάρεις τελικά τον πρό που έχεις βάλει, βεβαιωσου ότι μπορούν να βγάλουν ήχο και οι δύο έξοδοι ταυτοχρονα,διαφορετικά ΔΕΝ θα μπορούν να παίζουν και τα τέσσερα ηχεια μαζί.
Αν βέβαια πάρεις τα Audioengine δεν έχεις θέμα. ...συνδεεις το δεύτερο ζεύγος στη εξοδο των audioengine με την προϋπόθεση όπως είπα ,να ταιριάζουν τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Μιχάλη φαντάζομαι δεν θέλει να τα παίζει ταυτόχρονα μάλλον μιλάει γενικά για μελλοντική
αναβάθμιση σε μεγαλύτερα ηχεία , ας μην τον μπερδεύουμε.

@kontinos - χωρίς να θέλω να πατρονάρω για κανένα λόγο τα A5+ , είδα ότι έχουν δύο αναλογικές εισόδους , άρα στην μια συνδέεις το dac
και στην άλλη το πικαπ ή το tuner και παίζεις εκ περιτροπής.
 

kontinos

Established Member
31 May 2011
178
Ετσι κι αλλιως προς το παρον θα περιοριστω στην αγορα ενος dac αφου θεωρειται τοσο απαραιτητο, και ενεργων ηχειων, και θα πειραματιστω με ενα ηδη υπαρχον στερεοφωνικο. Λογικα αν το dac εχει δυο εξοδους, στη μια μπορουν να μπουν τα ηχεια και στην αλλη ο ενισχυτης του στερεοφωνικου. Εκει θα δω κι αν μπορουν να παιζουν ολα μαζι ταυτοχρονα ή θα παιζουν χωριστα.
Για τις υλοποιησεις ακομα δεν ειμαι εντελως σιγουρος.
Εδω καλα καλα δεν ξερω αν προτιμω ενεργα ή παθητικα ηχεια, αλλα δεδομενου οτι ενα ζευγαρι ενεργα με ενσωματωμενο dac οπως τα Α5+ θα μπορουν να παιζουν και απευθειας απο τον η/υ, το να τα αγορασω απο τωρα σιγουρα δεν ειναι λαθος.
 

drifter

New member
23 March 2010
33
Μοσχάτο
Απάντηση: Re: Βοηθεια για στησιμο σε ηχο σε 25τμ.

Ετσι κι αλλιως προς το παρον θα περιοριστω στην αγορα ενος dac αφου θεωρειται τοσο απαραιτητο, και ενεργων ηχειων, και θα πειραματιστω με ενα ηδη υπαρχον στερεοφωνικο. Λογικα αν το dac εχει δυο εξοδους, στη μια μπορουν να μπουν τα ηχεια και στην αλλη ο ενισχυτης του στερεοφωνικου. Εκει θα δω κι αν μπορουν να παιζουν ολα μαζι ταυτοχρονα ή θα παιζουν χωριστα.
Για τις υλοποιησεις ακομα δεν ειμαι εντελως σιγουρος.
Εδω καλα καλα δεν ξερω αν προτιμω ενεργα ή παθητικα ηχεια, αλλα δεδομενου οτι ενα ζευγαρι ενεργα με ενσωματωμενο dac οπως τα Α5+ θα μπορουν να παιζουν και απευθειας απο τον η/υ, το να τα αγορασω απο τωρα σιγουρα δεν ειναι λαθος.

καλησπέρα , τα Audio engine A5+, δεν εχουν ενσωματωμένο dac, dac έχουν τα Α2.