Αυτόνομο Σύστημα και Ενισχυτής

dimitris-64

New member
9 October 2017
1
Καλησπέρα,
Ενδιαφέρομαι να εγκαταστήσω ένα μικρό αυτόνομο φωτοβολταϊκό σύστημα σε μια απομακρυσμένη περιοχή στην οποία δεν υπάρχει δημόσιο δίκτυο και αναρωτιέμαι εάν μπορώ και πως θα μπορούσα να συνδέσω έναν ενισχυτή Yamaha RX-V530 RDS Amp. ‛Έπειτα από μια μικρής έκτασης έρευνα βρήκα ένα οικονομικό αυτόνομο σύστημα και αναρωτιέμαι εάν σε αυτό ή έστω σε κάποιο αντίστοιχο αυτόνομο θα μπορούσα να συνδέσω τον ενισχυτή. Δεν είμαι καθόλου σχετικός με το θέμα ούτε και γνωρίζω τις λειτουργίες των παρελκόμενων που συνοδεύουν το σύστημα (inverters,ρυθμιστές ,συσσωρευτές, φωτοβολταϊκά πάνελ).
Μπορείτε να με βοηθήσετε αν μπορώ να βρώ πληροφορίες σχετικά με αυτό ή να με κατατοπίσετε που να κοιτάξω; Ελληνικό ή και αγγλικό site, δεν έχω πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια-καθοδήγηση.
 

rykios

Senior Member
25 June 2013
604
Χανιά
Νομίζω σε λάθος φόρουμ έγινε το πόστ, θα το μετακινήσουν οι mod..

Τώρα όσον αφορά την ερώτησή σου, δύο πράγματα: Πρώτον, τιμές ξέρω από πρόπερσι, όχι πρόσφατες, αλλά 810watt 2 χιλιάδες ευρώ νομίζω είναι ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ πολλά...

Και δεύτερον, οι μυημένοι θα σου πούν και ότι απο inverter ΔΕ θα πάρεις σωστή λειτουργία ενισχυτή, εγώ προσωπικά το έχω δοκιμάσει και δεν κατάλαβα κάτι κακό...