Πτώση της ταχύτητας στο internet όταν συνδέεται NAS !!!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα , αφού έχω πάρει αρκετές φορές βοήθεια από το φόρουν είπα να ρωτήσω μήπως κάποιος μου ανοίξει τα μάτια.
Όλα άρχισαν μετά από μια μετακόμιση από περιοχή με VDSL σε περιοχή χωρίς.
Το σπίτι είναι διώροφο και αφού με τον NSA325 της Zyxel μέσω Devolo 1000ριου γίνεται επιτυχώς streaming ταινιών ακόμα και 1080p ο αποκωδικωποιητής της nova όταν συνδέομαι στο on demand μου βγάζει μήνυμα για χαμηλή ταχύτητα internet.
Δοκίμασα να τον συνδέσω χωρίς powerline απ' ευθείας με καλώδιο αλλά γίνεται το ίδιο.
Αφού κάναμε μερήσεις με τους τεχνικούς της nova και διάφορες άλλες ενέργειες καταφέραμε η καάσταση να είναι ίσως καλύτερη αλλά όχι ιδανική.
Για να μην τα πολυλογώ τελικά διαπίστωσα πως αυτό που κάνει την ζημιά είναι όταν ο NAS είναι σε λειτουργία. Σκεπτόμενος λογικά είπα οτι αν κλείσω όλα τα download από τον NAS (transmition και το δικό του πρόγραμμα για download ) δεν θα έχω κατανάλωση bandwidth και το πρόβλημα θα πάψει να υπέρχει...
Αμ δε. Βάζω στο on demand της Nova μια ταινία και παίζει μια χαρά(μιλάω για τη νέα υπηρεσία που παρέχεται μέσω internet) , με το που θα ενεργοποιήσω το Zyxel σε 1-2 λεπτά αρχίζουν τα κολλήματα στην αναπαραγωγή του on demand) .
Όταν τον ξανακλείσω πάλι τα προβλήματα σταματάνε και το μήνυμα για χαμηλή ταχύτα ιντερνετ στον αποκωδικοποιητή εξαφανίζονται...
Γιατί ένας NAS χωρίς δραστηριότητα στο internet όταν ενεργοποιείται να επηρεάζει την ταχύτητα μόνο στον αποκωδικοποιητή , στον υπολογιστή πχ οι ταχύτητες είναι μια χαρά για την υπορεσία που έχω (χωρίς VDSL)
Ελπίζω να μη σας κούρασα !!!
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
θα μπεις στο Interface του nas.καπου εχει ρυθμισεις για ip.λογικα ειναι στο αυτοματο(dhcp).
καρφωσε του μια αλλη Ip και κανε save.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Μακάρι γιατί είναι πολύ περίεργο.
Να σημειώσω οτι υπάρχει και καταγραφικό με κάμερες αλλά είναι σε άλλο όροφο αλλά δεν έχει επηρεάσει η λειτουργία του , είναι συνέχεια ανοικτό χωρίς να συμβαίνει κάτι.
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
λογικα αυτο ειναι το προβλημα σου.δεν βλεπω κατι αλλο.
Μπορεί να είναι αυτό που συζητούσαμε σύμφωνα με την παρακάτω εικόνα ;;; Ο Pace και ο NAS έχουν διαφορετικές διευθύνσεις ...
Το ίδιο μου έκανε τώρα και στην υπολογιστή. Έβαλα να κατεβάζω τα αρχεία που έχει για τεστ η forthnet και 1-2 λεπτά αφού άνοιξα τον NAS είχα περίπου 10 φορές χαμηλότερο download
33ygsus.png
 
Last edited:

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,570
Αθηνα
Έχει κανένα τρόπο το modem/router σου να παρατηρεί traffic? Μήπως πάει όντως να κάνει κάτι το nas. Update,sync με cloud, backup απο κάποιο pc κτλπ
 

axl_gk

Senior Member
13 February 2007
363
Τα δυο τελευταια εχουν ιδια ip και αλλη mac address αρα ειναι διαφορετικες συσκευες
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,691
Clermont-Ferrand, France
Τα 2 τελευταία δεν έχουν ίδια ip. Το ένα είναι 245 και το άλλο 254. Απλά μοιάζουν. Για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε, πρέπει να μας δώσεις ένα σχεδιάγραμμα, το πως είναι όλα αυτά που έχεις συνδεδεμένα. Πόσα switch, πόσα και ποια πάνω στον router, κτλ.
 

baspav

AVClub Addicted Member
21 January 2010
1,799
Είσαι σίγουρος ότι είναι κλειστά τα downloads και δεν ενεργοποιούνται εκ νέου όταν ανοίγεις το NAS;
 

portokali00

Senior Member
25 October 2007
552
Θεσσαλονίκη
Δεν έχω αυτή την στιγμή τίποτα σε download. Οσα υπάρχουν σε transmission και εσωτερικό πρόγραμμα του NAS είναι ολοκληρωμένα για upload. Αλλά κι αυτά τα έχω σταματήσει. Είναι όλα ανενεργά.