Η επιτομή.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Wo Fat-Discography

Κατά καιρούς, περνούν διάφορα συγκριτικά μπροστά από τα μάτια μου. Δικά μου άτυπα οράματα,που με μετατρέπουν σε στυγνό κονδυλοφόρο στα χέρια ενός χαιρέκακου μουσικού ταξιθέτη,που ιεραρχει τις κα@λες του σύμφωνα με την ξέμπαρκη βαρκάδα που του επιβλήθηκε από την γκλάβα του,...το στανιό μου μέσα... που λέει και Φοίβος Δεληβοριας στην υβρεοπομπή.. :)
Δεν παίρνω κανέναν στα σοβαρά αλλά σέβομαι γνώμες. Ούτε τον ίδιο μου τον εαυτό που λέει ο λόγος..Θεωρώ πως πέρα από τον μακρόκοσμο που βλέπουμε,υπάρχει και ο μικρόκοσμος που είναι τόσο συμπαγής όσο το ''ζάρι'' που προϋπήρξε του big bang,άλλα και τόσο απέραντος,όσο το αποτέλεσμα της μεγάλης αυτής έκρηξης.
Παλιά θυμάμαι είχα βάλει στην σειρά τις πρωτοκλασατες φωνές του grunge ιδιώματος και τις βαθμολογούσα με άριστα το ότι να ναι.
Μέχρι που ήρθε ο Nick Saloman με τα φάλτσα του και μου είπε: "Άι στα διάλα ρε τι κάνεις εκεί; Η τέχνη δεν μπαίνει σε καλούπια..Κοίτα να είσαι ανεκτικός με αυτήν γιατί αντιπροσωπευει κυρίως το μεράκι..Αν το μεράκι έχει και γούστο,τότε όλα θα πάνε καλά.."...Σιγά μην τα είπε ο Nick όλα αυτά..Αλλα μπορεί και να τα είπε..Με τον τρόπο του.

Μιας και πιάσαμε τα κρατούμενα ας επεκταθώ στο επόμενο σκέλος.

Οι Wo Fat είναι η μπάντα που έχω ακούσει περισσότερο από κάθε άλλη τα τελευταία δυο χρόνια..Εκτός απροόπτου, θα είναι και η μπάντα που θα υποστεί την δική μου εσωτερική φιλοφρόνηση και σύσταση προς ακρόαση για τα επόμενα είκοσι χρόνια.
Τα συστατικά είναι θαυμάσια,και η φόρμα τόσο τρυπαρισμενη που τυχόν αυτοσχεδιασμοί στα live θα φάνταζαν σαν καλοστημένες φάρσες στα γυρίσματα ενός δευτεροκλασάτου γουέστερν σε κάποια γωνιά των universal studios.
Παρεπιπτόντως,μια επίσκεψη στα universal studios θα έπειθε και τον πιο φανατικό λάτρη των blogbuster για την απατεωνιά που συντελείται..Πας να δεις τα σπίτια που γυρίζονται τα Γουέστερν και βλέπεις προκάτ με πλάτος και βάθος..Πίσω το χάος. Κάτι δοκάρια να κρατάνε την πρόσοψη.
Αλλα από που κι ως που τα Γουέστερν,blogbuster;
Κι όμως. Στην εποχή τους ήταν και παραήταν...Μέχρι που μπήκε η τεχνολογία στην μέση και τα ''απογείωσε''..
Τα απογείωσε η τα γείωσε...Ιδού η απορία..

Οι Wo Fat κατάγονται από την φωτεινή πλευρά του Τέξας ,έχουν ροή σεμιναριακού επιπέδου,βρόμικο ήχο,ταιριαστό με την ρεμπελοσύνη του παλιοροκά,ο οποίος ψάχνεται για λίγες εγκεφαλικές ανταύγειες,ώστε να ικανοποιήσει και να κινητοποιησει το λιγοστά κύτταρα που του έχουν απομείνει.

Thumbs up λοιπόν από εμένα και τον μικρόκοσμό μου,ελπίζοντας πως θα βρει στην πορεία της διαστολής το ιδανικό του ταίρι..Εκεί έξω..Στο διάστημα. :)



ΥΓ..Δεν προτείνω δίσκο..Προτείνω δισκογραφία. :a0210:

ΥΓ..Αν κάποιος θελήσει να ακούσει stoner,ας αρχίσει την περιπλάνησή του από εδώ...Από την επιτομή.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Συνεχιζουν απο εκει που το αφησαν οι Kuyss,ερημίτες απόστολοι των Sabbath κι αυτοι,σε αναζητηση του απολυτου ριφ...
Σκοτωνουν φιλαρακι,θενκς.

Υ.Γ.Καποια στιγμη πρεπει να μιλησουμε για το τελευταιο Mastodon....
 

grio

Αν. Γενικός Διαχειριστής
Staff member
16 March 2011
4,292
Αθήνα
Μ' αρέσει όπως τα λες, αν και το είδος δεν το κατέχω γενικώς. Φυσικά, μου αρκεί που ένας φίλος, βρίσκει κάτι που τον ικανοποιεί και του δημιουργεί τα όποια συναισθήματα.

Για τον μικρόκοσμο θα συμφωνήσω, φτάνει κάποιος να μην αυτοπαγιδευτεί και θεωρώντας ότι αφού σ' αυτόν είναι κυρίαρχος, χάσει το μέτρο και την εκτίμηση του "μεγέθους" των πραγμάτων...

:ernaehrung004:
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Γρήγορη και συ καλά τα λες αλλά δεν βαριέσαι.. Καλύτερα αφέντες του εαυτού μας παρά εξαπτέρυγα των άλλων.. Άλλωστε υπάρχει και το ρητό που λέει "καλύτερα πρώτος στο χωριό,παρά δευτερος στην πόλη ",μιας και μιλάμε για...γελαδαρηδες ... :)

Πάνο πολύ ευχαρίστως για Mastodon..Αρκει να το ακροαστουμε ενδελεχώς..Μια φορά το έχω ακούσει και δεν έδωσα την δέουσα προσοχή..

Να και ένα δείγμα από το τελευταίο τους..
1300 προβολές.. Μάλλον οι ακροατές κατεβάζουν γάτες από τα δέντρα Όπως έγραψε κάποτε ένας κάτω από ένα βίντεο με λιγοστες προβολές.. :)

 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Επίσης και το
μου άρεσε πολύ. Βραδυνές ώρες το συγκεκριμένο γκρουπ με μπύρες, τζακ και καπνικά υγρά (πλέον) είναι το απόλυτο ματσάρισμα.... :p
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Από αριστερά προς τα δεξιά.. Τύμπανα,μπασο,κιθάρες..

wofat_band_2016-620x350.jpg
 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Και έλεγα τι θα ακούσω να ανοίξει το αυτί μου πρωινιάτικα . Αν και γενικά και αόριστα η φάση με το στονερ έχει ψιλοκουράσει αυτοι εδώ ακούγονται ευχάριστα . Το τελευταίο Queens πως σας φάνηκε αλήθεια ?
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Οι QOTSA το έχουν πάει αλλού και καλά κάνουν για μένα..Δεν νομίζω πως ανήκουν στο ''μαντρί'' του stoner πλέον...Όντως..Όπως σε κάθε είδος θα πρέπει να σκάψεις καλά για να βρεις κάτι που θα σου κινήσει το ενδιαφέρον..Πάρε παράδειγμα το post rock παλαιότερα..Οι μισοί ακούγονταν σαν τους Monguai ενώ οι άλλοι μισοί προσπαθούσαν να προσεγγίσουν τον ήχο των Μono με τραγικά αποτελέσματα.
Έτσι και εδώ..Πολλές μπάντες προσπαθούν να βαδίσουν στο λασπωμένο μονοπάτι που άνοιξαν με μαεστρία οι Electric Wizard αλλά έπεσαν με τα μούτρα μέσα στις λάσπες (ρυθμός και ατμόσφαιρα για τα πανηγύρια).

Αν θες την γνώμη μου (και δεν τους έχεις ακούσει βέβαια) ,αυτοί εδώ οι τύποι από το Ρότερνταμ είναι πολύ σοβαρή περίπτωση..Η εκτελεστική τους δεινότητα και οι συνθέσεις είναι πολύ μακριά από το είδος αλλά παράλληλα είναι μέσα σε αυτό μέχρι τον λαιμό..Τώρα πως γίνεται αυτό; Ίσως να είναι καθαρά προσωπική εκτίμηση.
Όπως και να 'χει,είναι μια μπάντα που χαμογελάω με ικανοποίηση κάθε φορά που τους ακούω . :)

https://nl.wikipedia.org/wiki/The_Machine_(band)

 

Anritsu

AVClub Enthusiast
12 December 2012
851
Μπραχάμι - Μύκονος
Κάτι αντίστοιχο οπως λες για τους Queens συνηθίζω να λέω και για τα Μαστοδόντα που αναφέρατε παραπάνω . Μια κατηγορία μόνοι τους . Ήδη παίζει το Pyro . Ευχαριστω .
Θα παρακολουθώ πιο συχνά την κατηγορία .
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Κάτι αντίστοιχο οπως λες για τους Queens συνηθίζω να λέω και για τα Μαστοδόντα που αναφέρατε παραπάνω . Μια κατηγορία μόνοι τους . Ήδη παίζει το Pyro . Ευχαριστω .
Θα παρακολουθώ πιο συχνά την κατηγορία .

Ναι είσαι καλά..Αν μπεις στις παρουσιάσεις είμαι σίγουρος ότι θα βρεις αρκετό υλικό.