Streaming απο NAS

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Υπάρχει κάποια πρόγραμμα στα windows και κάποια εφαρμογη android όπου να μπορώ να στριμάρω video (mkv) και photo εξωτερικά μέσω ftp από τον nas;
Εσωτερικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Εξωτερικά περιμένω πρώτα να κατέβει το αρχείο στον τοπικο σκληρο και μετά να παίξει.

πχ η εφαρμογη popcorntime κάνει download στον τοπικο σκληρο, αλλά παράλληλα παίζει το αρχείο

Αλλιώς πως μπορω να δω τις ταινιες και τις φωτο του νας απομακρυσμένα;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Υπάρχει κάποια πρόγραμμα στα windows και κάποια εφαρμογη android όπου να μπορώ να στριμάρω video (mkv) και photo εξωτερικά μέσω ftp από τον nas;
Εσωτερικά δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Εξωτερικά περιμένω πρώτα να κατέβει το αρχείο στον τοπικο σκληρο και μετά να παίξει.

πχ η εφαρμογη popcorntime κάνει download στον τοπικο σκληρο, αλλά παράλληλα παίζει το αρχείο

Αλλιώς πως μπορω να δω τις ταινιες και τις φωτο του νας απομακρυσμένα;

"εξωτερικα" εννοεις απο εκτος του lan;
αν ναι, το plex κανει ακριβως αυτο. Αφου εχεις nas, δες μηπως το nas σου εχει καποια εξειδικευμενη εφαρμογη, π.χ. τα synology εχουν video station, photo station.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Ναι, εκτος του lan
Δοκιμασα με τον πλεξ αλλα δεν παιζει με τιποτα λογω cpu του nas.
Και σε εναν qnap που το δοκιμασα παλι δεν παιζει.
Μαλλον το plex θελει i3 επεξεργαστη.
Ακομα και χωρις συμπιεση που επελεξα, μου βγαζει error για χαμηλο επεξεργαστη
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Απάντηση: Streaming απο NAS

Ναι, εκτος του lan
Δοκιμασα με τον πλεξ αλλα δεν παιζει με τιποτα λογω cpu του nas.
Και σε εναν qnap που το δοκιμασα παλι δεν παιζει.
Μαλλον το plex θελει i3 επεξεργαστη.
Ακομα και χωρις συμπιεση που επελεξα, μου βγαζει error για χαμηλο επεξεργαστη

στα βιντεο υπαρχει προβλημα. Ειτε θελεις μεγαλο upload (5mbit+) ωστε να μπορεσεις να δεις "ασυμπιεστα" (χωρις transcoding απο Plex ή κατι αντιστοιχο) ειτε server με ικανη cpu που να μπορεσει να μετατρεψει το βιντεο σε χαμηλοτερη ποιοτητα, ωστε να "χωρεσει" στο Upload της adsl. Καλυτερα βεβαιως ειναι ενας συνδυασμος των 2 :)
Για φωτο παντως δεν πρεπει να εχεις προβλημα, απλα θα καθυστερει λιγο περισσοτερο.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Το upload ειναι 43mbit (μην ρωτας πως και γιατι :rolleyes: )
Άρα προβλημα streaming δεν υπάρχει.
Αλλα οπως ειπα αν του βαλω χωρις συμπιεση, παλι μου βγαζει error για τον επεξεργαστη.

Αλλος τροπος για streaming παιζει;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Απάντηση: Streaming απο NAS

Το upload ειναι 43mbit (μην ρωτας πως και γιατι :rolleyes: )
Άρα προβλημα streaming δεν υπάρχει.

ε πες το βρε ανθρωπε απο την αρχη :)
κοιτα, το πλεξ μπορει να κολλαει και να θελει να κανει transcoding επειδη υπαρχουν υποτιτλοι τους οποιους προσπαθει να κανει burn In μεσα στο video stream. Οποτα ακομα και original quality να βαλεις,θα προσπαθησει να κανει transcoding. Επισης, μπορει να υπαρχει audio track μη συμβατο (π.χ. dts-h ή κατι αντιστοιχο) ή μπορει (σπανια πλεον που σχεδον ολα ειναι h265 mkv) να ειναι μη συμβατο το video codec.

Αλλος τροπος ειναι να στησεις ftp server, να ανοιξεις τις καταλληλες πορτες, να εχεις dynamic dns και να εχεις Kodi στην απομακρυσμενη τοποθεσια να streamαρει το ατοφιο αρχειο μεσω ftp πρωτοκολλο.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Τα έχω κάνει όλα αυτα με το ftp, αλλα οποιον Player και να δοκίμασα, κανει πρώτα download το αρχείο και μετά το απίζει.
Δεν κάνει stream.
Το kodi δεν το δοκίμασα. Πως κανω stream απο ftp;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Απάντηση: Streaming απο NAS

Τα έχω κάνει όλα αυτα με το ftp, αλλα οποιον Player και να δοκίμασα, κανει πρώτα download το αρχείο και μετά το απίζει.
Δεν κάνει stream.
Το kodi δεν το δοκίμασα. Πως κανω stream απο ftp;
Πας video, add sources και βάζεις τη διεύθυνση του nas μαζί με user pass και ftp protocol.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
κατι δεν εχει γινει σωστα. Το λεω με απολυτη σιγουρια διοτι το εχω δοκιμασει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
με εναν ftp client μπορεις να δεις τα αρχεια σου απο την απομακρυσμενη τοποθεσια; Ρωταω ωστε να καταλαβεις αν εχει γινει το λαθος στη μερια του server ή του client (kodi)
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Χρειαζεται ολοκληρο το directory;
Βαζω απλά την wanip xxxx.ddnd.net, την πορτα (την οποια την εχει ηδη 21) username και password.
Εκει κανονικα αν μπεις απο το pc θα δεις 4 folders.
Στο kodi δεν εμφανιζει τιποτα.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
νομιζω στο "add sources" menu μπορεις να κανεις και browse. Για δοκιμασε, εκει φαινονται οι φακελοι τους νας;
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Οχι, ουτε εκει εμφανιζονται

Αν βαλω λαθος το passwrd ή δεν γράψω σωστα το λινκ, τοτε μου βγαζει error ότι δεν μπορει να συνδεθει.
Τωρα συνδεεται κανονικα αλλα δεν μου βγαζει κανενα φακελο
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,991
Ολα μια χαρα
1000 ευχαριστω.
Το δοκιμαζα απο το κινητο και εχω το adguard το οποιο μου εκοβε την προσβαση απο το kodi.
Εκανα exclude το kodi και ολα οκ